To miejsce jest pięknym darem Bożym

W tym roku mija 840 lat od fundacji Opactwa Cystersów w Wąchocku. To także 200 lat od kasaty opactwa. O bogatej historii miejsca, które ma szczególne znacznie w regionie i rocznicy, w której swój osobisty udział ma Ojciec Opat Eugeniusz Augustyn rozmawiała Ewelina Jamka.


– Wąchocki klasztor jest charakterystycznym punktem na mapie Polski i powiatu starachowickiego, na czym polega fenomen tego miejsca?

– Prawie w 100 proc. zachował się obiekt romański – jest tu w zachowany w pełni średniowieczny układ opactw cysterskich. Nie ma w Polsce drugiego takiego. Tu jest kościół, kapitularz, kwaternia, refektarz i krużganki – wszystko to z XII i XIII wieku. Teren czy krajobraz wszędzie jest ładny, bo cystersi zakładali opactwa nad wodami, rzekami. Każdy teren jest darem Bożym wyjątkowym i cudownym. To stwarza wyjątkowość tego miejsca. Rozbudowa Opatówki w XVI wieku potem Opactwa w XVII wieku miały swoje znaczenie. Ale zachowana jest struktura średniowiecznego opactwa cysterskiego. Opatrzności Bożej zawdzięczamy to, że wszystko się zachowało mimo licznych zawieruch i najazdów na przestrzeni wieków (Szwedzi, Tatarzy, rozbiory).

– Oprócz tej cudownej architektury romańskiej czuje się klimat i atmosferę tego miejsca. Czy to zasługa domowników – Ojców Cystersów?

– Nie powiedziałbym. Jest w tym czynnik duchowy. Cystersi od początku modlili się i pracowali na chwałę Bożą. „Ora et labora” (módl się i pracuj) ta myśl przewodzi Cystersom od zarania dziejów. Tu są i modlitwa i męczeństwa, jedno z drugim się wiąże. Ślad ducha pozostanie zawsze.

– W 1179 roku został ufundowany opactwo przez ówczesnego biskupa krakowskiego Gedeona? Jakie było pierwotne założenie i zamierzenie biskupa, który skierował tu ojców Cystersów?

– Budowniczym klasztoru był mistrz Simon z Włoch, Gedeon sprowadził cystersów z Morymundu (z Francji). Ta fundacja na ziemiach krakowskich miał swój konkretny cel – żeby Cystersi mogli tu zrobić z niczego coś. Przekazał im tereny, by żyć i pracować na chwałę Bożą i pożytek ludzi. Cystersi zajmowali się uprawą ziemi, przemysłem. Po to zostali sprowadzeni, by przynosić ludziom dobrobyt, oni dawali ludziom prace, wynajdywali zajęcie, potrafili wydobywać minerały z ziemi (m.in. rudę), zbierali zioła. Sami dla siebie tego wszystkiego nie potrzebowali, ale robili to wszystko dla ludzi. To jest fenomen. I te trzy miasta i 30 wiosek  – po to, by ludziom żyło się lepiej. To była misja. Mówić ludziom o Ewangelii a nie dać im jeść, to kto Cię będzie słuchał? Tak mówił już Św. Paweł. Dawali ludziom pracę, lepsze życie, kulturę, w ten sposób państwo się rozwijało. Przy tym uczyli, spowiadali, sprawowali sakramenty. Powstawały kopalnie rudy żelaza, nastąpił rozwój gospodarki. Przykre jest to, że przez lata na przestrzeni wieków te zasługi odbierano Cystersom.

– Taka była potrzeba w Polsce. To była swoistego rodzaju misja… Dziś jednak rola Opactwa jest nieco inna. Kto tu mieszka i jak wygląda życie za murami klasztoru?

– Mieszkają tu mnisi,w różnym wieku od najmłodszych, którzy przygotowują się do stanu duchowego, po seniorów. Po kasacie pierwotna rola naszego gospodarstwa się skończyła. Ta podstawowa zasada „módl się i pracuj” jest jednak nadal realizowana.  Jest parafia (5.000 wiernych), katecheza, misje, duszpasterstwo. To jest miejsce, w którym swój azyl znajdą turyści (zakwaterowanie, wyżywienie). Zapewniamy również udział we wspólnym życiu zakonnym.

– A skąd fundusze na utrzymanie tego ogromnego obiektu, w tej chwili trwają prace remontowe…

– W ostatnich latach, dzięki funduszom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Naturalnego, jakie otrzymaliśmy i otrzymujemy, wymieniamy dach opatówki i kościoła. Prace właśnie trwają, zakończymy je w tym roku. W następnych latach chcemy przeprowadzić gruntowny remont elewacji całego opactwa. W zależności od przychylności Ministerstwa, te prace będą kontynuowane. Część pieniędzy mamy od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, trochę od Gminy Wąchock, resztę szukamy na własną rękę.

– 840 lat Opactwa Cystersów, to również inny jubileusz – osobisty Ojca Eugeniusza Augustyna…

– Drugi ważny jubileusz to 200 lat od kasaty Zakonu, a tak się również złożyło, że w tym roku na jesieni mija 40 lat od kiedy wstąpiłem do Zakonu Ojców Cystersów w Wąchocku. Ten czas to jedno wielkie Boże Miłosierdzie i opieka Matki Najświętszej. Tak postrzegam swoje 40 lat tutaj. Niczego nie żałuję ze swojego życia, niczego bym nie zmienił. Mam takie poczucie, że tu jest mój dom, moje miejsce…

– Jubileusz 840 lat Opactwa zostanie w szczególny sposób uczczono. Kiedy i jak?

– Uczcimy te 840 lat na dwa sposoby. Po pierwsze będą to misje święte (23-29 września). 29 września o godz. 12.00 odbędzie się uroczysta Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika, ordynariusza radomskiego, ze wszystkimi opatami z Polski, duchownymi i wiernymi świeckimi.

Druga część obchodów to sympozjum naukowe na temat: „Duchowe i materialne dziedzictwo Cystersów w Wąchocku w 840. rocznicę fundacji opactwa” (5 października). Sympozjum rozpocznie Msza św. o godz. 9.00. O godz. 10.00 otwarcie sympozjum i wystąpienia zaproszonych gości podczas dwóch paneli dyskusyjnych. Poruszone zostaną takie zagadnienia, jak „Opactwo wąchockie w średniowieczy na tle europejskiej architektury”, „Życie wewnętrzne cystersów w XVII wieku według przepisów zakonnych”, „Górnictwo i hutnictwo w dobrach cysterskich wąchockich”, „Gospodarstwo rolne cystersów wąchockich przed kasatą”,  „Szkoła cysterska i jej tradycje. Odbudowa klasztoru w XIX wieku”, „Tradycje cysterskie w Wąchocku po kasacie opactwa”, „Szlak Cysterski w Polsce i Europie”, „Muzeum im. Ks. Walentego Ślusarczyka w Wąchocku”. Wystawa (o godz. 15.30) poświęcona zbiorom W. Ślusarczyka, zakończy sympozjum. Serdecznie zapraszam.

 

Rozmawiała Ewelina Jamka

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

„Amatorska” zakończyła rozgrywki. Cezar mistrzem !!!

W niedzielę, 20 października, odbyło się zakończenie rozgrywek Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej. Najlepsze drużyny otrzymały puchary, medale oraz dyplomy. Zawodnicy amatorzy rywalizowali w trzech...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W poniedziałkowy poranek na terenie województwa świętokrzyskiego policjanci przeprowadzili działania pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Akcja miała na celu ujawnianie i eliminowanie z dróg nietrzeźwych...
Tragiczny mógł być finał zdarzenia, jakie stróże prawa z wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kam. odnotowali w niedzielne (20 października) popołudnie. Zgromadzony...
W niedzielę, 20 października, odbyło się zakończenie rozgrywek Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej. Najlepsze drużyny otrzymały puchary, medale oraz dyplomy. Zawodnicy amatorzy rywalizowali w trzech...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze