Wypadek na lodowisku. Kto bierze odpowiedzialność?

Czy na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia na lodowisku możemy rościć odszkodowanie i od kogo? Co z osobami nietrzeźwymi, które „kręcą” piruety na lodzie? To warto wiedzieć!

Na zakończenie tegorocznych ferii w Lodowisku Miejskim w Skarżysku-Kam. doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. Dorosły mężczyzna po czterdziestce, podczas jazdy na lodzie stracił równowagę i upadł, uderzając głową w taflę lodu. Na chwilę stracił przytomność. Kiedy się ocknął, o własnych siłach zszedł z lodowiska. Istniało jednak ryzyko urazu i uszczerbku na zdrowiu, dlatego wezwano pogotowie, które zabrało człowieka na badania kontrolne do szpitala.

Było to pierwsze nieszczęśliwe w tym sezonie zdarzenie. Nie da się jednak ukryć, że zimowe sporty na lodzie niosą za sobą ryzyko i przykre w skutkach zdarzenia. Jak wygląda nasze bezpieczeństwo na lodowisku? Czy i od kogo możemy rościć odszkodowanie w razie wypadku?

– Lodowisko, podobnie jak inne obiekty Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku-Kam. (pływania, hala sportowa) podlegają ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. To jest ta sama polisa, której podlega Urząd Miejski – wyjaśnia Janusz Sztompke, dyrektor MCSiR. – Jeśli doszło do wypadku z naszej winy (wadliwy, uszkodzony sprzęt), wówczas można się ubiegać o odszkodowanie. Ubezpieczenie nie obejmuje takich zdarzeń, jak np. ktoś się pośliznął, upadł i złamał rękę czy nogę. W takich sytuacjach możemy się ubiegać o rekompensatę z tytułu uszczerbku na zdrowiu u ubezpieczyciela, z którym mamy podpisaną umowę. Większość z nas jest ubezpieczona w  pracy czy w szkole – dodaje dyrektor.

Nietrzeźwi mają zakaz

Wątpliwości i kontrowersje wśród naszych Czytelników budzi również fakt osób nietrzeźwych na lodowisku, które niestety także się zdarzają i narażają innych na niebezpieczeństwo. Jak się ustrzec przed takim osobnikami?

– Osoby nietrzeźwe (pod wpływem alkoholu) mają zakaz korzystania z lodowiska (podobny zakaz obowiązuje na basenie). Przy takiej ilości osób, które niekiedy korzystają z lodowiska, pracownikom trudno jest sprawdzić, ocenić i wychwycić z tłumu osoby nietrzeźwe. Wszystko zależy od stopnia nietrzeźwości. Jeśli pracownik widzi, że ktoś pił albo czuć od niego alkohol, ma obowiązek odmówić wejścia na lodowisko. Alkomatu w obiekcie nie mamy. Ale jeśli są przypuszczenia, pracownicy mogą wezwać policję lub ochronę GT, która sprawdzi stan trzeźwości człowieka. Badanie rozwieje wszelkie wątpliwości – dodaje dyrektor.

ewan

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej oferuje mieszkańcom powiatu skarżyskiego profilaktyczne, bezpłatne badania kolonoskopowe wraz ze znieczuleniem oraz konsultacją gastroenterologiczną. Szpital jest bowiem partnerem...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze