Na co chorujemy?

0
0

Jak wynika z sprawozdania o stanie sanitarnym powiatu skarżyskiego w 2018 r., które rokrocznie przygotowuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kam., w ciągu minionego roku zarejestrowano ogółem 1653 choroby zakaźne. Na jakie choroby najczęściej zapadamy?

Z powodu zachorowań na choroby zakaźne hospitalizowano 261 osób. W 2018 r. najwyższą zapadalność na choroby zakaźne odnotowano w gm. Skarżysko Kościelne. Ponad 57% zachorowań w tej gminie stanowiły choroby wieku dziecięcego (ospa wietrzna, płonica i świnka).

Jedna osoba zmarła

Na boreliozę zachorowało najwięcej mieszkańców Skarżyska-Kam., –  ponad 71%, podobnie przedstawiały się zachorowania na gruźlicę, gdzie ponad 50% zachorowań odnotowano u mieszkańców Skarżyska-Kam. W ub. roku wskaźnik zapadalności zatruć/zakażeń pokarmowych wywołanych przez Salmonellę podobnie jak rok wcześniej utrzymuje się na tym samym dobrym poziomie. Wysoki odsetek zachorowań  ponad 60% stanowiły dzieci w przedziale wiekowym od 1 roku do 6 lat. Zachorowania występowały we wszystkich gminach nie mniej jednak 43% zachorowań wystąpiło na terenie Skarżyska-Kam. i 31% na terenie Skarżyska Kościelnego. Największą zachorowalność odnotowano od maja do lipca. 93% chorych było hospitalizowanych.

W 2018 r. odnotowano jeden przypadek listeriozy u 83-letniej kobiety. Odnotowano także jedno zachorowanie na bąblowice u 15-letniej dziewczynki, która często zbierała i jadła niemyte jagody leśne. Pięć osób w wieku od 14 do 60 lat zapadło na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Odnotowano 73 zachorowania na boreliozę. Wystąpiły one w grupie wiekowej 6 – 79 lat. Najwięcej zachorowało mieszkańców Skarżyska-Kam.  W 2018 r. odnotowano wzrost zachorowań na gruźlicę. Ogółem było 17 zachorowań w grupie wiekowej 37-92 lata, w tym 13 potwierdzonych zakażeniem bakterią gruźlicy. Największa zapadalność była wśród mieszkańców Skarżyska-Kam. Jedna osoba zmarła.

W roku 2018 zarejestrowano jedno zachorowanie na rzeżączkę. Nie notowano zachorowań na kiłę i choroby przenoszone drogą płciową wywołane przez Chlamydie. Zarejestrowano dwa nowo wykryte zakażenia HIV.

 Choroby dziecięce

W roku 2018 w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił spadek zachorowań na ospę wietrzną. Odnotowane zachorowania występowały zarówno wśród dzieci, młodzieży jak też u osób dorosłych. Wystąpiły w przedziale wiekowym od 1 roku życia do 60 roku życia. Zachorowania występowały we wszystkich gminach, jednak najwięcej w gm. Skarżysko-Kamienna-61 % zachorowań. Szczyt zachorowań odnotowano w miesiącach listopadzie i grudniu. 57% zachorowań wystąpiło wśród dzieci od 2 do 6 lat.

Jeśli chodzi o zachorowania na różyczkę od 2014 roku sytuacja epidemiologiczna utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. W 2018 roku nie rejestrowano zachorowań. Równie korzystnie przedstawia się sytuacja epidemiologiczna świnki. W ub. r. zarejestrowano dwa zachorowania na świnkę. Jedna chora osoba w wieku 14 lat była szczepiona, drugi chory w wieku 17 lat nie był szczepiony.

Na szkarlatynę chorowały dzieci w wieku od 1 do 9 lat. Oprócz sierpnia i września gdzie nie odnotowano zachorowań, występowały one we wszystkich miesiącach. 53% przypadków odnotowano na terenie miasta Skarżysko-Kam., 25% przypadków w gm. Skarżysko-Kościelne, w pozostałych gminach zachorowania utrzymywały się na niskim poziomie.

 

Choroby zakaźne rejestrowane w 2018 r. w gminach powiatu skarżyskiego
nazwa choroby razem Skarżysko-Kam.
salmonelloza 16 7
wirusowe zakażenia jelitowe 71 34
bakteryjne zakażenie jelitowe 30 14
listerioza 1 1
bąblowica 1 1
płonica 32 17
stycznośc i narażenie na wściekliznę 15 8
ospa wietrzna 190 116
WZW B przewlekłe 1 1
WZW C przewlekłe 2 2
świnka 2 0
wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych 6 5
listerioza 1 1
podejrzenia zachorowań na grypę 1055
nowo wykryte zakażenie HIV 2
choroby przenoszone drogą płciową 1
gruźlica 17 9
grypa 2

m

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.