OC to nie tylko obowiązek

Większość kierowców traktuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej wyłącznie jako obowiązek. Rzeczywiście, pod groźbą wysokiej kary finansowej każdy samochód musi być objęty OC, jednak nie można zapominać, że dzięki temu ma on określoną ochronę ubezpieczeniową. W niektórych przypadkach taka polisa okazuje się na wagę złota, a jej koszt jest niczym w porównaniu do tego, co trzeba by zapłacić, gdyby się jej nie miało.

 

Nie opłaca się jeździć bez OC

 

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, popularne OC, jest obowiązkowe. W Polsce obowiązek ten dotyczy samochodu, czyli de facto jego właściciela. Przed OC nie ma ucieczki – po prostu musisz je mieć, jeśli nie chcesz dostać kary. A że grzywny są bardzo wysokie i znacznie przewyższają koszt samej polisy, po prostu nie opłaca się ryzykować i jeździć bez ubezpieczenia – szczególnie że obecnie system informatyczny, którym dysponują urzędnicy, automatycznie wyłapuje auta bez OC. To oznacza, że aby otrzymać karę za brak polisy, nie jest nawet potrzeba kontrola policyjna.

 

Kupno OC jest nie tylko obowiązkowe, ale również niestety drogie. Z powodu podwyżek w ostatnich kilku latach ceny polis osiągnęły rekordowe poziomy, co widać, jeśli się sprawdzi, ile kosztuje ubezpieczenie auta w porównywarce kalkulator-oc-ac.auto.pl. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców zgrzyta zębami na samą myśl o OC. Ponieważ jest to obowiązkowa polisa, często zapominamy o ochronie, jaką oferuje. Tymczasem jeżdżąc bez ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, narażasz się nie tylko na karę finansową, ale też na znacznie większe koszty.

 

Co daje OC

 

Jeśli spowodujesz stłuczkę, kolizję lub wypadek, nie mając aktualnego OC, wypłata odszkodowania za wyrządzone szkody będzie leżała po Twojej stronie. Ponieważ przy braku OC żadne towarzystwo nie ubezpiecza Twojej odpowiedzialności cywilnej, nikt nie ureguluje spowodowanych przez Ciebie szkód. Pół biedy, jeżeli będą one niewielkie i nikt przez Ciebie nie ucierpi. Jednak w sytuacji poważnego wypadku, którego uczestnicy odnoszą obrażenia, a samochody poszkodowanych nadają się wyłącznie na złom, sprawca musi się liczyć z koniecznością wypłaty odszkodowania idącego w setki tysięcy, o ile nie miliony złotych.

 

Czy teraz widzisz, co daje OC? Właśnie za taką ochronę płacisz każdego roku jako właściciel samochodu. Niestety, poza tym obowiązkowa polisa nie oferuje żadnego innego zabezpieczenia, więc jeśli chcesz mieć znacznie większą ochronę, wykup autocasco – najlepiej w pakiecie razem z OC. Łącząc te dwa ubezpieczenia, płacisz wyraźnie mniej, niż gdybyś kupował każde osobno. Dowiedz się więcej, jakie są warunki ubezpieczenia AC.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Tu się rodzi po ludzku

Według raportu Fundacji Rodzić po Ludzku dotyczącego jakości opieki oraz przestrzegania standardów opieki okołoporodowej w Polsce, Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej otrzymał 67 %...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Według raportu Fundacji Rodzić po Ludzku dotyczącego jakości opieki oraz przestrzegania standardów opieki okołoporodowej w Polsce, Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej otrzymał 67 %...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze