Strajk nauczycieli…co dalej?

Po 16-dniowym strajku, niektóre placówki oświatowe w powiecie skarżyskim wróciły do pracy. Które szkoły i przedszkola odstąpiły od akcji protestacyjnej?

Rozpoczęty 8 kwietnia strajk pracowników oświaty stoi pod mocnym znakiem zapytania. Rozpoczęta przed egzaminami dla gimnazjalistów batalia o wyższe płace i godne warunki pracy, spowodowała, że przez ponad dwa tygodnie większość szkół i przedszkoli w powiecie skarżyskim świeciła pustkami.
W mieście…

Jedyną niestrajkującą placówką w gminie Skarżysko-Kam. było Przedszkole Publiczne nr 6. W pozostałych placówkach podległych gminie strajk był prowadzony aż do świąt. Rodzice nie posłali swoich dzieci do szkoły. W pierwszym dniu strajku, tylko w Przedszkolu na Rynku było 22 dzieci, nad którymi opiekę pełniła pani dyrektor i w Skarżysku Książęcym było dwoje uczniów, też mieli zapewnioną opiekę – informowała Grażyna Nowak, prezes skarżyskiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.Do strajku przystąpiło 72 proc. placówek oświatowych podległych powiatowi. Trzy placówki nie strajkują, w tym dwie specjalne: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 i Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczy w Skarżysku-Kam. – mówiła Katarzyna Bilska, członek Zarządu Powiatu.

Trzecią placówką, która nie przystąpiła do strajku jest Zespół Szkół w Suchedniowie, gdzie nie ma organizacji związkowej, więc procedura związkowa nie mogła być wypełniona.

W powiecie…

W powiecie skarżyskim  większość placówek oświatowych przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji strajkowej. Wyjątkiem była gmina Łączna, gdzie do strajku nie przystąpiła żadna szkoła. W gminie Bliżyn do strajku przystąpili nauczyciele z Zespołu Szkół w Bliżynie i Mroczkowie. Szkoły w Sorbinie i Odrowążku pracują normalnie. W gm. Skarżysko Kościelne nie ma zajęć w Majkowie i Skarżysku Kościelnym oraz Samorządowym Przedszkolu Publicznym. W gminie Suchedniów do strajku przystąpili nauczyciele z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1, Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3, Samorządowego Przedszkola oraz ze Szkoły Podstawowej w Ostojowie.

Demonstracja w stolicy

O losach akcji strajkowej miała przesądzić wczorajsza (22 kwietnia) demonstracja w stolicy. Do Warszawy pojechało ok. 90 członków Związku Nauczycielstwa Polskiego z powiatu skarżyskiego.

– Planowane są rozmowy z rządem. Na ten moment trudno powiedzieć, które placówki wycofają się ze strajku. Na pewno akcję strajkową zawiesza tzw. Ekonomik, czyli Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Skarżysku-Kam. Co do pozostałych to będziemy wiedzieć w środę – mówiła prosto z Warszawy Grażyna Nowak.

Jeśli chodzi o placówki podległe gminie, to pracuje na pewno PM nr 6, które od początku nie strajkowało oraz PM nr 1.

– Dane zbieramy każdego dnia. We wtorek w strajku brały udział wszystkie szkoły podstawowe i dwa gimnazja – mówi Izabela Szwagierek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Skarżysku-Kam.

 

ewan

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W sobotę, 24 sierpnia, odbędzie się Powiatowy Marszobieg Letni. Tym razem zapraszamy Państwa na 10-kilometrową trasę szlakiem niebieskim z Michniowa do Suchedniowskiego Ośrodka „Kuźnica”. Wymarsz...
Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej oferuje mieszkańcom powiatu skarżyskiego profilaktyczne, bezpłatne badania kolonoskopowe wraz ze znieczuleniem oraz konsultacją gastroenterologiczną. Szpital jest bowiem partnerem...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze