Rusza remont skarżyskiego dworca PKP. Plac budowy przekazany

Polskie Linie Państwowe S.A rozpoczynają przebudowę dworca kolejowego w Skarżysku-Kamiennej w ramach realizowanego przez PKP S.A Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Zmodernizowany budynek dworca będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, w tym z niepełnosprawnościami. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2020 roku, wartość inwestycji to około 30 milionów złotych.

W czwartek, 23 maja, w hali dworcowej obyło się oficjalne przekazanie placu budowy wykonawcy modernizującemu dworzec kolejowy w Skarżysku-Kamiennej. W spotkaniu udział wzięli m.in. Tomasz Miszczuk z Zarządu PKP SA, posłanka Maria Zuba, poseł Krzysztof Lipiec oraz przedstawiciel wojewody Paweł Lubieniecki, Dyrektor Generalny Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Inwestycja obejmuje przebudowę całego budynku dworca i budowę dworca tymczasowego oraz nowego  parkingu P+R. Gruntownie zmodernizowane zostanie również wnętrze dworca” m.in. zmieniony zostanie układ funkcjonalny budynku, zostaną zamontowane windy i wydzielone klatki schodowe. Obiekt zostanie wyposażony w monitoring, nowe nagłośnienie i System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.  Dworzec w nowej odsłonie będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach  poruszania się, co jest jednym z kluczowych założeń Programu Inwestycji Dworcowych.

W ramach inwestycji planowana jest również budowa parkingu P+R dla 114 samochodów (w tym 11 miejsc dla osób niepełnosprawnych) oraz dla pojazdów  jednośladowych. Parking wyposażony będzie w stację ładowania samochodów elektrycznych, oświetlenie o monitoring wizyjny. Parking znajdował się będzie od strony ul. Towarowej.

Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w maju 2019 roku, a ich zakończenie planowane jest na koniec  2020 roku.

Bardzo nam zależy, żeby dworce PKP stały się najważniejszymi punktami, dworzec jest wizytówką miasta, to jest brama do całego systemu transportowego, który staramy się budować. To co realizujemy w naszych codziennych działaniach, to system kolei od drzwi do drzwi, chcemy, nie chcemy żeby kolei funkcjonowała tak jak do tej pory się kojarzyła od stacji do stacji, chcemy, żeby to był remont całego systemu transportowego. Żeby komunikacja publiczna stała się pierwszym wyborem podróżnego, który chce przemieścić się z miasta do miasta – mówił Tomasz Miszczuk z Zarządu PKP SA

To zadanie, które było oczekiwane przez lata, przez mieszkańców Skarżyska-Kamiennej i powiatu, jak również mieszkańców województwa świętokrzyskiego staje się faktem. Za to kieruje podziękowania do prezesa Mamińskiego, który będąc w Skarżysku zapewniał, że zadania ważne w zakresie kolejnictwa dla naszego miasta, które było ważnym węzłem komunikacyjnym są dla niego priorytetowe – mówiła Maria Zuba, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Dziś rozpoczynamy tą inwestycję i liczymy, że ona będzie takim impulsem do dalszych inwestycji kolejowych,  Dobrze się stało, że zaczynamy od tego miejsca, które najbardziej dedykowane jest pasażerom PKP – podkreślała Maria Zuba. 

To miejsce jest bardzo ważne dla Skarżyska, dla powiatu i dla mieszkańców. Kolei dla mieszkańców Skarżyska jest bardzo ważnym impulsem, który koncertuje rozwój tego miasta, z którym liczymy, że ten rozwój będzie zdynamizowany – zaznaczała posłanka Zuba.

–  To jest wyjątkowy dzień w historii Skarżyska-Kamiennej – mówił Krzysztof Lipiec.  Na ręce pana prezesa chciałem wyrazić ogromną wdzięczność za troskę o polskie kolejnictwo, o to kolejnictwo, które nabiera renesansu w województwie świętokrzyskim, mam przekonanie, że zainwestowane tutaj środki finansowe na pewno na marne nie pójdą – zaznaczał Krzysztof Lipiec.

Pamiętajmy, że to jest miasto kolejarzy i ten dworzec musi tętnić życiem, żeby tętnił trzeba pasażerom i mieszkańcom stworzyć na prawdę przyzwoite warunki na miarę XXII wieku – dodał poseł Lipiec.

Wyrażam głębokie zadowolenie z tego, że w dniu dzisiejszym rozpoczyna się bardzo ważna inwestycja dla województwa świętokrzyskiego również dla samego miasta Skarżyska, polegająca na modernizacji dworca kolejowego. Pani wojewoda ma nadzieję, cieszy się z tego, że ta modernizacja przyczyni się do tego abyśmy mieli w Skarżysku  Centrum Komunikacji Pasażerskiej z zapewnieniem wszelkiego komfortu podróżujących – podkreślał Paweł Lubieniecki, Dyrektor Generalny Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

O szczegółach technicznych całego projektu mówił kierownik Stanisław Bocheński.

Tekst i zdjęcia: Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze