„Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”

W Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej odbył od tygodnia można oglądać ciekawą i interesującą  wystawę pt. „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”, która ilustruje jeden z elementów procesu formowania się granic państwa polskiego. 

Wystawa w skarżyskim Muzeum przedstawia sytuację przeciętnego mieszkańca dawnego polsko-niemieckiego obszaru przygranicznego oraz z materialne i niematerialne pozostałości polsko-niemieckiej granicy, która dzieliła region Górnego Śląska  od czerwca 1922 r. do września 1939 r.

– Ludność śląska w połowie opowiadała się do przynależności do Niemiec, druga połowa do przynależności do Polski. W wyniku plebiscytu okazało się, że jednak troszkę więcej osób opowiedziało się za Niemcami. Ostatecznie granice ustalono, przebieg granic można obejrzeć na wystawie. Przeczytamy również o problemach z wyznaczeniem granic, ponieważ były to tereny gęsto zaludnione, zabudowany. Plebiscyt zadecydował, że przedmieścia były w Polsce, a centrum miasta znajdowało się w Niemczech. Zdarzało się tak, że cześć rodziny zostawała po jednej stronie granicy, druga cześć po drugiej stronie – mówi Albert Gajewski.

– Większość wystawy przedstawia problemy życia ludności, ludzi, którzy musieli sobie poradzić z faktem, że za domem nagle wyrosła granica – dodaje.

Na planszach wystawy zobaczymy m.in.  dokładne wyniki plebiscytu przynależności, ostateczny podział granic,  Polskie i Niemieckie fortyfikacje na Górnym Śląsku, siły rozjemcze na Górnym Śląsku, kącik Szmuglera, propagandę czy historię piłki nożnej na podzielonym Górnym Śląsku.

Wystawę „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach” przygotował Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej (www.haus.pl). Opiekunem wystawy z ramienia Muzeum im. Orła Białego jest Albert Gajewski. Ekspozycja będzie dostępna do 2 stycznia 2019 r.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Walczymy o szybką szprychę dla Skarżyska

Prezydent miasta, Konrad Krönig zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla uwzględnienia Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu tzw. "szybkich szprych", czyli szybkich linii kolejowych łączących...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze