IV Skarżyski Piknik Historyczny

Teren Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej zamienił się w sobotni dzień w prawdziwy poligon historyczny. A wszystko za sprawą IV Skarżyskiego Pikniku Historycznego.
Podczas Pikniku odbyły się pokazy władania szablą i lancą w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Można było zobaczyć  codzienne życie w oddziale powstańczym związane z zawieruchą wojenną powstania styczniowego, które zaprezentował Małogoski oddział powstańczy z 1863 roku. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży odtworzyło obozowiska żołnierzy z okresu I wojny światowej:  „Błękitnej Armii” – z lat 1917-1920 – Armii Cesarstwa Niemieckiego. Członkowie Stowarzyszenia przedstawili rekonstruktorów w mundurach 4 dolnośląskiego pułku piechoty nr 51 z lat 1914-1918. Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu zaprezentowała  „Historię umundurowania Policji Państwowej w latach 1919-1939”.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” zaprezentowała Korpus Ochrony Pogranicza, który patrolując okolicę sprawdzał dokumenty widzów. Chorągiew w Zawieprzycach im. Atanazego Miączyńskiego przeniosła uczestników w świat XVII-wiecznej Polski. Na „własnej skórze” można było poznać kodeks rycerski oraz zwyczaje wtedy obowiązujące.

Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna „Powstaniec Śląski zaprezentowała Szpital polowy z okresu I Wojny Światowej oraz wystąpiła jako Legioniści w mundurach wz..17. Zaprezentowali  również dynamiczny pokaz motocykla z karabinem MG-34 w koszu.

Ponadto Piknik odwiedzili Klub Historyczny HIRD z Kielc „Hird”, Stowarzyszenie 4 Pułk Piechoty Leg. z Kielc oraz  miłośnicy starych samochodów z Klubu „Kieleckie Klasyki”.  Oprócz Grup Rekonstrukcyjnych na Pikniku można było spotkać straż pożarną, policję.

– W tym roku mamy wyjątkowy rok: 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Dlatego tematyka i zakres grup, które gościmy na Pikniku wykraczają poza to, co było zwykle, czyli II wojnę światową – powiedziała Monika Kowalczyk-Kogut, dyrektor skarżyskiego muzeum.

– Chcemy szeroko pokazać historię Polski. Oprócz tego przyjechały do nas Kieleckie Klasyki – samochody, które mają ponad 25 lat – zaznacza dyrektorka MOB.

– Współpracujemy z różnymi organizacjami. Myślę, że to jest bardzo dobry pomysł na to, żeby jak najwięcej osób mogło zobaczyć to, co się dzieje w Skarżysku. Są też z  nami straż pożarna, policja i wodociągi miejskie. Ci, którzy byli u nas na poprzednich piknikach zauważają, że program za każdym razem się zmienia – podkreśla Monika Kowalczyk-Kogut.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Obrabowali firmę budowlaną

Po raz kolejny możemy przekonać się że każdy towar znajdzie swojego złodzieja... Nieznany sprawca z kontenera jednej z firm budowlanych w Skarżysku-Kam. wykradł sprzęt budowlany,...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

21 lipca (niedziela), ok. 16.30 w Skarżysku-Kamiennej zawaliła się jedna ściana budowanej hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Technicznych. Co było przyczyną katastrofy - będzie dopiero wyjaśniane. Być może zawinił silny wiatr. Mówi się też o możliwym...

Nabór do szkół trwa

Mimo okresu wakacyjnego tegoroczni absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych nie mogą jeszcze zapomnieć o szkole. Trwa bowiem nabór do szkół wyższego szczebla. Ci, którzy nie zostali przyjęci mają jeszcze wybór, ale poza liceum ogólnokształcącym. Absolwenci szkół podstawowych i ostatniego rocznika...
   21 lipca (niedziela) od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i druhów strażaków z powiatu koneckiego, Kielc i Włoszczowy. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie. Między Fałkowem, a Pląskowicami na terenie Zakładu Polskich Odpadów Komunalnych płonie olbrzymia hałda...
Radio CB i wideo rejestrator z niezamkniętego hyundaia, który właścicielka zostawiła pod sklepem w Skarżysku. Teraz pewnie tego żałuje, poniosła straty w wysokości 450 zł. k.
Po raz kolejny możemy przekonać się że każdy towar znajdzie swojego złodzieja... Nieznany sprawca z kontenera jednej z firm budowlanych w Skarżysku-Kam. wykradł sprzęt budowlany, czyli poziomice, wiertarki, mieszadła do kleju, przewody elektryczne i wiele innych. Właściciel oszacował straty na...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze