Morsy z Madagaskaru i Morsjanie z Mostek na zlocie w Mielnie

Na miejscu można było skorzystać z wielu atrakcji zlotu m.in pałac ślubów, gdzie morsy i foczki mogły wziąć morsowe śluby ważne tylko w czasie zlotu, wioska wikingów, kąpiel w baliach i sauna, spotkanie z kapitanem żeglugi jachtowej, taniec przeciwko przemocy. W sobotę odbył się Bal Morsów pod hasłem „Wielkie Morsowe Wesele”, gdzie obowiązywał strój weselny, zabawa była niesamowita.W ostatnim dniu zlotu, w niedzielę 12 lutego odbyła się Weselna Parada Morsów, czyli przemarsz wszystkich zlotowiczów na plażę centralną w Mielnie, gdzie odbyła się główna kąpiel zlotowa. Oczywiście przed kąpielą w lodowatym Bałtyku odbyła się wspólna rozgrzewka, później, punktualnie o godzinie 12.00, blisko 2.350 morsów z całej Polski i nie tylko weszło do morza.

– W niedzielę pogoda dla morsów była idealna. Świeciło słońce, nie było nieprzyjemnego wiatru, temperatura wody sięgała 2 stopni Celsjusza, to idealne warunki do kąpieli – podkreśla Stanisław Stanisławski z Morsów z Madagaskaru.

– Pomysł, żeby wziąć udział w międzynarodowym zlocie zrodził się już dawno temu. Część naszych morsów była już w ubiegłych latach i namówiła resztę ludzi. W tym roku naszą grupę reprezentowało 14 osób, część pojechała pociągiem, reszta samochodami – mówi Helena Furmańczuk.

– My byliśmy pierwszy raz i już wiemy, że na pewno tam wrócimy. To wspaniała impreza, niesamowicie pogodni ludzie, na każdym kroku można było spotkać morsy z klubów całej Polski. Każda grupa ubrana w swoje klubowe stroje, z transparentami. Morsy zawsze się świetnie bawią, to są ludzie bardzo pozytywnie zakręceni, pełni energii, fantastycznych pomysłów – zaznacza.

– Weselna Parada Morsów, to przemarsz wszystkich przez miasto, wesoło i kolorowo. Sama kąpiel również robi wrażenie, ponad dwa tysiące ludzi w tym samym czasie wchodzi do wody. Już teraz rozpoczynamy przygotowania do zlotu w 2018 roku – mówi Stanisław Stanisławski. 

Dla Heleny Furmańczuk to był szczególny zlot, właśnie w Mielnie obchodziła swoje 60. urodziny, na tą okoliczność zaliczyła kąpiel ze specjalnie przygotowanym napisem „60”.

– Udało Nam się zebrać grupę 14 osób, decyzja zapadła już w ubiegłym roku, będąc zimą nad morzem spotkaliśmy grupę morsów, która powiedziała Nam o zlocie. Długo nie zastanawialiśmy się i szybko się zapisaliśmy – mówi Piotr Chmiel z grupy Morsjanie z Mostek.

– Na miejscu okazało się, że to jest super impreza, integracja w pełni, nie widziałem tam ani jednej osoby, która była by nastawiona pesymistycznie. Spotykaliśmy grupy z całej Polski, witali Nas serdecznie, otrzymaliśmy od jednej nawet prezent, kalendarz ze zdjęciami z poprzednich zlotów – podkreśla.

– Bal Morsów odbył w ogromnej sali gimnastycznej, gdzie bawiło się ponad 500 osób, wszyscy poprzebierani, my również, chłopaki przebrali się za księży, dziewczyny za siostry zakonne, było dużo śmiechu – mówi Piotr.

W ramach zlotu odbył się również bieg ma 5 kilometrów – „Rozbiegane Morsy”, w którym z powodzeniem udział wziął Piotr Chmiel, wygrał z czasem 19,41.

– Nawet nie wiedziałem, że taki bieg jest planowany, dopiero na miejscu dowidziałem się, gdy byłem na 30-kilometrowym rozbieganiu, zobaczyłem ludzi z numerami startowymi, zapytałem ich o co chodzi, zapisałem się 20 przed startem i udało się wygrać – podkreśla.

– Parada zrobiła na Nas duże wrażenie, jednak największe wrażenie zrobiła wspólna kąpiel, race, cały tabun ludzi na raz wchodzi do wody, ciarki po całym ciele nie tylko z zimna, włosy stawały dęba z wrażenia. Każda grupa z flagami, banerami i z uśmiechem na ustach. Organizacja bardzo dobra, wszystko dopięte na ostatni guzik, wszędzie ochrona, nurkowie służba zdrowia. Podobno 15. edycja ma być jeszcze lepsza, bo jubileuszowa, na pewno tam będziemy – zaznacza Piotr Chmiel.

Obie skarżyskie grupy morsów zgodnie zaznaczają, że wyjazd na zlot do Mielna był jak najbardziej udany. Już rozpoczęły przygotowania do jubileuszowego 15. zlotu. Obie grupy kąpią się w każdą niedzielę, Morsjanie na Mostkach o godzinie 9.00, Morsy z Madagaskaru na Rejowie o godzinie 12.00.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Walczymy o szybką szprychę dla Skarżyska

Prezydent miasta, Konrad Krönig zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla uwzględnienia Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu tzw. "szybkich szprych", czyli szybkich linii kolejowych łączących...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze