Stłuczka z autem bez ubezpieczenia – co dalej?

Jazda samochodem to jeden z najprzyjemniejszych, najszybszych i najbardziej ekonomicznych sposobów podróżowania, szczególnie na dłuższych dystansach. Do tego dochodzi wyższy komfort podróży. Jednak przyjemność znacznie może zepsuć kolizja drogowa, a nawet niewielka stłuczka. Szczególnie, kiedy kierowca będący sprawcą wypadku nie posiada wykupionego ubezpieczenia OC. Co w takim przypadku można zrobić?
Co zrobić, gdy sprawca wypadku nie ma wykupionego ubezpieczenia OC?

Jak pokazują różnego rodzaju statystyki, nawet 30% kolizji drogowych to zdarzenia z udziałem kierowców, którzy nie wykupili ubezpieczenia OC. W takim przypadku najwięcej traci oczywiście osoba, która nie ubezpieczyła pojazdu, gdyż nie tylko zostaje ukarana za brak ubezpieczenia, ale także – w późniejszym czasie – musi pokryć koszty świadczenia wypłaconego z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. A są to koszty bardzo wysokie – sięgające niekiedy kilkunastu lub nawet kilkuset tysięcy złotych. Jedno z najwyższych odszkodowań, ściąganych od kierowcy bez OC, wynosiło blisko 700 000 zł.

Trzeba też pamiętać, że na wypłatę z Funduszu osoba poszkodowana musi czekać dość długo – do momentu rozpatrzenia szkody przez odpowiednie organy. Dlatego przy przedłużaniu obowiązkowego ubezpieczenia OC warto zastanowić się również nad wykupieniem odpowiedniego ubezpieczenia autocasco. Tego rodzaju ubezpieczenie z reguły chroni posiadacza samochodu przed takimi zdarzeniami losowymi, jak szkody całkowite i częściowe, działania sił natury czy kradzieże. W umowie może być też wyróżniona ochrona przed celowymi działaniami osób trzecich np. aktami wandalizmu.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie AC u różnych ubezpieczycieli może zawierać inne opcje. Dlatego w przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, przy wyborze AC warto sprawdzać nie tylko cenę, ale także zakres wykupowanej ochrony. Okazuje się, że w tej samej cenie u poszczególnych ubezpieczycieli zakres ochrony jest zupełnie inny – u jednego może to być jedynie podstawowa ochrona np. przed kradzieżą lub szkodą całkowitą, u innego również ochrona przed aktami wandalizmu lub skutkami naturalnych kataklizmów.
Jak wyszukać najatrakcyjniejsze ubezpieczenie AC?

Jeśli szukasz atrakcyjnej oferty wśród propozycji ubezpieczycieli działających na polskim rynku, możesz skorzystać ze specjalnego narzędzia – oblicz w tym kalkulatorze OC wysokość stawki autocasco i wybierz najlepszą dla siebie. Z takiego kalkulatora warto także korzystać przy szukaniu oferty obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jest to bardzo ważne, gdyż jak to zostało wspomniane wyżej, za brak takiej polisy grożą wysokie grzywny, a w przypadku stłuczki czy poważniejszej kolizji dodatkowo właściciel samochodu obciążany jest kosztami zwrotu świadczenia z Funduszu Gwarancyjnego, które są niewspółmiernie wysokie w porównaniu do stawki, jaką należy zapłacić za ubezpieczenie OC.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Tu się rodzi po ludzku

Według raportu Fundacji Rodzić po Ludzku dotyczącego jakości opieki oraz przestrzegania standardów opieki okołoporodowej w Polsce, Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej otrzymał 67 %...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Według raportu Fundacji Rodzić po Ludzku dotyczącego jakości opieki oraz przestrzegania standardów opieki okołoporodowej w Polsce, Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej otrzymał 67 %...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze