Dzień Myśli Braterskiej

Tak też było w Skarżysku – Kamiennej. Dwa dni wcześniej niż urodziny skauta świata, w sobotę 20 lutego, harcerze SHK Zawisza, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związku Harcerstwa obchodzili Dzień Myśli Braterskiej. W tym dniu oficjalnie rozpoczęły się obchody 100-lecia harcerstwa w Skarżysku – Kamiennej. W ramach Dnia Myśli Braterskiej, który organizowało Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza odbyła się gra harcerska, msza święta w intencji harcerzy oraz apel harcerski.

Po południu w Miejskim Centrum Kultury, blisko 150 harcerek i harcerzy spotkało się na Świecowisku, podczas którego wszystkie organizacje prezentowały swoje środowiska.

– Obchody 100- lecia harcerstwa w Skarżysku zjednoczyły wszystkie organizacje harcerskie działające na terenie naszego miasta. Pierwszy raz robimy wspólnie dużą imprezę harcerską. Rozpoczęliśmy stulecie pieszą pielgrzymką do Częstochowy w 2015 roku, później w ramach obchodów był wyjazd na Białoruś, który był zawiązany z Ponurym, Armią Krajową, tam odwiedziliśmy miejsce, gdzie został zastrzelony Jan Piwnik. W tym roku planujemy jeszcze zorganizować konferencję historyczną, którą przygotowuje Oddział w Skarżysku-Kamiennej. Główne uroczystości odbędą się w dniach 23-26 czerwca, na starym boisku Ruchu będzie zbudowane miasteczko harcerskie, gdzie każdy mieszkaniec będzie mógł zobaczyć jak wygląda życie harcerskie na obozie. Oprócz tego będzie zorganizowana konferencja historyczna, koncerty, konkurs piosenki patriotycznej, dzień dla szkół w miasteczku zlotowym, gry i zabawy dla dzieci, ognisko harcerskie. W MCK będzie zorganizowany koncert Starego Dobrego Małżeństwa lub Wolnej Grupy Bukowiny, po tym koncercie piosenki Jacka Kaczmarskiego przypomni skarżyski bard Zbigniew Biber – mówi druh Dariusz Lenard ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

– 100 lecie harcerstwa na skarżyskiej ziemi to doskonała okazja do zjednoczenia się wszystkich organizacji harcerskich. W ramach obchodów Związek Harcerstwa Polskiego zorganizował mszę świętą w intencji poległych harcerzy, która odbył się we wrześniu 2015 roku oraz Betlejemskie Światło Pokoju. Teraz trwają przygotowania do centralnych obchodów, które będą miały miejsce pod koniec czerwca. Gorąca zapraszam wszystkich harcerzy do udziału w tych obchodach, będzie okazja do spotkań po latach oraz przypomnienia sobie harcerskich zwyczajów – podkreśla Zbigniew Biber, były komendant hufca ZHP w Skarżysku.

3 KOMENTARZE

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Walczymy o szybką szprychę dla Skarżyska

Prezydent miasta, Konrad Krönig zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla uwzględnienia Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu tzw. "szybkich szprych", czyli szybkich linii kolejowych łączących...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze