Ustabilizowanie sytuacji budżetowej było naszym priorytetem

Zbyszek Biber: – Kadencja 2014-2018 dobiegła końca, a więc jest to czas podsumowań. Wielokrotnie podkreślał Pan, że początki były trudne. Kadencję rozpoczynał Pan od konieczności ustabilizowania sytuacji finansowej miasta.

Konrad Krönig: – Tak, ustabilizowanie sytuacji budżetowej było naszym priorytetem. Przypomnę, że gdy w grudniu 2014 roku objąłem urząd prezydenta, sytuacja była tragiczna. Musieliśmy zmierzyć się z ponad stumilionowym zadłużeniem, niezapłaconymi fakturami, brakiem pieniędzy w miejskiej kasie. Oczywiste było, że musieliśmy natychmiast podjąć kilka strategicznych i radykalnych decyzji. To były trudne i wymagające wielu analiz wybory, ale czas potwierdził, że były słuszne. Jako przykład podam

reorganizację sieci szkół podległych gminie. Dzisiaj sieć placówek jest optymalna, nauczyciele mogą być spokojni o pracę, a uczniowie nie odczuli żadnych negatywnych konsekwencji. Poza tym, gdybyśmy nie przeprowadzili tej reorganizacji, wdrażając potem rządową reformę oświaty mielibyśmy ogromny problem.

Z.B: – Dzisiaj mówi Pan o stabilnej sytuacji finansowej. Jakie zmiany zaszły przez te cztery lata?

K.K: – Na koniec 2014 roku – czyli wtedy, gdy rozpoczynała się kadencja – zadłużenie miasta wynosiło blisko 102 mln zł, w tym około 3 mln zł to przeterminowane zobowiązania. Za sukces uważam to, że udało nam się obniżyć zadłużenie o prawie 16 mln zł i dzisiaj wynosi ono 86 mln zł. Nie mamy żadnych zobowiązań wymagalnych, nie korzystamy z kredytu w rachunku bieżącym. Na koniec 2014 roku na rachunku podstawowym gminy było 208 tysięcy złotych, zaś na koniec 2017 roku mieliśmy 9 mln zł.

Osiągnęliśmy stabilizację finansową, mamy zabezpieczone pieniądze na wszystkie bieżące potrzeby i inwestycje, również wkład własny do dużych inwestycji, które będą realizowane z pozyskanym przez miasto dofinansowaniem unijnym.

Pamiętajmy jednak, że nadal budżet miasta jest w trudnej sytuacji, ponieważ zaciągnięte w poprzednich latach długi miasto będzie spłacało jeszcze przez kilkanaście lat.

Z.B: -Mieszkańcy Skarżyska – co chyba zrozumiałe – często podkreślają, że w mieście powinno być więcej inwestycji w infrastrukturę. Z drugiej strony wiemy, że w planach są wielomilionowe inwestycje, do których miasto uzyskało dofinansowania. Pytanie tylko, kiedy będziemy mogli zobaczyć ich efekty?

K.K – Tak jak wspomniałem, w pierwszej kolejności musieliśmy wyciągnąć miasto z zapaści finansowej, a ponadto na terenie miasta realizowanych było wiele zadań inwestycyjnych, jak na przykład budowa czy remonty dróg oraz chodników. Oczywiście realizowaliśmy je w miarę posiadanych możliwości finansowych. Intensywnie pracowaliśmy też nad pozyskaniem zewnętrznych pieniędzy i możemy mówić o ogromnym sukcesie, ponieważ dzięki sprawnemu aplikowaniu po środki unijne oraz bardzo dobrej współpracy ze starostwem powiatowym i samorządem wojewódzkim udało się pozyskać łącznie kilkadziesiąt milionów złotych, które zostaną wykorzystane na rozwój infrastruktury w mieście.

Przed Skarżyskiem spory skok cywilizacyjny. Już wykonaliśmy termomodernizację sześciu budynków użyteczności publicznej. Rozpoczynamy rewitalizację osiedli Zachodnie i Dolna Kamienna. W ramach tego zadania na Zachodnim powstanie skatepark i przestrzeń do zabawy i rekreacji, zaś na Kamiennej Przedszkole Publiczne nr 1 przejdzie kompleksowy remont. Przed nami także duży projekt polegający na przebudowie istniejącego układu komunikacyjnego i budowie wiaduktu łączącego Dolną Kamienną i Przydworcowe. W Centrum Obsługi Inwestora powstaje Inkubator Przedsiębiorczości dla startujących ze swoimi biznesami przedsiębiorców, którzy będą mogli korzystać z powierzchni biurowych za darmo. Na te inwestycje mamy zapewnione dofinansowania unijne. Staramy się o kolejne. W planach jest wymiana ponad 90% ulicznego oświetlenia w mieście na energooszczędne oświetlenie LED. Złożyliśmy wniosek o blisko 7 mln zł dofinansowania na ten cel. Poza tym chcemy nadal dbać o zrównoważony rozwój miasta i wykonywać inwestycje np. drogowe w każdej części miasta. Chcemy sukcesywnie przygotowywać dokumentacje i wykonywać kolejne ulice na osiedlach.

Z.B: – Wspomniał Pan o dobrej współpracy z powiatem i Urzędem Marszałkowskim. A jak oceni Pan współpracę z Radą Miasta?

K.K: – W Radzie Miasta przez całą kadencję mieliśmy stabilną większość, a podkreślę, że współpraca jest bardzo ważna, bo zapewnia warunki do spokojnej i wytężonej pracy. Dla rozwoju miasta ważny jest konstruktywny dialog, nie podziały i kłótnie, dlatego cieszę się, że współpraca z Radą układała się tak dobrze. Liczę, że dla dobra miasta będzie się układała równie dobrze w kolejnej kadencji.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Pirackie zapędy, wybiją im z głowy. Powstaje grupa „Speed”

Speed, co po angielsku oznacza prędkość – taką nazwę nosić będzie złożona z doświadczonych funkcjonariuszy drogówki, policyjna grupa, która na terenie naszego regionu zajmować...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W sobotę, 3 sierpnia o godz. 15.00 odbędą się uroczyste obchody 70. rocznicy powstania OSP w Lipowym Polu Plebańskim. Zapraszamy!

Konkurs fotograficzny

W związku z jubileuszem 25 lat Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa organizuje Konkurs fotograficzny „Unowocześniamy obszary wiejskie – 25 lat ARiMR". Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do wszystkich osób pełnoletnich. Celem konkursu jest przedstawienie piękna polskiej wsi i...
Po urodzeniu żywego chłopca, kobiety wspólnie umieściły dziecko w wiadrze z nieczystościami, a następnie w worku foliowym, co doprowadziło do śmierci noworodka – najprawdopodobniej właśnie tak wyglądał scenariusz dramatu, jaki rozegrał się kilka miesięcy temu w jednej z miejscowości...
Świętokrzyscy podatnicy od wielu lat wspierają nie tylko fundacje działające na rzecz dzieci, seniorów czy osób niepełnosprawnych, ale również na rzecz zwierząt. Dlatego według wstępnych danych wynika, że liczba podatników, przekazujących swój 1% podatku wzrosła o 15.5 tysiąca. Padła też...
Speed, co po angielsku oznacza prędkość – taką nazwę nosić będzie złożona z doświadczonych funkcjonariuszy drogówki, policyjna grupa, która na terenie naszego regionu zajmować się będzie ściganiem piratów drogowych. Już jutro (18 lipca) na terenie placu alarmowego Oddziału Prewencji...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze