Zlikwidowali diety przewodniczącym Rad Osiedli, swoje zostawili bez zmian

W poniedziałek, podczas zwołanej na wniosek prezydenta miasta sesji, Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej –  głosami radnych koalicji podjęła decyzję ws. likwidacji diet dla Przewodniczących Rad Osiedli. Smaczku dodaje fakt, że Ci sami radni jednocześnie nie wyrazili zgody na zmiany w projekcie uchwały dotyczących obniżki diet wszystkich radnych Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej.

 Według uzasadnienia likwidacja diet dla Przewodniczących RO wynika z chęci ograniczenie kosztów administracyjnych funkcjonowania rad osiedli,  środki zaoszczędzone  w ten sposób zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby mieszkańców poszczególnych osiedli. W dyskusji o projekcie uchwały radni podkreślali, że to zabija samorządność na najniższym szczeblu.

 – Boje się, że ta samorządność w mieście, nie będzie potrzymana i nie będzie funkcjonowała, a 24 tys oszczędności rocznie to nie są jakieś koszty dla gminy. Jest to niezrozumiała dla mnie decyzja – mówił radny Artur Mazurkiewicz.

 – W mojej ocenie, jeśli chcemy obniżać diety przewodniczącym rad osiedli, to myślę, że dobrym byłoby przykładem,żeby pan prezydent pomyślał i zaczął od siebie – mówił radny Piotr Brzeziński.

– Za pana prezydenta pomyślał już parlament, prezydent miał obniżoną pensję o 2 tys. złotych – podkreślała Ewa Pawełczyk, skarbniczka miasta.

– Nasi mieszkańcy są reprezentowani przez przewodniczących rad osiedla, to oni tak naprawdę wiedzą co się dzieje na ich terenie. Istnieje poważna obawa, że kwestie demokratyczne zaczną słabnąć, bo nikt jest w stanie sprawować swojego mandatu dokładając pieniędzy z własnych środków. Nie jest to normalne – zaznaczał Arkadiusz Bogucki.

 – Komu chce dokuczyć pan prezydent,  czego się obawia, czy chodzi o to że część rad osiedla nie jest mu przychylna, czy po prostu chce komuś zrobić na złość – dodał radny Bogucki.

 – Musimy mieć świadomość, że głosując za obniżeniem, a właściwie zniesieniem diet uderzamy w najniższy szczebel samorządności terytorialnej. Rada osiedla jest bardzo ważnym elementem sprawowania władzy, obniżając diety ograniczamy podmiotowość mieszkańców naszego miasta. Likwidując te opłaty „zabijemy” rady osiedla w swoim funkcjonowaniu – podkreślał radny Krzysztof Randla.

Opozycja zaproponowała obniżkę diet

Radny Konrad Wikarjusz w imieniu części radnych opozycyjnych,  złożył poprawkę do projektu uchwały, która zakładała – zamiast likwidacji diet dla przewodniczących RO – obniżkę diet dla wszystkich radnych i przewodniczących Rad Osiedli.

 Radnym miały przysługiwać diety miesięczne w formie zryczałtowanej w wysokości określonej jako procent diety od półtorakrotności kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowisko państwowe, określonej w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy. Proponowane diety dla Przewodniczącego Rady Miasta – to  1409  zł (zamiast obecnych- 2013  zł), Przewodniczących stałych komisji Rady Miasta – 946  zł (zamiast obecnych  – 1570 zł), Wiceprzewodniczących Rady Miasta – 905  zł (zamiast obecnych – 1872  zł) ,Radnych Rady Miasta –865  zł (zamiast obecnych – 905  zł). Zlikwidowana przy tym miała być również osobna, stawka diety dla Wiceprzewodniczących stałych komisji Rady Miasta obecnie- 1127  zł, a Wiceprzewodniczący Komisji pobieraliby dietę jak „szeregowy” radny, Przewodniczących Rad Osiedlowych – 362  zł (zamiast obecnych- 402  zł”).

Proponowane zmiany spowodowały by ponad 90 tysięcy złotych oszczędności rocznie (likwidacja diet przewodniczących rad osiedli to 24 tys. oszczędności),  a do końca kadencji dzięki zmianom proponowanym przez wnioskodawców budżet miasta mógłby zaoszczędzić nawet 310 tysięcy złotych. Złożona poprawka do projektu uchwały nie została przyjęta głosami radnych koalicji

 – Uważa sprawę za otwartą i możemy wrócić do tej sprawy w terminie późniejszym. Radni koalicyjni są otwarci na zmiany, na korektę tych stawek, które obowiązują do 12 lat – podkreślał  przewodniczący Rady Leszek Golik.

Ostatecznie cały projekt, zakładający  likwidację diet Przewodniczących Rad Osiedli  głosami radnych koalicyjnych został… przyjęty (stosunkiem głosów 11 za/10 przeciw).

Zbyszek Biber

Poprzedni artykułŚwiąteczny koncert
Następny artykułMuzeum przed jubileuszem

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Ponad promil w organizmie

Za kierowanie i jazdę pod wpływem alkoholu wkrótce odpowiadać będzie mieszkaniec powiatu skarżyskiego. W czwartkowy (16 stycznia) poranek, kilka minut przed godz. 8, w...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W czwartek 16 stycznia, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Towarowej 20 w Skarżysku -Kamiennej odbyło się spotkanie spotkanie autorskie z Grzegorzem...
W Starostwie Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej przedstawiciele trzech powiatów: skarżyskiego, starachowickiego i koneckiego, podpisali umowę z firmą scope-IT Andrzej Kuźba, która świadczyć będzie usługi inżyniera projektu „e-Geodezja cyfrowy...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze