Kiedy przysługuje Ci prawo do samochodu zastępczego?

W trakcie zdarzenia drogowego Twój pojazd uległ znacznemu zniszczeniu? Potrzebujesz pilnie auta, a naprawa Twojego może potrwać nawet kilka tygodni? Rozwiązaniem jest skorzystanie z pojazdu zastępczego. Oczywiście nie powinieneś ponosić w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów. Nie wpłynie to także na wysokość uzyskanego odszkodowania. Zobacz, w jakich przypadkach możesz złożyć wniosek o przydzielenie Ci samochodu zastępczego.

Kiedy możesz wnioskować o przyznanie samochodu zastępczego?

Wypożyczalnia samochodów posiada w swej ofercie wiele różnych pojazdów do wynajęcia. Jednak skorzystanie z jej usług wiąże się z dość sporymi kosztami – których ciężar poniesienia, co do zasady, spoczywa na ubezpieczycielu. Jeśli w wyniku wypadku Twój pojazd uległ dużemu uszkodzeniu i nie wiesz, ile potrwa naprawa, możesz ubiegać się o samochód zastępczy. Zwłaszcza, gdy pojazd jest Ci potrzebny, chociażby żeby zawieść dziecko do szkoły czy pojechać na zakupy. Wystarczy, że zwrócisz się z odpowiednią prośbą do zakładu ubezpieczeń o pojazd zastępczy.

Jeszcze do niedawna można było spotkać się z poglądem, że samochód na zastępstwo jest przyznawany wyłącznie osobom prowadzącym działalność gospodarczą, ponieważ wynika to z ich ekonomicznie uzasadnionego interesu. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, to uprawnienie przysługuje również poszkodowanym, którzy będą wykorzystywać go w celach prywatnych. Niestety nadal można spotkać się z sytuacjami, gdzie ubezpieczyciel odmawia przyznania pojazdu zastępczego. Należy zauważyć, że niektóre kancelarie prawne, zajmujące się odkupem wierzytelności i dopłatami do odszkodowań udostępniają swoim klientom samochody, które można użytkować przez czas trwania naprawy. Z takiej usługi skorzystasz w firmie AutoMobilis – unikniesz niepotrzebnych problemów, a specjaliści we własnym zakresie odzyskają od ubezpieczyciela zwrot poniesionych kosztów.

Czy podpisanie ugody oznacza, że nie możesz uzyskać dopłaty do odszkodowania?

W praktycznie każdej ugodzie zawarta jest klauzula, że po jej podpisaniu zrzekamy się dalszych roszczeń. Czy oznacza to, że w takim przypadku nie można zgłosić się do kancelarii prawnej w celu uzyskania wyższego odszkodowania? Oczywiście jest to pewne ograniczenie. Należy jednak mieć na względzie, że na ubezpieczycielu podczas zawierania ugody ciąży szereg obowiązków informacyjnych, w tym przedstawienia skutków podpisania takiego dokumentu. Niespełnienie któregokolwiek z nich może stanowić podstawę do jej unieważnienia. Jest to jednak bardzo skomplikowana kwestia. Nie da się tego jednoznacznie określić. Niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy, na podstawie dokumentów dotyczących szkody.

W związku z powyższym, w celu uzyskania samochodu zastępczego, należy skontaktować się bezpośrednio z firmą, która ustali, jakie działania można podjąć, aby uzyskać dopłatę do odszkodowania oraz jaka byłaby jej wysokość. Automobilis to firma z wieloletnim doświadczeniem, której działalność skupia się na odkupie szkód oraz dopłacie do odszkodowań. Na stronie firmy można również sprawdzić, czy wypożyczalnia samochodów dostarczy pojazd zastępczy w określonej sytuacji. Specjaliści na podstawie dostarczonych dokumentów przygotują wycenę i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W ferworze przedświątecznych przygotowań dokonujemy całej masy zakupów internetowych. Warto jednak zachować uwagę, szczególnie podczas dokonywania opłat. Oszuści coraz częściej podszywają się pod instytucje,...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze