Prawie dwa tysiące dzików do odstrzału

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, wydał w poniedziałek, 10 lutego rozporządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia występowaniem afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa świętokrzyskiego. Blisko 2 tys. dzików zostanie odstrzelonych w świętokrzyskich lasach. 

Najwięcej, bo 271 dzikich świń ma zostać odstrzelonych w kieleckich lasach, na drugim miejscu znajdują się koneckie lasy. W skarżyskich lasach do sanitarnego odstrzału wyznaczono liczbę 134 dzików, zaś w Starachowicach 107 dzikich świń. 

Jak informuje Ewa Łukomska, rzeczniczka wojewody liczba dzikich zwierząt do odstrzału nie jest duża, to połowa skali, w jakiej odstrzał prowadzono w ubiegłym roku. A jest to skuteczna metoda na walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. 

W Polsce na ASF chorują głównie dziki. W zeszłym roku było 2,5 tys. takich przypadków. Jak do tej pory w województwie świętokrzyskim na razie nie stwierdzono wystąpienia wirusa. 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego działający w Powiecie Skarżyskim, informuje, że po wykonaniu kolejnych 46 badań potwierdzony został 1 nowy przypadek zakażenia kornawirusem u personelu medycznego Szpitala...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze