XIX Nocny Półmaraton WTÓRPOL i III Nocna Dycha Wtórpol. Kenijczycy najlepsi

W sobotę, 24 sierpnia, w Skarżysku-Kamiennej już po raz XIX odbył się Nocny  Półmaraton Wtórpol i III Dycha Wtórpol. Organizatorem imprezy był Tomasz Wąsowski, Karol Machocki i Gerard Magdziarz, a sponsorem głównym firma Wtórpol.  Impreza odbyła się przy wsparciu Urzędu Miasta Skarżysko oraz Starostwa Powiatowego w Skarżysku. W tym roku organizatorzy zdecydowali się przeprowadzić po raz pierwszy imprezę pod osłona nocy, jak się okazało był to strzał w dziesiątkę, większość uczestników woli takie właśnie warunki do biegania.

XIX Nocny Półmaraton  WTÓRPOL 2019 oraz III Dycha Wtórpol wystartował punktualnie o godzinie 20.30. W obu biegach wzięło udział blisko 400 uczestników. W półmaratonie zawodnicy mieli do pokonania dystans 21,096 km (trasa składała się z dwóch pętli po 10,548 km każda). Limit czasowy wynosił 3 godziny. Po raz trzeci odbył się bieg na 10 kilometrów czyli III Dycha Wtórpol. Start oraz meta zawodów znajdowała się przy ul. Wioślarskiej w Skarżysku-Kamiennej (obok Ośrodka Wypoczynkowego „Rejów”). Cała trasa była oświetlona, więc nie było biegania całkowicie po ciemku.

W uroczystym otwarciu imprezy wzięli udział: Andrzej Brzeziński,  zastępca prezydenta miasta, przewodniczący Rady Miasta, Leszek Golik oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta, Bogusław Ciok. Później dołączyła posłanka Marzena Okła-Drewnowicz. Gościem honorowym tradycyjnie był Jacek Wszoła, towarzyszyła mu Joanna Fiodorow, lekkoatletka specjalizująca się w rzucie młotem. Olimpijka z Londynu 2012  i Rio de Janeiro 2016.

Wśród uczestników biegów było sporo mieszkańców powiatu skarżyskiego z Bliżyna, Suchedniowa, Skarżyska-Kamiennej. Wśród nich m.in. Rafał i Lidia Czarneccy,Kamil Czarnecki, Anna Ordyńska, Janusz Ordyński, radny Arkadiusz Bogucki czy starosta skarżyski Artur Berus. Sporą reprezentację wystawiła ekipa Czernecki Run Team, Akademia Holistyczna. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli teamu „Biegnę, Żeby Bartek Mógł Biegać”.

– Pierwszy raz biorę udział w biegu na 10 kilometrów tu na Rejowie, biorę udział w biegach konstytucji, niepodległości, w memoriale Wolińskiego, ale w tym biegnę pierwszy raz. Zdecydowanie te nocne biegi są fajniejsze, jest fajniejsza atmosfera, ten wieczorny chłód jest chyba przyjemniejszy dla biegaczy. Trasa ciężką, szczególnie na drugim kilometrze, kiedy trzeba biec pod górę, później zbiegamy do Suchedniowa jest w miarę fajnie, ale znowu trzeba się wspinać, także lekkie pieczenie w nogach czuć – powiedział zaraz po biegu Arkadiusz Snopek, były szkoleniowiec Granatu Skarżysko, a obecnie trener w szkółce piłkarskiej eSKa Skarżysko.

– Pierwszy raz w życiu wziąłem udział w biegu na 10 kilometrów. Jestem cały obolały, ale warto było. Na pierwszej górce po 2 kilometrach chciałem już zrezygnować, ale przetrzymałem kryzys i udało się ukończyć bieg, z czego bardzo się cieszę – mówił na mecie debiutant Grzegorz Kaleta, który startował pod szyldem Akademii Holistycznej.

– W biegu biorę udział po raz trzeci. Jestem troszeczkę zmęczona, bo wiadomo już nie te lata (62 lata) na takie biegi, ale jestem szczęśliwa. Pierwszy raz biegała w nocy, lepiej się biega, jest spokojniej i chłodniej. W takich warunkach biega się przyjemniej niż w upale. Przygotowania do biegu rozpoczęłam w marcu, udało się ukończyć bieg z dobrym wynikiem (01:12:58) – podkreślała Helena Furmańczuk

Kenijczyk zwycięzcą XIX Nocnego Półmaratonu Wtórpol

XIX Nocny  Półmaraton Wtórpol wygrał  Cosmas Kyeva (Kenia) z czasem 01:04:19, na drugim miejscu uplasował się Bogdan Semenowicz (Ukraina, 01:06:55), trzecie miejsce zajął Kenijczyk Isaac Kimutai Ngeno ( 01:08:20).

Najszybszym z Polaków był Michał Bąk (Czarnecki Run Team) – miejsce 9., czas 01:11:40. na miejscu 12. uplasował się Rafał Czarnecki (czas 01:19:07).

Wśród kobiet zwyciężyła Węgierka, Zita Kácser z czasem 01:14:59. Na drugim miejscu uplasowała się Ukrainka, Valentyna Kiliarska (czas 01:15:28), trzecia była Natalija Semenovych (01:17:32). Najlepszą wśród Polek była Lidia Czarnecka (Czarnecki Run Team), która zajęła 4. miejsce z czasem  01:27:22.

Nocna Dycha również dla Kenijczyka

Zwycięzcą III Nocnej Dychy Wtórpol został Labad Cheruiyot (Kenia) – czas 00:30:08, drugie miejsce zajął Pavlo Veretskyi (Ukraina,  00:30:44), trzeci był Ukrainiec Dmytro Didovodiuk z czasem 00:30:52.

Na 10 km trasie najlepszym spośród Polaków był Mateusz Kaczor, który zajął miejsce piąte z czasem 00:31:58. Na 11. miejscu uplasował się Kamil Czarnecki (Czarnecki Run Team). W biegu na 10. kilometrów wziął udział starosta skarżyski Artur  Berus, z czasem 01:07:16 uplasował się na 137 pozycji.

Wśród pań zwyciężyła Olesia Didovodiuk z Ukrainy (czas 00:35:32). Na drugim miejscu  znalazła się Ukrainka Oksana Okseniuk (czas 00:36:52),  na trzecim Małgorzata Czarnota (czas 00:40:21).

Czarneccy najlepsi wśród par

Imprezie towarzyszyły tradycyjnie „Mistrzostwa Polski par małżeńskich” – w tych zawodach mogli startować małżonkowie, którzy złożyli oświadczenie, że pozostają w związku małżeńskim. Tu liczył się czas łączny małżonków. Zwyciężyła para z najlepszym czasem łącznym.

Pierwsze miejsce w parach małżeńskich zajęła para Lidia i Rafał Czarneccy z Bliżyna (łączny czas 02:46:29). Drugie miejsce para Karolina i Mateusz Linda z Gdańska (łączny czas 03:09:13), trzecia była para Barbara i Krzysztof Gołębiowscy (łączny czas 03:15:18).