„Z Pieśnią do Niepodległej” – znamy uczestników koncertu finałowego XII Skarżyskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej

Ponad 200 uczestników wzięło udział w eliminacjach do Koncertu Finałowego XII Skarżyskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej „Z Pieśnią do Niepodległej”, które odbyły się w środę 13 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej .

Organizatorem przeglądu było Miejskie Centrum Kultury im. Leopolda Staffa w Skarżysku- Kamiennej, Referat Edukacji Urzędu Miasta w Skarżysku- Kamiennej. Współorganizatorem jest Państwowa Szkoła Muzyczna I-go stopnia  im. Zygmunta Noskowskiego w Skarżysku- Kamiennej. Nad imprezą honorowy patronat objął Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach.

Przegląd organizowany jest już od dwunastu lat, jego celem  jest popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznej  wśród dorosłych jak również wśród dzieci i młodzieży.

Konkurs podzielony był na kilka kategorii wiekowych . Pierwsi na scenie MCK zaprezentowali  się najmłodsi artyści z Przedszkoli o klas pierwszych szkół podstawowych,  później występowali uczniowie klas II – IV, następnie klasy V – VIII i kategoria open (szkoły ponadpodstawowe i dorośli)

W Przeglądzie zaprezentowali się artyści ze Skarżyska – Kamiennej,Suchedniowa,Skarżyska Kościelnego, Lipowego Pola, Kierza Niedźwiedziego, Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Bilczy, Modliszewic, Niekłania Wielkiego, Nieświnia,  Bodzentyna, Starachowic, Stąporkowa i Końskich.

To był prawdziwy maraton pieśni patriotycznych, przez blisko pięć godzin na scenie odbyło się 58 prezentacji, łącznie około 212 osób. Prezentowane były piosenki znane i te mniej znane, można było usłyszeć m.in. „Jedenasty listopada”, „Co to jest niepodległość”, „Warszawo ma”, „Czy wojna jest dla dziewczyn, „Rodzinny kraj”, „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, ”Niepodległa, niepokorna”, „Cisza – Modlitwa Katyńska”, „Warszawski dzień”, „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, „Wstań i walcz” oraz wiele innych pieśni patriotycznych.

Jury w składzie:

 • Przewodnicząca Ewa Krakowiak, dyrektor PSM w Skarżysku-Kamiennej
 • Iwona Wojciechowskazałożycielka i dyrygent Chóru MEZZOFORTE
 • Jolanta Pietralazałożycielka i kierownik zespołu kameralnego ARCO
 • Monika Walczak, nauczycielka klasy fortepianu PSM
 • Katarzyna Michnowska-Małekdyrektor MCK w Skarżysku-Kamiennej

po wysłuchaniu 58 prezentacji, w których wzięło udział łącznie ok 212 osób w poszczególnych kategoriach jury postanowiło zaprosić do Finału:

Kategoria: Przedszkola + Szkoły podstawowe kl. I

 1. Zespół wokalno-taneczny „JEDYNECZKI”z Przedszkola Publicznego nr 1 im. Wandy Chotomskiej w Skarżysku-Kamiennej ( „Nie żałujcie serca dziewczyny”)

Kategoria: Szkoły podstawowe kl. II-IV

 1. Roksana Jopekze Szkoły Podstawowej nr 9 w Starachowicach ( „Niepodległa, Niepokorna”)
 2. Zofia Zbytekze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej ( „Jesteśmy stąd”)
 3. Marta Hermanze Szkoły Podstawowej nr 7 w Skarżysku-Kamiennej ( ,,Czy wojna jest dla dziewczyn”)

Kategoria: Szkoły podstawowe kl. V-VIII

 1. Zespół wokalno-instrumentalnyze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Skarżysku-Kamiennej ( ,,Walczyk”)

 2. Matylda Szklarskaz Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Ostrowcu Świętokrzyskim ( ,,Cisza – Modlitwa Katyńska”)
 3. Miłosz Dobrucki+ akomp. akordeon ucz. Karol Saładonis ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Skarżysku-Kamiennej ( ,,Warszawski dzień”)
 4. Zespół wokalnyze Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Skarżysku Kościelnym ( ,,Przytulmy Polskę do serca”)
 5. Zespół wokalny TRZY PO TRZYz Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Suchedniowie ( ,,Marsz Sybiraków”)
 6. Julia Tłuczkiewicz+ akomp. własny skrzypce z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim (,,O mój rozmarynie”)

Kategoria: Otwarta

 1. Zespół wokalno-instrumentalny ASUMPT z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie („Przekorna dziewczyna”)
 2. Duet: Martyna Pawłowska i Julia Sokołowska,uczennice skarżyskich szkół ( „Katyń”)
 3. Duet: Oliwia Jarosz i Patrycja Zięba, uczennice skarżyskich szkół („Walczyk”)
 4. Zespół wokalno-instrumentalny THE BUSKERS z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej („Kocham wolność”)
Finał XII Skarżyskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej „Z Pieśnią do Niepodległej” odbędzie się 20 listopada 2019 r o godz. 17:00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem

W czwartek 16 stycznia, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Towarowej 20 w Skarżysku -Kamiennej odbyło się spotkanie spotkanie autorskie z Grzegorzem...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W sobotę, 18 lutego,  w Hotelu Promień w Skarżysku-Kamiennej odbyła się studniówka uczniów Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych.  Na balu bawiło się około 90 osób.   Zanim...
W sobotę, 18 stycznia, w Suchedniowie, odbyły się uroczystości patriotyczne poświęcone 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r.  Obchody rozpoczęły mszą świętą w kościelne...
W niedzielę 26 stycznia 2020 roku, W Mostkach odbędzie się Puchar Powstańców Styczniowych w zawodach rowerowych MTB oraz biegach terenowych - Półmaratonie i Dyszce....
W czwartek 16 stycznia, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Towarowej 20 w Skarżysku -Kamiennej odbyło się spotkanie spotkanie autorskie z Grzegorzem...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze