Na co chorujemy?

Jak wynika z sprawozdania o stanie sanitarnym powiatu skarżyskiego w 2018 r., które rokrocznie przygotowuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kam., w ciągu minionego roku zarejestrowano ogółem 1653 choroby zakaźne. Na jakie choroby najczęściej zapadamy?

Z powodu zachorowań na choroby zakaźne hospitalizowano 261 osób. W 2018 r. najwyższą zapadalność na choroby zakaźne odnotowano w gm. Skarżysko Kościelne. Ponad 57% zachorowań w tej gminie stanowiły choroby wieku dziecięcego (ospa wietrzna, płonica i świnka).

Jedna osoba zmarła

Na boreliozę zachorowało najwięcej mieszkańców Skarżyska-Kam., –  ponad 71%, podobnie przedstawiały się zachorowania na gruźlicę, gdzie ponad 50% zachorowań odnotowano u mieszkańców Skarżyska-Kam. W ub. roku wskaźnik zapadalności zatruć/zakażeń pokarmowych wywołanych przez Salmonellę podobnie jak rok wcześniej utrzymuje się na tym samym dobrym poziomie. Wysoki odsetek zachorowań  ponad 60% stanowiły dzieci w przedziale wiekowym od 1 roku do 6 lat. Zachorowania występowały we wszystkich gminach nie mniej jednak 43% zachorowań wystąpiło na terenie Skarżyska-Kam. i 31% na terenie Skarżyska Kościelnego. Największą zachorowalność odnotowano od maja do lipca. 93% chorych było hospitalizowanych.

W 2018 r. odnotowano jeden przypadek listeriozy u 83-letniej kobiety. Odnotowano także jedno zachorowanie na bąblowice u 15-letniej dziewczynki, która często zbierała i jadła niemyte jagody leśne. Pięć osób w wieku od 14 do 60 lat zapadło na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Odnotowano 73 zachorowania na boreliozę. Wystąpiły one w grupie wiekowej 6 – 79 lat. Najwięcej zachorowało mieszkańców Skarżyska-Kam.  W 2018 r. odnotowano wzrost zachorowań na gruźlicę. Ogółem było 17 zachorowań w grupie wiekowej 37-92 lata, w tym 13 potwierdzonych zakażeniem bakterią gruźlicy. Największa zapadalność była wśród mieszkańców Skarżyska-Kam. Jedna osoba zmarła.

W roku 2018 zarejestrowano jedno zachorowanie na rzeżączkę. Nie notowano zachorowań na kiłę i choroby przenoszone drogą płciową wywołane przez Chlamydie. Zarejestrowano dwa nowo wykryte zakażenia HIV.

 Choroby dziecięce

W roku 2018 w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił spadek zachorowań na ospę wietrzną. Odnotowane zachorowania występowały zarówno wśród dzieci, młodzieży jak też u osób dorosłych. Wystąpiły w przedziale wiekowym od 1 roku życia do 60 roku życia. Zachorowania występowały we wszystkich gminach, jednak najwięcej w gm. Skarżysko-Kamienna-61 % zachorowań. Szczyt zachorowań odnotowano w miesiącach listopadzie i grudniu. 57% zachorowań wystąpiło wśród dzieci od 2 do 6 lat.

Jeśli chodzi o zachorowania na różyczkę od 2014 roku sytuacja epidemiologiczna utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. W 2018 roku nie rejestrowano zachorowań. Równie korzystnie przedstawia się sytuacja epidemiologiczna świnki. W ub. r. zarejestrowano dwa zachorowania na świnkę. Jedna chora osoba w wieku 14 lat była szczepiona, drugi chory w wieku 17 lat nie był szczepiony.

Na szkarlatynę chorowały dzieci w wieku od 1 do 9 lat. Oprócz sierpnia i września gdzie nie odnotowano zachorowań, występowały one we wszystkich miesiącach. 53% przypadków odnotowano na terenie miasta Skarżysko-Kam., 25% przypadków w gm. Skarżysko-Kościelne, w pozostałych gminach zachorowania utrzymywały się na niskim poziomie.

 

Choroby zakaźne rejestrowane w 2018 r. w gminach powiatu skarżyskiego
nazwa choroby razem Skarżysko-Kam.
salmonelloza 16 7
wirusowe zakażenia jelitowe 71 34
bakteryjne zakażenie jelitowe 30 14
listerioza 1 1
bąblowica 1 1
płonica 32 17
stycznośc i narażenie na wściekliznę 15 8
ospa wietrzna 190 116
WZW B przewlekłe 1 1
WZW C przewlekłe 2 2
świnka 2 0
wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych 6 5
listerioza 1 1
podejrzenia zachorowań na grypę 1055
nowo wykryte zakażenie HIV 2
choroby przenoszone drogą płciową 1
gruźlica 17 9
grypa 2

m

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Obrabowali firmę budowlaną

Po raz kolejny możemy przekonać się że każdy towar znajdzie swojego złodzieja... Nieznany sprawca z kontenera jednej z firm budowlanych w Skarżysku-Kam. wykradł sprzęt budowlany,...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

21 lipca (niedziela), ok. 16.30 w Skarżysku-Kamiennej zawaliła się jedna ściana budowanej hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Technicznych. Co było przyczyną katastrofy - będzie dopiero wyjaśniane. Być może zawinił silny wiatr. Mówi się też o możliwym...

Nabór do szkół trwa

Mimo okresu wakacyjnego tegoroczni absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych nie mogą jeszcze zapomnieć o szkole. Trwa bowiem nabór do szkół wyższego szczebla. Ci, którzy nie zostali przyjęci mają jeszcze wybór, ale poza liceum ogólnokształcącym. Absolwenci szkół podstawowych i ostatniego rocznika...
   21 lipca (niedziela) od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i druhów strażaków z powiatu koneckiego, Kielc i Włoszczowy. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie. Między Fałkowem, a Pląskowicami na terenie Zakładu Polskich Odpadów Komunalnych płonie olbrzymia hałda...
Radio CB i wideo rejestrator z niezamkniętego hyundaia, który właścicielka zostawiła pod sklepem w Skarżysku. Teraz pewnie tego żałuje, poniosła straty w wysokości 450 zł. k.
Po raz kolejny możemy przekonać się że każdy towar znajdzie swojego złodzieja... Nieznany sprawca z kontenera jednej z firm budowlanych w Skarżysku-Kam. wykradł sprzęt budowlany, czyli poziomice, wiertarki, mieszadła do kleju, przewody elektryczne i wiele innych. Właściciel oszacował straty na...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze