Uwaga! Ukradli truciznę, która powoduje raka!

Złodzieje weszli do kontenera stacji transformatorowej w sąsiednim Stąporkowie. Ukradli uzwojenie i olej chłodzący transformator. Olej jest silną trucizną powodującą nowotwory. Wyrządzili szkody szacowane na 5.000 złotych, a zarobią w skupie złomu najwyżej połowę tej kwoty.

Złodzieje włamali się do nie użytkowanego kontenera, w którym był transformator. Rozbebeszyli to urządzenie, zabrali olej – chłodziwo stacji trafo i jego miedziane uzwojenie. Właściciel wycenił straty na 5.000 złotych – mówił nam st. sierż. Piotr Przygodzki, oficer prasowy koneckich policjantów.

Ten lakoniczny komunikat koneckich policjantów nie informuje, że w oleju transformatorowym, w latach 60. ubiegłego wieku odkryto silne własności rakotwórcze substancji chłodzących. Są silnie toksyczne, rakotwórcze to  polichlorowane bifenyle (PCB), furany, dioksyny. W środowisku naturalnym ulegają one bardzo powolnemu rozkładowi z wydzieleniem pochodnych o własnościach zbliżonych do dioksyn i powodują bardzo trudne do usunięcia skażenie gleby i wody. W zetknięciu z organizmem człowieka powodują nowotwory, choroby układów immunologicznego i nerwowego, uszkodzenia wątroby, bezpłodność, a także uszkodzenie płodu u kobiet w ciąży. Prawdopodobnie złodziej  lub złodzieje nie byli kobietami w ciąży, ale zetknięcie się  z olejem może  powodować nieodwracalne skutki.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Skarżysko-Kamienna nie przestaje walczyć o tzw. Szybką  Szprychę. Dzisiaj w Urzędzie Miasta Skarżysko-Kamienna odbyła się  konferencja prasowa z udziałem posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz i prezydenta...
W środę, 18 września,  w  Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej  podpisano umowy stypendialne. Stypendia ufundowane przez Zakłady Metalowe Mesko S.A.  trafiły do czternastu uczniów...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze