Ogień zabrał mi wszystko, co miałam

W jednej chwili całe życie pani Marianny przewróciło się do góry nogami. Spokojną jesień życia zakłócił pożar, który zabrał cały dorobek życia. Dom nie nadaje do mieszkania i wymaga kapitalnego remontu. Niestety, 74-letnia kobieta nie jest w stanie ponieść tak ogromnych kosztów.

Życie nigdy nie rozpieszczało pani Marianny. Mieszkanka sąsiedniego powiatu starachowickiego, jak mówi, od zawsze miała ciężko i wiodła raczej biedny żywot. Wychowywana przez mamę, razem z rodzeństwem. Tylko czekali aż rodzicielka przyniesie kawałek chleba, żeby coś zjeść. A bywało, że głód doskwierał.  W dorosłym życiu kobieta nie liczyła na cudzą pomoc, sama sobie radziła, jak mogła. Przez lata pracowała jako woźna w miejscowej szkole. Szczęśliwie doczekała emerytury. Choć nie ma tego wiele – niespełna 1050 zł. miesięcznie – jakoś wiązała koniec z końcem.

Nieoczekiwanie przyszedł żywioł, który zamienił spokojną jesień życia w koszmar. W jednej chwili kobieta straciła dorobek życia i swój azyl na ziemi.
Przez sufit niebo widać…

– To było do południa, jeszcze przed świętami. Poszłam do sklepu. Dzwoni sąsiada i mówi: „pani Marysiu dom się pali”. Lecę a tu płomienie ponad dach. Straży jeszcze nie było, sąsiad ratował, co się dało. Gdyby nie on dom by doszczętnie spłonął. I tak nie nadaje się do mieszkania, prąd odłączono, dach się zawalił, przykryty jest plandeką, ale przez sufit niebo widać. Teraz jak deszcz pada, to się leje na głowę. Wszystko mokre, zatęchłe – mówi kobieta.

Seniorka boryka się z wieloma chorobami. Serce niedomaga, do tego zaćma. 8 maja miała mieć operację na oczy, ale w tej sytuacji musiała zrezygnować.

– Tak mi ciężko… Z rodziny w zasadzie sama zostałam. Jest pan, który przychodzi do pomocy, bo bliskich już nie mam, a starszej kobiecie trudno nawet koło domu zrobić. Przed pożarem zrobiłam remont, tak się cieszyłam, bo było ładnie, czyściutko. I to wszystko na marne. Nic nie ma, ogień zabrał w sekundę. Przykro mi, że mnie to spotkało. W życiu bym się nie spodziewała – opowiada.

Bez odszkodowania

Dom był ubezpieczony, ale kobiecie odmówiono odszkodowania. Ogień ponoć pojawił się przez to, że sadze zapaliły się w kominie. Tymczasem pani Marianna nie miała ważnych przeglądów kominiarskich.
– Ja tego dnia nie paliłam w ogóle w piecu. Ciepło było, mam gaz, to wodę na herbatę zagotuję. Po co miałam palić. A kominiarz chodził, ale akurat mnie w domu nie było, potem gdzie go miałam szukać? Poza tym wszystko kosztuje. Z tej mojej emerytury, to ciężko cokolwiek odłożyć – ubolewa kobieta. – Sąsiadka mówiła, że dym z dachu szedł. To jakie sadze w kominie?
Nie zmienia to faktu, że dom nie nadaje się do użytku. Kobieta śpi u sąsiadki, jak może próbuje zorganizować materiał potrzebny do remontu, ale wszystko niestety kosztuje. To przerasta jej możliwości finansowe. Najbardziej pilny do wyremontowania jest dach, bo się woda do domu leje. Meble również trudno będzie dosuszyć, bo wszystko było mokre. Strażacy rwali i wyrywali, co się dało, żeby jakoś ogień opanować.
Potrzebna jest blacha, krokwie, deski, listwy, regipsy by się też przydały, bo inaczej ściana nie da się odbudować, poza tym śruby, gwoździe, farby. Odbudować trzeba komin. Słowem wszystko, co do remontu niezbędne.

Wołanie o pomoc

– Całe życie pod górę, i jeszcze to teraz – mówi kobieta. Co na starość człowiek mógłby spokojnie pożyć, to jeszcze i to. Ciężko byłoby mi stąd iść, kiedy większość życia tu spędziłam – mówi kobieta prosząc o pomoc ludzi dobrej woli.

Z pomocą idzie miejscowa szkoła, która organizuje zbiórkę potrzebnych materiałów budowlanych.

Jest szansa, że remont dachu na swój koszt wykona prywatny przedsiębiorca, ale potrzebny jest materiał. Pani Marianna otrzyma na remont 3 tys. zł zapomogi bezzwrotnej z funduszu socjalnego szkoły, w której pracowała.

Kobieta przez całe życie z oddaniem pracowała na rzecz szkoły, chętnie pomagała innym. Dlatego warto jej teraz pomóc w potrzebie. Wszyscy, którzy mają taką możliwość proszeni są o kontakt z redakcją.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Nabór do szkół trwa

Mimo okresu wakacyjnego tegoroczni absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych nie mogą jeszcze zapomnieć o szkole. Trwa bowiem nabór do szkół wyższego szczebla. Ci, którzy nie zostali przyjęci mają jeszcze wybór, ale poza liceum ogólnokształcącym. Absolwenci szkół podstawowych i ostatniego rocznika...
   21 lipca (niedziela) od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i druhów strażaków z powiatu koneckiego, Kielc i Włoszczowy. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie. Między Fałkowem, a Pląskowicami na terenie Zakładu Polskich Odpadów Komunalnych płonie olbrzymia hałda...
Radio CB i wideo rejestrator z niezamkniętego hyundaia, który właścicielka zostawiła pod sklepem w Skarżysku. Teraz pewnie tego żałuje, poniosła straty w wysokości 450 zł. k.
Po raz kolejny możemy przekonać się że każdy towar znajdzie swojego złodzieja... Nieznany sprawca z kontenera jednej z firm budowlanych w Skarżysku-Kam. wykradł sprzęt budowlany, czyli poziomice, wiertarki, mieszadła do kleju, przewody elektryczne i wiele innych. Właściciel oszacował straty na...
3 września na Targach Kielce rozpocznie się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który od 27 lat jest miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. Dzięki współpracy, nawiązanej pomiędzy Centrum Obsługi Inwestora w Skarżysku-Kamiennej a Targami Kielce, w czasie...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze