Zespół Pieśni i Tańca „SORBIN” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru na Węgrzech

Pod koniec lipca br. Zespół Pieśni i Tańca „SORBIN” wraz z kapelą w składzie: Dariusz Figarski (akordeon), Ryszard Kucewicz (bębenek) i Edward Orłowski (skrzypce) wzieli udział  w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru na Węgrzech w Gminie Iliny w ramach Programu ” Europa dla obywateli „. 

Gminę Bliżyn reprezentowała radna Rady Gminy Halina Fidor, które  jednocześnie pełni funkcję kierownika zespołu z Sorbina. W tym roku obchodzono 10 – lecie Festiwalu Pierogów. Odbyły się także pierwsze Dożynki Gminne połączone z barwnym korowodem i prezentacją wieńców dożynkowych, oczywiście nie mogło zabraknąć wieńca z Sorbina, który wykonała twórczyni ludowa Janina Kołek.
 Celem wizyty była kontynuacja Programu, prezentacja tradycyjnych potraw, poznanie kultur i tradycji naszych gmin partnerskich oraz występy artystyczne zespołów ludowych. Oprócz  delegacji  z gminy Bliżyn w Festiwalu Folkloru uczestniczyły delegacje z Czech, Słowacji, Łotwy, Włoch oraz Węgier.
Podczas 10 edycji Festiwalu Pierogów zespół z Sorbina zajął III miejsce, a stoisko z potrawami regionalnymi uznane zostało za najlepsze.
Podczas trwania Festiwalu na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne z zaprzyjaźnionych krajów, grupy taneczne oraz zespoły Disco. Oczywiście zagrał i zaśpiewał też Zespół Pieśni i Tańca „SORBIN”, który zaprezentował  suitę świętokrzyską,   w dalszej części uroczystości zaprosił publiczność do wspólnej zabawy przy wiązance pieśni i tańców z regionu świętokrzyskiego. Zespół miał również okazję poznać nowy taniec Zumbę, który w ich wykonaniu, w strojach ludowych, za pewno na długo zapadnie w ich pamięci.
Wizyta na Węgrzech to nie tylko występy, ale również zwiedzanie kraju,  członkowie zespołu odbyli wycieczkę do miejscowości Vac nad Dunajem, gdzie odbyło się spotkanie z ks. biskupem Mikloszem Beer i zwiedzanie Katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Michała Archanioła oraz zwiedzanie Pałacu Królewskiego w Gödöllő – rezydencji cesarza Franciszka Józefa oraz jego małżonki Elżbiety.
Tradycyjnie odbył się bieg terenowy z przeszkodami, zwany „Brutalnym Maratonem” , w którym udział wziął  członek Zespołu Ludowego „SORBIN” Zygmunt Wiśniewski.  W biegu na dystansie 7 km w kategorii mężczyzn powyżej 70 r.ż. zajął drugie miejsce.

Opr Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Obrabowali firmę budowlaną

Po raz kolejny możemy przekonać się że każdy towar znajdzie swojego złodzieja... Nieznany sprawca z kontenera jednej z firm budowlanych w Skarżysku-Kam. wykradł sprzęt budowlany,...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

21 lipca (niedziela), ok. 16.30 w Skarżysku-Kamiennej zawaliła się jedna ściana budowanej hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Technicznych. Co było przyczyną katastrofy - będzie dopiero wyjaśniane. Być może zawinił silny wiatr. Mówi się też o możliwym...

Nabór do szkół trwa

Mimo okresu wakacyjnego tegoroczni absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych nie mogą jeszcze zapomnieć o szkole. Trwa bowiem nabór do szkół wyższego szczebla. Ci, którzy nie zostali przyjęci mają jeszcze wybór, ale poza liceum ogólnokształcącym. Absolwenci szkół podstawowych i ostatniego rocznika...
   21 lipca (niedziela) od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i druhów strażaków z powiatu koneckiego, Kielc i Włoszczowy. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie. Między Fałkowem, a Pląskowicami na terenie Zakładu Polskich Odpadów Komunalnych płonie olbrzymia hałda...
Radio CB i wideo rejestrator z niezamkniętego hyundaia, który właścicielka zostawiła pod sklepem w Skarżysku. Teraz pewnie tego żałuje, poniosła straty w wysokości 450 zł. k.
Po raz kolejny możemy przekonać się że każdy towar znajdzie swojego złodzieja... Nieznany sprawca z kontenera jednej z firm budowlanych w Skarżysku-Kam. wykradł sprzęt budowlany, czyli poziomice, wiertarki, mieszadła do kleju, przewody elektryczne i wiele innych. Właściciel oszacował straty na...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze