Uczniowie z Prywatnej Szkoły Podstawowej świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Prywatna Szkoła Podstawowa w Skarżysku – Kamiennej bierze udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa – 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także Prywatna Szkoła Podstawowa w Skarżysku-Kamiennej, która zorganizowała w ramach tego dnia debatę z udziałem dyrekcji szkoły i władz lokalnych; wystawę „Moje prawa, ważna sprawa”; dzień niebieski dla uczniów całej szkoły. Uczniowie klasy V b przygotowali na tę okazję filmik o prawach dziecka oraz krótki pokaz taneczny.

W obchodach uczestniczyły również przedszkolaki z Prywatnego przedszkola językowego „Little People”.  To był piękny i wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu i radości. Oby każdy dzień był taki dla każdego dziecka na całym świecie.

 

A. Rokita (Prywatna Szkoła Podstawowa)

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W dniu 13 grudnia 2019 roku  w Sali Konferencyjnej PCRE w Skarżysku-Kam. został przeprowadzony  etap rejonowym XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze