Wymienili odpady za sadzonki pięknych drzewek

Mieszkańcy Końskich i Starachowic już zasadzili drzewka, które otrzymali w ramach akcji „100 tysięcy drzew na 100 lecie niepodległości Polski 1918-2018”. Wydarzenie organizowane m.in. przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Tak wielkiego zainteresowania akcją rozdawania sadzonek nie spodziewał się nikt. W Końskich chętni na wymianę surowców wtórnych na drzewka ustawili się w kolejce już po godzinie 7 i cierpliwie czekali do startu wydarzenia o godz. 11. Dopisały również grupy szkolne i przedszkolne. W Starachowicach również nie zabrakło chętnych do odebrania drzewek, chociaż kolejki na placu przed Urzędem Miejskim nie były aż tak duże jak przed koneckim Domem Kultury.

 11 gmin

Świętokrzyską odsłonę ogólnopolskiej akcji „100 tysięcy drzew na 100 lecie niepodległości Polski 1918-2018” organizowali wspólnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz  Narodowy Fundusz  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w porozumieniu z 11 gminami z terenu województwa. Drzewka można było otrzymać podczas akcji w gminach: Starachowice, Końskie, Busko-Zdrój, Pińczów, Staszów, Sandomierz, Jędrzejów, Włoszczowa, Opatów, Kielce.

  Nowoczesny patriotyzm

 – Akcja ma na celu uczczenie w sposób szczególny 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a przy okazji także zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne w Ojczyźnie, gdyż taka postawa stanowi jedną z form nowoczesnego patriotyzmu – informuje Piotr Berentowicz, dyrektor ds. Edukacji i Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Kielcach.

Popularne magnolie

Podczas akcji mieszkańcy  mogli otrzymać sadzonki drzew  w zamian za przekazane do powtórnego przetworzenia odpady: butelki plastikowe typu PET, baterie, puszki aluminiowe, makulaturę bądź za rozwiązanie testu z zakresu wiedzy ekologicznej. Jedną sadzonkę można było otrzymać za 10 zgniecionych butelek PET (niezależnie od pojemności), 10 zgniecionych puszek aluminiowych lub 10 baterii (typu paluszki, guzikowe, płaskie). Dostępne były m.in. buk pospolity, śliwa wiśniowa, grab pospolity, brzoza, miłorząb japoński, magnolia, pęcherznica kalinolistna, dereń biały. Najszybciej rozchodziły się magnolie.

 

Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawickiego i jest realizowana w ramach projektu „Niepodległa”.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Walczymy o szybką szprychę dla Skarżyska

Prezydent miasta, Konrad Krönig zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla uwzględnienia Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu tzw. "szybkich szprych", czyli szybkich linii kolejowych łączących...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze