Marzy o grze w reprezentacji Polski AMP Futbolu

Adam Krakowiak ma 31 lat, jest mieszkańcem Suchedniowa, jest absolwentem Zespołu Szkół im. H.Sienkiewicza w Suchedniowie. Z zawodu jest piekarzem. Interesuje się sportem i muzyką .W 2014 roku jego życie zmieniło się diametralnie, w wypadku stracił nogę. Młody chłopak jednak się nie załamał, dziś ma plany i cele do zrealizowania. Jednym z nich jest gra w reprezentacji Polski w AMP Futbolu, wiosną 2019 roku zadebiutuje w ekstraklasie w barwach AMP Polkowice.

– Wypadek… Tak naprawdę nie wierzyłem w to, że może całkowicie zmienić moje życie, że stracę nogę, a tym samym cześć mojego dotychczasowego świata. Wiedziałem jednak, że się nie poddam i mimo to, będę starał się wychodzić z domu, do ludzi, by nie zamknąć się w czterech ścianach. Zacząłem grać w piłkę, mam marzenie, chcę się dostać do reprezentacji Polski w AMP Futbol, ale mimo to chciałbym też znów poczuć, jak to jest stać na dwóch nogach – mówi Adam Krakowiak. 

Adam zrobił już pierwszy krok w kierunku reprezentacji Polski

W dniach 17-18 listopada w Warszawie odbyło się zgrupowanie Reprezentacji Polski w AMP Futbol. Jest to dyscyplina przeznaczona dla osób niepełnosprawnych po jednostronnej amputacji kończyny górnej lub dolnej (zawodnik po amputacji dolnej gra w polu poruszając się o kulach, a górnej jako bramkarz), bądź z wadami wrodzonymi. W zgrupowaniu uczestniczyło 15 zawodników, w tym trzech z województwa świętokrzyskiego. Jednym z nich był właśnie suchedniowianin Adam Krakowiak.

– Przeszedłem pozytywnie weryfikację , zostałem zaproszony na dwudniowe zgrupowanie reprezentacji Polski. Nie było łatwo, dla początkującego piłkarza jest to ciężki sport, ale panowała bardzo fajna  atmosfera, było dużo nowych chłopaków – podkreśla Adam.

– Moim celem głównym jest to, żeby się dostać na stałe do pierwszego składu reprezentacji Polski ,przede mną długie treningi  i ciężka praca, ale myślę w dam radę i będę grał w orzełkiem na koszulce – zaznacza Adam Krakowiak.

Próbowaliśmy stworzyć drużynę AMP Futbol w Kielcach niestety nie wyszło, jest z mało chłopaków w naszym regionie. Obecnie jeżdżę na treningi do Warszawy i do Polkowic na Śląsku. W Polsce jest ekstraklasa AMP Futbolu, to właśnie w nowo powstałej drużynie z Polkowic będę na wiosnę grał w lidze.  W zeszłym sezonie ekstraklasa liczyła tylko cztery drużyny, wcześniej było pięć. Do Warszawy na treningi jeżdżę raz w miesiącu, do Polkowic rzadziej, umawiam się telefonicznie na treningi . W Polsce działają cztery kluby AMP Futbol Gloria Varsovia Warszawa, Husaria Kraków, Kuloodporni Bielsko-Biała i GKS Góra. Od nowego sezonu dojdzie jeszcze wspomniana przeze mnie drużyna z Polkowic – mówi Adama Krakowiak. 

 Pomóżmy Adamowi spełnić jego marzenia

–  Straciłem nogę w 2014 roku, wracałem z racy, pracowałem na stacji benzynowej w Kielcach, zostały wepchnięty przez osoby trzecie pod pociąg, niestety sprawców do dziś nie znaleziono – zaznacza Adam.

– Przed wypadkiem uprawiałem sport tylko rekreacyjnie, siatkówka, piłka ręczna, piłka nożna. O AMP Futbolu zacząłem myśleć zaraz po wypadku, jak leżałem w domu po szpitalu. Nie mogłem się załamać musiałem coś robić. Na początki grałem w koszykówkę na wózkach w drużynie Scyzory Kielce, później zrezygnowałem z treningów na rzecz AMP Futbol – mówi nasz rozmówca.

–  Zawodnicy AMP Futbolu poruszają się na kulach, bez protez, siłą napędową są ręce. Dla początkującego zawodnika jest to niezwykle ciężki sport, ale z czasem wszystko da się wytrenować.  Moje najbliższe plany to gra w ekstraklasie w Polkowicach i oczywiście dostanie się do reprezentacji Polski.

Adam Krakowiak chce się rozwijać, żyć pełną parą, być szczęśliwy. To tego potrzebna jest mu nowa proteza, na którą go nie stać.

– Mam starą protezę, dofinansowana z PCPR ze Skarżyska, ale ta proteza z czasem zaczęła się psuć, musiałem zainwestować w naprawę  trochę swoich pieniędzy, bo już gwarancja się skończyła. Obecnie zbieram pieniądze na nową protezę poprzez zbiórkę prowadzoną przez Fundację Siepomaga.  Protetyk  wycenił mi nową protezę  na 82,5 tys. złotych, sam nie dam rady takich pieniędzy zebrać, bardzo proszę o wsparcie i pomoc w realizacji moich marzeń – mówi Adam Krakowiak. 

 

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Walczymy o szybką szprychę dla Skarżyska

Prezydent miasta, Konrad Krönig zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla uwzględnienia Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu tzw. "szybkich szprych", czyli szybkich linii kolejowych łączących...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze