Na ludową i dicopolową nutę

26 sierpnia w Sorbinie odbył się festyn pod hasłem „Ludowo, folkowo, discopolowo…  w duszy nam gra” zorganizowany przez Gminę Bliżyn.  Było ludowo, ale też deszczowo, jednak aura nie przeszkodziła w doskonałej zabawie. Uczestników, w strugach deszczu,   powitali wójt gminy Mariusz Walachnia oraz Katarzyna Skarus, dyrektor GOK-u, radna Halina Fidor i dyrektor szkoły Bożena Święs. 

– Witam bardzo serdecznie najbardziej wytrwałych mieszkańców Sorbina, Zbrojowa, Nowek, radnych  i wszystkich gości, którzy chcą się bawić u nas w Sorbinie. Mamy w tym roku pecha do pogody, ale myślę, że ta muzyka zachęci do zabawy i wszyscy się rozgrzeją – mówił wójt gminy Bliżyn Mariusz Walachnia.

Po oficjalnym przywitaniu gości przyszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwsi wystąpili najmłodsi czyli Bliżyńska Gromada. Później na scenie zaprezentowali się: Zespół Sobótka, Zespół Kuźniczanki, Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin”  oraz soliści: Wacław PejasTomasz Miernik i Bożena Zielińska.

Odbyły się też konkursy, w których udział wzięli zarówno dzieci jaki i dorośli. Dzieci miały za zadanie zebrać wśród publiczności jak najwięcej smerfów, przyklejając odpowiednie naklejki, w tym konkursie wygrał Mateusz Berus. Dorośli ścigali się w spodniach na trzy osoby, zabawa była świetna. Wieczorem do zabawy zagrał zespół disco polo Model MT.

Kugiel proboszcza najsmaczniejszy

Podczas festynu odbył się konkurs na najsmaczniejszą potrawę regionalną 2018 roku. Do konkursu wpłynęło pięć potraw:  Policzki wołowe sosie winnym (Józefa Kulińska), Pierogi z kapustą i mięsem z nutką grzybowa (zespół Kuźniczanki), Danie proboszcza – Kugiel (ks. Aleksy Kołsut), Zupa po żydowsku (Justyna Nowek) oraz Cukiniowe łódeczki babci Janeczki (Janina Kołek).

Potrawy były ocenianie przez komisję w składzie: Mariusz Walachnia, Tadeusz Łyjak, Aleksandra Milanowska, Monika Gruszczyńska, Monika Sokołowska, Bożena Święs, Jacek Krzepkowski.

– W tym roku nie było burzliwych obrad, decyzja była jednogłośna, doceniliśmy potrawy, których w większości nigdy nie jedliśmy, nie próbowaliśmy – mówił Mariusz Walachnia, przewodniczący komisji.

Najsmaczniejszą potrawę przygotował ks. proboszcz parafii w Sorbinie Aleksy Kołsut.  Nagrodę w wysokości 300 złotych – przekazał na potrzeby scholi parafialnej Astra Dei. Drugie miejsce zajęła Józefa Kulińska (200 zł), która przygotowała „Policzki wołowe sosie winnym i bułeczki własnej produkcji.  Trzecie miejsce przypadło Janinie Kołek (100 zł) za „Cukiniowe łódeczki babci Janeczki”.

– Mięso, ziemniaki i trochę tłuszczu, piecze się bardzo długo bo 15 godzin, nauczyłem się robić tą potrawę w Radoszycach, w Przedborzu, gdzie pracowałem. To jest regionalna potrawa w rejonie koneckim, ale to jest cały czas świętokrzyskie. Nagrodę w całości przeznaczam na potrzeby scholi parafialnej Astra Dei – mówił zwycięzca konkursu  ks. proboszcz Aleksy Kołsut. Wręczono również nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, otrzymali je: Edward Orłowski, skrzypek w Zespole Pieśni i Tańca „Sorbin” oraz Teatrzyk Dziecięcy „Bajkowa Przygoda” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury „Zameczek” w Bliżynie, w imieniu zespołu nagrodę odebrała Katarzyna Skarus.

Zbyszezk Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Walczymy o szybką szprychę dla Skarżyska

Prezydent miasta, Konrad Krönig zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla uwzględnienia Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu tzw. "szybkich szprych", czyli szybkich linii kolejowych łączących...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze