Sportowe podsumowanie 2018 roku

Za nami rok 2018 rok, który przyniósł wiele ciekawych sportowych wydarzeń, tytułów mistrzowskich na szczeblu miejskim, powiatowym, wojewódzkim, ale również na arenie Polski . Wybraliśmy najważniejsze (naszym zdaniem) wydarzenia i sukcesy sportowców z powiatu skarżyskiego, które wydarzyły się w minionym roku.

Styczeń

Rok 2018 tradycyjnie rozpoczął się o meczu noworocznego, w którym Kawalerowie zmierzyli się z Żonatymi , mecz wygrała ekipa Żonatych 8:2. Autorem pierwszej bramki był Mateusz MatlaKacper Bernat i Jan Figarski z Gimnazjum Prywatnego zostali mistrzami Skarżyska w tenisie stołowym. Drużyna AKS Wzdół została mistrzem XIII edycji Suchedniowskiej Ligi Fustalu. Reprezentacje Szkoły Podstawowej nr 7 (chłopcy) i nr 13 (dziewczyny) zostały mistrzami Skarżyska w mini koszykówce. Reprezentacja chłopców Gimnazjum nr 2 zdobyła mistrzostwo Skarżyska w koszykówce. Grzegorz Żukzostał wybrany na kolejne trzy lata na funkcje prezesa klubu Granat Skarżysko

Luty

Sylwia Mijas i Roman Maciejski zdobyli tytuły mistrzowskie podczas XVI Mistrzostw Suchedniowa w Tenisie Stołowym. Dziewczęta i chłopcy z Gimnazjum nr 1 zostali mistrzami Skarżyska w piłce siatkowej. Reprezentacja nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych zwyciężyła XIV Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Nauczycieli o puchar dyrektora ZST. Tenisiści Orlicza Suchedniów zdobyli osiem medali na Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiej w Tenisie Stołowym. Wiktoria Dąbczyńska zdobyła srebrny i brązowy medal na 54. Mistrzostwach Polski Elity w badmintonie. Reprezentacja KPP Skarżysko zajęła trzecie miejsce w V Wojewódzkim Turnieju Policjantów w Piłce Nożnej.

Marzec

Skarżyski Klub Hokejowy „Piraci” zdobyli puchar prezydenta miasta Skarżyska w III Turnieju Hokeja na Lodzie. Cztery medale mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Master przywieźli seniorzy Zdzisław Włodarczyk, Krzysztof Sułek i Fabian Kotwica. Jakub Łoch z Tarnobrzega i Wiesław Mazurek (STS 1924 Orlicz) zostali mistrzami Skarżyska w tenisie stołowym. Dziewczęta z Zespołu Szkół Ekonomicznych zdobyły mistrzostwo Skarżyska w halowej piłce nożnej szkół ponadgimnazjalnych. Dziewczęta i chłopcy z Gimnazjum nr 1 zostali mistrzami Skarżyska w piłce ręcznej. Drużyna Dana Gameb Skarżysko Kościelne zdobyła mistrzostwo województwa świętokrzyskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Piłce Siatkowej.

Kwiecień

Reprezentacja JRG Skarżysko zdobyła mistrzostwo województwa świętokrzyskiego w tenisie stołowym. Zawodnicy SKSW Skarżysko zdobyli 19. Medali podczas Międzynarodowego Turnieju Karate w Józefowie. Dziewczęta II LO im.A. Mickiewicza zdobyły mistrzostwo Skarżyska szkół ponadgimnazjalnych w piłce ręcznej. Drużyna ZEORK została mistrzem X edycji Halowej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w Skarżysku. Po raz pierwszy w historii rozgrywek Amatorskiej Ligi Koszykówki tytuł mistrzowski zdobyła drużyna Milica Erbel ze Skarżyska. Siatkarze STS-u Skarżysko zakończyli rozgrywki w Świętokrzyskiej III lidze siatkówki mężczyzn na 4. miejscu. Tenisiści STS 1924 Orlicz Suchedniów zostali mistrzami świętokrzyskiej II ligi tenisa stołowego.

Maj

Reprezentacja chłopców I LO im. J.Słowackiego została mistrzem województwa świętokrzyskiego w koszykówce. Dziewczęta I LO i chłopcy z Zespołu Szkół Trnsportowo-Mechatronicznych zdobyli mistrzostwo Skarżyska szkół ponadgimnazjalnych w piłce nożnej. Dawid Kubiec ze Starachowic zwyciężył w II edycji Biegu Konstytucji. Zawodnik UKS Relaks Jakub Bilski zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski Kadetów w kickboxingu. W 25. kolejce spotkań świętokrzyskiej lidze okręgowej piłkarze Granatu Skarżysko zwycięstwem nad Spartą Kazimierza Wielka 4:2 zapewnili sobie awans od IV ligi.

Czerwiec

Reprezentacja chłopców Gimnazjum nr 1 ze Skarżyska zdobyła mistrzostwo województwa świętokrzyskiego szkół gimnazjalnych w piłce siatkowej. W 42, derbach powiatu skarżyskiego piłkarze Granatu Skarżysko rozgromili Orlicz Suchedniów 7:2. Zakład Linii Kolejowych ze Skarżyska-Kamiennej zdobył mistrzostwo Polski kolejarzy w lekkiej atletyce. Reprezentacja dziewcząt II LO im. A.Mickiewicza i chłopcy z ZST zdobyli mistrzostwo Skarżyska w biegach przełajowych. Suchedniowianin Karol Bryczkiewicz zdobył brązowy medal mistrzostw Polski Amatorów w badmintonie. Kinga Wiśniewska, podopieczna Krzysztofa Ogłozy zdobyła wicemistrzostwo Polski Kadetów w boksie. Jakub Bilski zdobył brązowy medal mistrzostw Polski Kadetów w kickboxingu. Reprezentacja chłopców Szkoły Podstawowej nr 7 zdobyła mistrzostwo województwa w piłce nożnej chłopców szkół podstawowych. Mariusz Arczewski został nowym trener Orlicza Suchedniów.

Lipiec

Skarżyszczanin Rafał Lipka zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w wyciskaniu sztangi leżąc. W III edycji Wtórpol Triathlon Skarżysko –Kamienna najlepszym zawodnikiem ze Skarżyska był Jarosław Cierniak, a wśród kobiet Anita Zarychta.  Podczas 28. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Weteranów lekkoatleci z powiatu skarżyskiego zdobyli dziewięć medali. W ramach obchodów 90-lecia istnienia Granat Skarżysko rozegrał mecz towarzyski z rezerwami Widzewa Łódź, który zakończył się wygraną skarżyszczan 5:2. Reprezentacja chłopców I LO zajęła 7. Miejsce na Ogólnopolskiej Licealiadzie w koszykówce. Zwycięzcami XXI Wakacyjnego Turnieju Piłki Nożnej zostały drużyny Zenit Kościelne i Hyundai. 82-letni Roman Pląsek z STC Skarżysko zajął pierwsze miejsce w najstarszej kategorii wiekowej Mistrzostw Polski Masters.

Sierpień

Na  inaugurację rozgrywek IV ligi świętokrzyskiej Granat Skarżysko zremisował z MKS Busko Zdrój 0:0. Nowy sezon w lidze okręgowej piłkarze Orlicza Suchedniów rozpoczęli od zwycięstwa nad GKS Rudki 2:0. Kenijczyk Hilary Kimaiyo i Ukrainka Agnes Chabet  zwyciężyli XVIII Półmaraton Wtórpol, najlepszym zawodnikiem z Polski był bliżynianin Rafał Czarnecki. Po raz VI odbył się Bieg o Puchar Kruka w Suchedniowie, mimo nie sprzyjającej pogody padły trzy rekordy trasy, zwyciężyli Tomasz Gawroński i Małgorzata Czarnota (5 km) i Michał Bąk i Olga Pierzak (11 km).

Wrzesień

W B klasowych derbach powiatu rezerwy Orlicza Suchedniów pokonał ULKS Łączną 3:1. W Suchedniowie odbył się po raz pierwszy w historii mecz międzynarodowy, na boisku Orlicza zagrały młodzieżowe drużyny Rumunii i Estonii w ramach turnieju i Puchar Syrenki. Po kilku latach przerwy Skarżysko doczekało się drużyny kobiecej w piłce nożnej, Cicha Sława eSKa Skarżysko w debiucie na III ligowych boiskach pokonała Promnik 3:1. Drużyna Samorządowców ze Skarżyska zajęła drugie miejsce podczas X Mistrzostw Polski Samorządowców.

Październik

Badmintoniści Orlicza Suchedniów zdobyli pięć medali na mistrzostwach Polski młodzieżowców i juniorów w badmintonie. Złoty z srebrny medal zdobyła Wiktoria Dąbczyńska, tytuł mistrzowski wywalczyła Aleksandra PajekIzabela Pajek zdobyła srebro i brąz.  Skarżyscy karatecy zwyciężyli w IV Międzynarodowy Turnieju Karate, który odbył się w Skarżysku. Drużyna Centrum Kredytowe zdobyła Puchar Ligi ATP.  Drużyna ZEORK-u, po raz trzeci z rzędu zdobyła mistrzostwo Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej. 27 października Granat Skarżysko obchodził Jubileusz 90-lecia klubu.

Listopad

Filip Plicner z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Suchedniowie zdobył wicemistrzostwo Polski w szachach podczas III Ogólnopolskich Mistrzostw Polski Szkół i Przedszkoli w Szachach. Reprezentacje chłopców ZST i dziewcząt I LO zostali mistrzami Skarżyska szkół ponadgimnazjalnych w koszykówce.

Piłkarze Granatu Skarżysko zakończyli rundę jesienną IV ligi na wysokim 4 miejscu. Piłkarze Orlicza Suchedniów na półmetku rozgrywek ligi okręgowej zajmują pozycję wicelidera. Julia Pająk i Julia Pajekzdobyły srebrne medale Indywidualnych Mistrzostw Polski Młodzików w badmintonie.

Grudzień

Reprezentacje dziewcząt I LO i chłopców ZSTM zdobyły mistrzostwo Skarżyska szkół ponadgimnazjalnych w piłce siatkowej. Zespół Szkół Technicznych i I LO im. J.Słowackiego zwyciężyli we Współzawodnictwie Sportowych Szkół Ponadgimnazjalnych o Puchar Starosty Skarżyskiego. Rafał Lipka zdobył mistrzostwo Polski Seniorów w Trójboju Siłowym w wersji „sprzętowej”. Dziewczęta z SP 7 zdobyły wicemistrzostwo województwa w mini piłce nożnej.