„Z Pieśnią do Niepodległej” – znamy uczestników koncertu finałowego XII Skarżyskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej

Ponad 200 uczestników wzięło udział w eliminacjach do Koncertu Finałowego XII Skarżyskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej „Z Pieśnią do Niepodległej”, które odbyły się w środę 13 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej .

Organizatorem przeglądu było Miejskie Centrum Kultury im. Leopolda Staffa w Skarżysku- Kamiennej, Referat Edukacji Urzędu Miasta w Skarżysku- Kamiennej. Współorganizatorem jest Państwowa Szkoła Muzyczna I-go stopnia  im. Zygmunta Noskowskiego w Skarżysku- Kamiennej. Nad imprezą honorowy patronat objął Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach.

Przegląd organizowany jest już od dwunastu lat, jego celem  jest popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznej  wśród dorosłych jak również wśród dzieci i młodzieży.

Konkurs podzielony był na kilka kategorii wiekowych . Pierwsi na scenie MCK zaprezentowali  się najmłodsi artyści z Przedszkoli o klas pierwszych szkół podstawowych,  później występowali uczniowie klas II – IV, następnie klasy V – VIII i kategoria open (szkoły ponadpodstawowe i dorośli)

W Przeglądzie zaprezentowali się artyści ze Skarżyska – Kamiennej,Suchedniowa,Skarżyska Kościelnego, Lipowego Pola, Kierza Niedźwiedziego, Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Bilczy, Modliszewic, Niekłania Wielkiego, Nieświnia,  Bodzentyna, Starachowic, Stąporkowa i Końskich.

To był prawdziwy maraton pieśni patriotycznych, przez blisko pięć godzin na scenie odbyło się 58 prezentacji, łącznie około 212 osób. Prezentowane były piosenki znane i te mniej znane, można było usłyszeć m.in. „Jedenasty listopada”, „Co to jest niepodległość”, „Warszawo ma”, „Czy wojna jest dla dziewczyn, „Rodzinny kraj”, „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, ”Niepodległa, niepokorna”, „Cisza – Modlitwa Katyńska”, „Warszawski dzień”, „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, „Wstań i walcz” oraz wiele innych pieśni patriotycznych.

Jury w składzie:

 • Przewodnicząca Ewa Krakowiak, dyrektor PSM w Skarżysku-Kamiennej
 • Iwona Wojciechowskazałożycielka i dyrygent Chóru MEZZOFORTE
 • Jolanta Pietralazałożycielka i kierownik zespołu kameralnego ARCO
 • Monika Walczak, nauczycielka klasy fortepianu PSM
 • Katarzyna Michnowska-Małekdyrektor MCK w Skarżysku-Kamiennej

po wysłuchaniu 58 prezentacji, w których wzięło udział łącznie ok 212 osób w poszczególnych kategoriach jury postanowiło zaprosić do Finału:

Kategoria: Przedszkola + Szkoły podstawowe kl. I

 1. Zespół wokalno-taneczny „JEDYNECZKI”z Przedszkola Publicznego nr 1 im. Wandy Chotomskiej w Skarżysku-Kamiennej ( „Nie żałujcie serca dziewczyny”)

Kategoria: Szkoły podstawowe kl. II-IV

 1. Roksana Jopekze Szkoły Podstawowej nr 9 w Starachowicach ( „Niepodległa, Niepokorna”)
 2. Zofia Zbytekze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej ( „Jesteśmy stąd”)
 3. Marta Hermanze Szkoły Podstawowej nr 7 w Skarżysku-Kamiennej ( ,,Czy wojna jest dla dziewczyn”)

Kategoria: Szkoły podstawowe kl. V-VIII

 1. Zespół wokalno-instrumentalnyze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Skarżysku-Kamiennej ( ,,Walczyk”)

 2. Matylda Szklarskaz Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Ostrowcu Świętokrzyskim ( ,,Cisza – Modlitwa Katyńska”)
 3. Miłosz Dobrucki+ akomp. akordeon ucz. Karol Saładonis ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Skarżysku-Kamiennej ( ,,Warszawski dzień”)
 4. Zespół wokalnyze Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Skarżysku Kościelnym ( ,,Przytulmy Polskę do serca”)
 5. Zespół wokalny TRZY PO TRZYz Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Suchedniowie ( ,,Marsz Sybiraków”)
 6. Julia Tłuczkiewicz+ akomp. własny skrzypce z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim (,,O mój rozmarynie”)

Kategoria: Otwarta

 1. Zespół wokalno-instrumentalny ASUMPT z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie („Przekorna dziewczyna”)
 2. Duet: Martyna Pawłowska i Julia Sokołowska,uczennice skarżyskich szkół ( „Katyń”)
 3. Duet: Oliwia Jarosz i Patrycja Zięba, uczennice skarżyskich szkół („Walczyk”)
 4. Zespół wokalno-instrumentalny THE BUSKERS z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej („Kocham wolność”)
Finał XII Skarżyskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej „Z Pieśnią do Niepodległej” odbędzie się 20 listopada 2019 r o godz. 17:00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Świąteczny koncert

Fundacja Filharmonii Świętokrzyskiej, Parafia Św. Alojzego Orione, Stowarzyszenie Przyjazny Ostojów, Rada Rycerzy Kolumba im. św. Alojzego Orione oraz Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ostojowie zapraszają na koncert ŚWIĘTA PO...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Fundacja Filharmonii Świętokrzyskiej, Parafia Św. Alojzego Orione, Stowarzyszenie Przyjazny Ostojów, Rada Rycerzy Kolumba im. św. Alojzego Orione oraz Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ostojowie zapraszają na koncert ŚWIĘTA PO...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze