Ortodoncja bez tajemnic

Prawidłowy zgryz jest bardzo ważny nie tylko dla estetyki uśmiechu będącego naszą wizytówką, ale także dla prawidłowego żucia, rozdrabniania pokarmów, funkcjonowania stawów skroniowo – żuchwowych oraz wymowy. Ortodonta posiada ogromne możliwości wpływania na te sfery, mając szerokie oręże różnych metod, poczynając od zabiegów profilaktycznych, mioterapii, aparatów wyjmowanych, aparaty stałe aż po leczenie ortodontyczno – chirurgiczne połączone z zabiegami operacyjnymi (ortognatycznymi), dzięki którym można zmienić nie tylko zgryz, ale także rysy twarzy w tzw. wadach szkieletowych.

R: Pani doktor, kiedy udać się z dzieckiem do ortodonty?

D.W. Najlepszym momentem do przyprowadzenia dziecka do ortodonty jest wiek około 6 lat. Tacy pacjenci trafiają do gabinetu ortodontycznego z polecenia stomatologów, logopedów. Często sami rodzice będąc zaniepokojeni zgryzem swych pociech zgłaszają się na konsultację ortodontyczną. Ortodonta po badaniu dziecka w wieku 6-7 lat decyduje czy leczenie jest niezbędne od razu czy można je odroczyć. Istnieją wady zgryzu, które wymagają wczesnej interwencji, z innymi możemy poczekać do 12-13 roku życia, a nawet leczyć je w wieku dorosłym.

R: A co z dorosłymi? Czy istnieje limit wiekowy dla leczenia ortodontycznego?

D.W. Stanowczo należy obalić MIT, że leczenie ortodontyczne jest dla dzieci i ludzi młodych. Korekty ortodontyczne mogą – a niekiedy muszą – być przeprowadzane w każdym wieku. Są wówczas elementem leczenia wielospecjalistycznego przed np. leczeniem protetycznym, implantologicznym, periodontologicznym itp.

R: Ile trwa leczenie ortodontyczne?

D.W. Długość leczenia ortodontycznego zależy od rodzaju i nasilenia wad zgryzu oraz współpracy pacjenta. Przeciętna korekta wad aparatem stałym trwa 1,5 – 2 lata.

R: Jakie są rodzaje aparatów?

D.W. Aparaty mogą być ruchome (wyjmowane) oraz stałe. Wyjmowane aparaty z reguły przeznaczone są dla najmłodszej grupy wiekowej. Mają ograniczone możliwości korekty ustawienia każdego zęba z osobna, dlatego stosuje się je do ściśle określonych celów.

Aparaty stałe możemy zakładać już w uzębieniu mieszanym (tzw. częściowe aparaty stałe). Pełne aparaty stałe, czyli tzw. „zamki” zakładamy na uzębienie stałe (dziecko ma już tzw. siódemki lub wyjdą one lada moment). Mogą być one metalowe lub kosmetyczne (w kolorze zębów), posiadać kolorowe lub przezroczyste ligatury, ku uciesze najmłodszych pacjentów lub być zamkami tzw. samoligaturującymi.

W leczeniu ortodontycznym specjalista może wspomagać się dodatkowymi aparatami, np. rozszerzającymi, dystalizującymi, mikrośrubami itp.

R. Czy leczenie ortodontyczne boli?

D.R. Samo zakładanie aparatu stałego jest całkowicie bezbolesne. Niestety przez pierwsze 4-6 dni po zamontowaniu aparatu zęby trochę bolą. Zaleca się wówczas, ew. leki przeciwbólowe, dietę miękką.

R. Na czy polega wizyta ortodontyczna?

D.W. Pierwszym krokiem jest konsultacja ortodontyczna. Lekarz bada pacjenta, zleca wymagane badania dodatkowe: zdjęcia rtg, ew. tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, pobiera wyciski, wykonuje fotografie wewnątrz i zewnątrz ustne (większość potrzebnych badań wykonujemy na miejscu). Jeśli istnieje taka potrzeba kieruję pacjenta na konsultację lub zabieg do innych specjalistów w celu przygotowania (stomatolog, periodontolog, chirurg – przyjmują w tej samej lokalizacji). Na kolejnej wizycie ortodonta przedstawia plan leczenia po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich danych z badania pacjenta, RTG, modeli, fotografii, konsultacji i jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań ustala termin rozpoczęcia leczenia ortodontycznego.

Wszystkich zainteresowanych poradą specjalisty ortodonty dr Darii Wolder zapraszamy do kontaktu z rejestracją Eurocentrum Twoje Gabinety ul. 1 Maja 65 – 1 piętro lub telefonicznie pod numerem 41 252 83 83 lub 885 52 83 83. Poradnia zapewnia kompleksową obsługę stomatologiczną od profilaktyki poprzez leczenie zachowawcze, mechaniczne leczenie kanałowe , protetykę i implanty.

 

Poprzedni artykułNasi dyplomowani nauczyciele
Następny artykułAuto w ogniu

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Obrabowali firmę budowlaną

Po raz kolejny możemy przekonać się że każdy towar znajdzie swojego złodzieja... Nieznany sprawca z kontenera jednej z firm budowlanych w Skarżysku-Kam. wykradł sprzęt budowlany,...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

21 lipca (niedziela), ok. 16.30 w Skarżysku-Kamiennej zawaliła się jedna ściana budowanej hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Technicznych. Co było przyczyną katastrofy - będzie dopiero wyjaśniane. Być może zawinił silny wiatr. Mówi się też o możliwym...

Nabór do szkół trwa

Mimo okresu wakacyjnego tegoroczni absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych nie mogą jeszcze zapomnieć o szkole. Trwa bowiem nabór do szkół wyższego szczebla. Ci, którzy nie zostali przyjęci mają jeszcze wybór, ale poza liceum ogólnokształcącym. Absolwenci szkół podstawowych i ostatniego rocznika...
   21 lipca (niedziela) od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i druhów strażaków z powiatu koneckiego, Kielc i Włoszczowy. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie. Między Fałkowem, a Pląskowicami na terenie Zakładu Polskich Odpadów Komunalnych płonie olbrzymia hałda...
Radio CB i wideo rejestrator z niezamkniętego hyundaia, który właścicielka zostawiła pod sklepem w Skarżysku. Teraz pewnie tego żałuje, poniosła straty w wysokości 450 zł. k.
Po raz kolejny możemy przekonać się że każdy towar znajdzie swojego złodzieja... Nieznany sprawca z kontenera jednej z firm budowlanych w Skarżysku-Kam. wykradł sprzęt budowlany, czyli poziomice, wiertarki, mieszadła do kleju, przewody elektryczne i wiele innych. Właściciel oszacował straty na...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze