Para na żylaki

Para wodna to nowe, budzące ogromne nadzieje, narzędzie do walki z żylakami kończyn dolnych. O tej metodzie leczenia mówi chirurg naczyniowy Paweł Bodzenta. Zabiegi takie od niedawna wykonuje w Kielcach, w Centrum Medycznym Plus-Med.

J.M.: Na czym polega leczenie żylaków parą wodną?

P.B. Wewnątrzżylna ablacja parą wodną – angielski skrót SVS, inaczej jeszcze skleroterapia parowa, wykorzystuje energię cieplną tzw. przegrzanej pary wodnej. Podana w odpowiednie miejsce w temperaturze 120-130 st. powoduje trwałe zamknięcie światła zmienionej chorobowo żyły. Krew płynie następnie zdrowymi naczyniami, a dolegliwości ustępują.

J.M.: Jak wygląda sam zabieg? Czy wymaga leżenia w szpitalu?

P.B. Jest to leczenie małoinwazyjne, nie wymaga pobytu w szpitalu. Chory spędza u nas około półtorej godziny. Sam zabieg trwa 20-40 minut. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Sondę do podania pary wprowadzamy z nakłucia. Tym samym unikamy cięć na skórze. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może normalnie funkcjonować. Idzie do domu albo na spacer z rodziną. Większość chorych następnego dnia wraca do pracy.

J.M. Jakie żylaki można leczyć w ten sposób?

P.B. Praktycznie każde, ale największe zastosowanie ta metoda znalazła w terapii dużych, nawet olbrzymich żylaków, takich których leczenia unikano nawet w szpitalu. Ponieważ jest to zabieg bardzo bezpieczny, nie stanowi przeszkody ani wielkość żylaków, ani wiek chorego, ani współistniejące choroby. Przy czym skuteczność jest bardzo duża, nawet większa niż tradycyjnego leczenia chirurgicznego.

J.M.: Czy leczenie parą wodną wyprze inne metody leczenia, na przykład laserem?

P.B.: Leczenie laserem ma się bardzo dobrze i nadal je stosujemy. U niektórych chorych daje lepsze efekty. Bardzo dobrze mieć dostęp do różnych sposobów leczenia tak, żeby móc potraktować każdego chorego indywidualnie i zaoferować mu najlepszy dla niego rodzaj zabiegu. Na pewno kończy się era tradycyjnego leczenia chirurgicznego. Obecnie każde żylaki możemy leczyć poza szpitalem metodami małoinwazyjnymi: bezpiecznymi, niebolesnymi, skutecznymi i pozwalającymi na natychmiastowy powrót do normalnej aktywności.

Poprzedni artykułZatrzymany po pościgu
Następny artykułBiblioteka i ekologia

5 KOMENTARZE

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Łańcuszki, piramidy, superoferty, zbiórki... Podczas epidemii uaktywnili się oszuści. Wabią konsumentów wysokimi zyskami bez ryzyka, ofertami produktów lub usług mających stanowić panaceum na koronawirusa, czy...
Firma Wtórpol i Fundacja Eco Textil przekazały szpitalowi w Starachowicach 30 specjalistycznych łóżek medycznych i 30 materacy przeciwodleżynowych. Ich wartość to 120 tysięcy złotych. Wtórpol...
Interwencja patrolu rozminowania saperskiego była niezbędna po tym, co wydarzyło się w sobotnie (28 marca), wczesne przedpołudnie. Ok. godz. 13, przy ul. Towarowej w Skarżysku-Kam....

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze