W Skarżysku spotkali się ludzie, którzy zawsze w sercu mieli miłość do Ojczyzny i Wolności

W sobotę 15 czerwca, w Skarżysku-Kamiennej odbywała się Ogólnopolska Konferencja Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych i Działaczy Opozycji Antykomunistycznej. Konferencja zbiegła się z XX –leciem Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego. Oba wydarzenia odbyły się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Duda, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek.

Konferencja rozpoczęła się od Mszy Świętej w Bazylice Mniejszej pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, którą sprawował biskup Marian Florczak oraz kustosz ks. Jerzy Karbownik. Po Mszy uczestnicy przenieśli się do Miejskiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się konferencja.  Po przywitaniu gości, wszyscy uczestnicy zaśpiewali  hymn Solidarności, słynne „Mury” Jacka Kaczmarskiego, które wykonała młodzież z Zespołu Szkół Technicznych im.Armii Krajowej. Odczytano list okolicznościowy od prezydenta Polska Andrzeja Dudy.

W uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorował medalem „Prio Patria” następujące osoby: Stanisławę Garlik , Teresę Małgorzatę Jurczyk, Janusza Maciejewskiego, Bogdana Migasa, Ryszarda Sztando, ks. Marka Macieja Tabaszewskiego, Marzenę Zajączkowską.

 Próbujcie odbudowywać ducha narodu

-Przed kilkoma dniami trwała dyskusja czy w 1989 roku zakończył się w Polsce komunizm, czy też wybory 4 czerwca, to był jeden z etapów końca komunizmu. Państwa spotkanie odbywa się niemalże w atmosferze tej gorącej dyskusji. Myślę, że w tym gronie nie trzeba przekonywać, że ten straszny system totalitarny, który przyjechał do Polski 80 lat temu,  później w 45 wraz z sowieckim czołgami i bagnetami, zakończy się dopiero wtedy, kiedy odnowi się duch narodu. Kiedy duch narodu przestanie być obciążony, tymi wszystkim strasznymi rzeczami, który przyniósł ze sobą ten straszny ustrój. Jesteście tymi, którzy mieli odwagę przeciwstawić się mocno i silnie temu zbrodniczemu systemowi. Za to jesteśmy wam bardzo wdzięczni – mówił Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister  Jan Józef Kasprzyk

-Państwo próbujecie odbudowywać ducha narodu, Kiedy den duch zostanie odbudowany, to będzie prawdziwe zwycięstwo nad tym zbrodniczym systemem. Kiedy w umysłach ludzkich zostanie odbudowana wiara o dobro wspólne jakim jest Rzeczpospolita. Kiedy zostaną na nowo przywrócone słowo Solidarność, kiedy zostanie odbudowany etos służby wspólnocie, wtedy będziemy mogli mówić, o tym że jesteśmy narodem wolnym – podkreślał Jan Józef Kasprzyk.

– W Skarżysku zebrali się ludzie, którzy zawsze w sercu mieli miłość do Ojczyzny i Wolności. Chciałbym, aby ten dzień zapisał się w naszej pamięci, bo jest on szczególnie dla nas ważny. Nasze Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego obchodzi jubileusz 20 –lecia istnienia. Tak pięknie zbiegł się on z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękuje Państwu za przyjecie naszego zaproszenia i uczestnictwo – podkreślał organizator konferencji – Jerzy Stopa, który przedstawił zabranym działalność Stowarzyszenia na przestrzeni 20 lat.

– Dla województwa świętokrzyskiego to piękny dzień. Dzień, który sprowadził  wszystkie osoby, które rozpoczęły walkę o ducha  narodu. Bardzo dziękuje za słowa pana ministra skierowane do  naszego regionu. Prawdą jest, że Ziemia Świętokrzyska splątana jest krwią naszych przodków,  którzy nigdy się nie poddali, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Państwo są przykładem tego, że również walczyli z największym okupantem, z totalitarnym systemem. Dziś jesteście dla nas wzorem i przykładem, to od was czerpiemy siłę – mówiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

-Czerpiąc z was mamy siłę do obrony wartości, tych, z którymi na sztandarach szli nasi przodkowie: Bóg-Honor-Ojczyzna. Nigdy tego nie zapomnijmy. Będziemy pracować i  walczy tak, aby nasze przyszłe pokolenia również pamiętały o tym duchu. Duchu narodu, który mam nadzieję, kiedyś będzie pełen – podkreślała Agata Wojtyszek.

Po części oficjalnej odbyły się prelekcje przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Kielcach.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Prokuratura Rejonowa w Starachowicach, wspólnie ze świętokrzyskimi stróżami prawa wyjaśnia okoliczności śmierci mieszkańca gminy Bodzentyn. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledczych, jego zwłoki wyłowiono...
Dziś Święty Mikołaj odwiedza wszystkie dzieci i wręcza im prezenty. W natłoku jego obowiązków, co stało się już tradycją z pomocą przychodzą mu kieleccy...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze