Nad zalewem w Mostkach biegali i maszerowali nocą

W piątek 30 sierpnia 2019, nad malowniczym zalewem Mostki odbył się  Nocny Bieg i Marsz z kijkami. Wydarzenie odbyło w ramach II Nocnego Maratonu Wokół Świętokrzyskich Zalewów Wodnych organizowanego przez Fundację Promocji i Rozwoju Sportu PROLAND-SPORT. Patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Skarżyski Artur Berus.

Nocny Bieg i Marsz w Mostkach to pierwsza z trzech imprez, które są organizowane w ramach II Nocnego Maratonu Wokół Świętokrzyskich Zalewów Wodnych. Podobne biegi odbędą się w Wąchocku (13 września) i w Wilkowie (27 września). Każdy, kto weźmie udział w trzech biegach łącznie przebiegnie dystans maratonu. Po każdym z biegów zawodnicy otrzymują pamiątkowe medale, które złączone dadzą kontur Polski.

Organizatorem głównym II Nocnego Biegu i Marszu w Mostkach była: Fundacja Promocji i Rozwoju Sportu PROLAND-SPORT, współorganizatorami  Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego,  Urząd Miasta i Gminy w Suchedniowie oraz Wiejski Dom Kultury w Mostkach.

Uczestnicy Nocnego Biegu mieli do pokonania dystans 13,5 km (pięć okrążeń zalewu), a Marszu z Kijami 8,1 km (trzy okrążenia). Zanim zawodnicy wyruszyli na trasę odbył się bieg dzieci, które miały do pokonania 100 metrów.

Imprezę uroczyście otworzył starosta skarżyski Artur Berus. Po wspólnej rozgrzewce, którą poprowadziła Magdalena Kusień-Kózka, wiceprezes Fundacji Promocji i Rozwoju Sportu Proland Sport, uczestnicy wyruszyli na trasę.

W biegu nocnym zwyciężył Andrzej Lachowski (Lacho Team),  drugie miejsce zajął Michał Kołomański (Mechanik i Przyjaciele), na trzecim uplasował się Tomasz Świerczyński (STS Skarżysko-Kamienna).

Szósty był Piotr Chmiel z Mostek (Czarnecki Run Team)

Wśród pań zwyciężyła Natalia Kuczera, druga była Anna Sadza, trzecia Marta Gajęcka.

W marszu z kijkami jako pierwszy linię mety przekroczył Piotr Sobczyk z Kielc, drugi był Jacek Tarnowski (Zabiegane Starachowice), trzeci Mariusz Olejarz z Kielc. W kategorii kobiet zwyciężyła Monika Luberska z Radomia, drugie miejsce zajęła Aneta Majkusiak (Radom), trzecie Magdalena Rudziejewska-Rudziewicz (Annapol).

W marszu z kijkami wzięła udział liczna grupa z Suchedniów-Naturalnie, szli też przedstawiciele Marsów z Madagaskaru ze Skarżyska.