Skarżysko walczy o zalew „Bzin”

Prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig wystosował list do Marka Gróbarczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, z apelem o włączenie budowy zbiornika „Bzin” do rządowego Programu Rozwoju Retencji, który jest w opracowaniu. O wsparcie tej inicjatywy poprosił również wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek i marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego

Jak wynika z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Polska jest jednym z krajów o najmniejszych zasobach wody w Unii Europejskiej, a dokonujące się na naszych oczach zmiany klimatyczne, w najbliższych latach zapewne skutkować będą pogłębianiem się tego stanu. Deficyt wody odczuwalny jest także w województwie świętokrzyskim.

– Dostrzegając powagę sytuacji, zwróciłem się z apelem do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o uwzględnienie w założeniach opracowywanego obecnie Programu Rozwoju Retencji na lata 2021-2027 z perspektywą d0 roku 2030, budowy zbiornika retencyjnego w Skarżysku-Kamiennej – zaznacza Konrad Krönig.

– Inicjatywa wydaje się tym bardziej słuszna, że w naszym mieście zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z 2014 roku przewidziana jest budowa zbiornika wodnego „Bzin”, a pierwsze kroki w kierunku jego budowy zostały już podjęte, poprzez wykup w latach ubiegłych od osób fizycznych części nieruchomości przewidzianych pod tę inwestycję – zaznacza prezydent Skarżyska.

– Mam nadzieję, że idea budowy zbiornika retencyjnego w Skarżysku-Kamiennej (mogącego również obsługiwać gminny ościenne) zjednoczy jak najszerszy krąg osób, które w sposób wydatny wspomogą działania w tym zakresie – pisze Konrad Krönig.

– Dlatego też zwracam się z prośbą o zaangażowanie i wsparcie na forum publicznym tej inicjatywy , która może być nie do przecenienia w przyszłości. Pamiętajmy, że na działania których nie podejmiemy dzisiaj , jutro może być za późno – pisze Konrad Krönig.

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Prokuratura Rejonowa w Starachowicach, wspólnie ze świętokrzyskimi stróżami prawa wyjaśnia okoliczności śmierci mieszkańca gminy Bodzentyn. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledczych, jego zwłoki wyłowiono...
Dziś Święty Mikołaj odwiedza wszystkie dzieci i wręcza im prezenty. W natłoku jego obowiązków, co stało się już tradycją z pomocą przychodzą mu kieleccy...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze