Święto Wolności w Skarżysku. Zagrał Jary Oddział Zamknięty i Proletaryat

Koncerty zespołów Proletaryat i Jary Oddział Zamknięty oraz Zbyszka Bibera z piosenkami Jacka Kaczmarskiego,  strefa bezpłatnych zabaw dla dzieci oraz interaktywna lekcja historii dla młodzieży – to tylko część z wydarzeń, zaplanowanych z okazji 30. rocznicy wyborów z czerwca 1989 roku, które uznawane są za ostateczny cios wymierzony w komunizm. Główne uroczystości odbył się w niedzielę, 1 czerwca na Placu Staffa w Skarżysku-Kamiennej.
Świętowanie obchodów 30-lecia wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku rozpoczęła Msza Polowa – prowadzona przez ks. Artura Furę, proboszcza Parafii Św. Alberta w Skarżysku-Kamiennej.

O godzinie 14.00 uroczystości oficjalnie rozpoczął prezydent miast Konrad Kronig. Następnie Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum im.Orła Białego przedstawił rys historyczny dotyczący wolnych wyborów.

Później na scenie zaprezentowali się uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3, którzy zostali przygotowani przez Małgorzatę Skuzę. Wystąpili: Martyna Pawłowska – „Przeżyj to sam”, Julia Kulińska – „Kocham wolność” (akompaniament Julia Sokołowska – gitara), Oliwia Kasińska „Chcemy być sobą”, Martyna Pawłowska „Nie pytaj o Polskę”, Julia Kulińska, Martyna Pawłowska, Katarzyna Borek – „Psalm stojących w kolejce”.

Po krótkiej przerwie na scenie pojawili się kolejni artyści, tym razem byli to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, których przygotowała Ewa Kopeć. W wykonaniu Oliwii Jarosz, Patrycji Zięby, Julki Kamińskiej , Julii Zięby i Oliwii Niewczas usłyszeliśmy takie piosenki jak „Dziwny jest ten świat”, „Początek”, „Mój jest ten kawałek podłogi czy „Do kołyski”.

O godzinie 17.00 rozpoczął się koncert Zbyszka Bibera, który zaśpiewał piosenki Jacka Kaczmarskiego. Jak mówił artysta, muzyka Jacka Kaczmarskiego i nie tylko miała olbrzymie znaczenie dla antykomunistycznej opozycji i ludzi związanych z Solidarnością. To była muzyka motywująca,  porywająca serca oraz dająca nadzieję  na lepsze jutro.

Później przyszedł czas na gwiazdy wieczoru, jako pierwszy zagrał zespół Proletaryat. Na zakończenie wystąpił Jary Oddział Zamknięty.

Imprezę poprowadził Mateusz Szymkowiak.

 W poniedziałek, 3 czerwca, w Miejskim Centrum Kultury, o godzinie 10.00 odbędzie się  – uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku.
We wtorek, 4 czerwca, w Miejskim Centrum Kultury, odbędzie się interaktywna lekcja historii na temat wyborów z 4 czerwca ’89

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Skarżysko-Kamienna nie przestaje walczyć o tzw. Szybką  Szprychę. Dzisiaj w Urzędzie Miasta Skarżysko-Kamienna odbyła się  konferencja prasowa z udziałem posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz i prezydenta...
W środę, 18 września,  w  Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej  podpisano umowy stypendialne. Stypendia ufundowane przez Zakłady Metalowe Mesko S.A.  trafiły do czternastu uczniów...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze