„Ogień pamięci” – uczcili 157 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

W związku z przypadająca na 22 stycznia 157 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego , Muzeum im. „Orła Białego” zaprosiło mieszkańców i wszystkich chętnych do udziału w nietypowym, wieczornym spacerze do pomnika Powstania 1863 w lesie rejowskim.

Uczestnicy spotkania przy świetle latarek   przemaszerowali w miejsce, w którym toczyły się walki i które stało się dla lokalnej społeczności miejscem legendarnym. Nakładem sił lokalnej społeczności w 100 rocznicę wybuchu   Powstania w rejowskim lesie  postawiony został pomnik Powstańcom.

O przebiegu powstania opowiadał historyk Piotr Kołodziejski. Na miejscu zapalono znicz pamięci, a honorową salwę oddali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Grot” ze Starachowic, którzy też wystawili wartę przed pomnikiem.

– Spotykamy się tutaj, żeby upamiętnić to co działo się 157 lat temu, czyli wybuch powstania styczniowego.  Spotykamy się też o tej porze dlatego ,że właśnie te 157 lat temu powstańcy, o czym czasami się zapomina, rozpoczęli walkę w nocy. Tu niedaleko nas znajduje się Suchedniów, Bodzentyn, tam toczyły się walki w nocy. Powstańcy gromadzili się w lasach już od kilku dni, ponieważ groziła im „branka” czyli pobór do wojska carskiego. Oddziały powstańcze składały się z okolicznej ludności – podkreślał Piotr Kołodziejski, ze skarżyskiego muzeum.

– My, w muzeum Orła Białego pamiętamy o tych tradycjach. O tym,  że miejscowe.  oddziały powstańcze  składały się   z pracowników  Huty Rejów – zaznaczał.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Skarżyski DPS objęty kwarantanną

Pracownicy i podopieczni Domu Pomocy Społecznej  na ul.Spornej w Skarżysku -Kamiennej zostali poddani kwarantannie na miejscu. U jednego z podopiecznych wykryto koronawirusa, mężczyzna  ostał...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego działający w Powiecie Skarżyskim, informuje, że po wykonaniu kolejnych 46 badań potwierdzony został 1 nowy przypadek zakażenia kornawirusem u personelu medycznego Szpitala...
Pracownicy i podopieczni Domu Pomocy Społecznej  na ul.Spornej w Skarżysku -Kamiennej zostali poddani kwarantannie na miejscu. U jednego z podopiecznych wykryto koronawirusa, mężczyzna  ostał...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze