IV Skarżyski Piknik Historyczny

Teren Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej zamienił się w sobotni dzień w prawdziwy poligon historyczny. A wszystko za sprawą IV Skarżyskiego Pikniku Historycznego.
Podczas Pikniku odbyły się pokazy władania szablą i lancą w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Można było zobaczyć  codzienne życie w oddziale powstańczym związane z zawieruchą wojenną powstania styczniowego, które zaprezentował Małogoski oddział powstańczy z 1863 roku. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży odtworzyło obozowiska żołnierzy z okresu I wojny światowej:  „Błękitnej Armii” – z lat 1917-1920 – Armii Cesarstwa Niemieckiego. Członkowie Stowarzyszenia przedstawili rekonstruktorów w mundurach 4 dolnośląskiego pułku piechoty nr 51 z lat 1914-1918. Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu zaprezentowała  „Historię umundurowania Policji Państwowej w latach 1919-1939”.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” zaprezentowała Korpus Ochrony Pogranicza, który patrolując okolicę sprawdzał dokumenty widzów. Chorągiew w Zawieprzycach im. Atanazego Miączyńskiego przeniosła uczestników w świat XVII-wiecznej Polski. Na „własnej skórze” można było poznać kodeks rycerski oraz zwyczaje wtedy obowiązujące.

Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna „Powstaniec Śląski zaprezentowała Szpital polowy z okresu I Wojny Światowej oraz wystąpiła jako Legioniści w mundurach wz..17. Zaprezentowali  również dynamiczny pokaz motocykla z karabinem MG-34 w koszu.

Ponadto Piknik odwiedzili Klub Historyczny HIRD z Kielc „Hird”, Stowarzyszenie 4 Pułk Piechoty Leg. z Kielc oraz  miłośnicy starych samochodów z Klubu „Kieleckie Klasyki”.  Oprócz Grup Rekonstrukcyjnych na Pikniku można było spotkać straż pożarną, policję.

– W tym roku mamy wyjątkowy rok: 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Dlatego tematyka i zakres grup, które gościmy na Pikniku wykraczają poza to, co było zwykle, czyli II wojnę światową – powiedziała Monika Kowalczyk-Kogut, dyrektor skarżyskiego muzeum.

– Chcemy szeroko pokazać historię Polski. Oprócz tego przyjechały do nas Kieleckie Klasyki – samochody, które mają ponad 25 lat – zaznacza dyrektorka MOB.

– Współpracujemy z różnymi organizacjami. Myślę, że to jest bardzo dobry pomysł na to, żeby jak najwięcej osób mogło zobaczyć to, co się dzieje w Skarżysku. Są też z  nami straż pożarna, policja i wodociągi miejskie. Ci, którzy byli u nas na poprzednich piknikach zauważają, że program za każdym razem się zmienia – podkreśla Monika Kowalczyk-Kogut.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Tu się rodzi po ludzku

Według raportu Fundacji Rodzić po Ludzku dotyczącego jakości opieki oraz przestrzegania standardów opieki okołoporodowej w Polsce, Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej otrzymał 67 %...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Według raportu Fundacji Rodzić po Ludzku dotyczącego jakości opieki oraz przestrzegania standardów opieki okołoporodowej w Polsce, Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej otrzymał 67 %...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze