Listy intencyjne podpisane

Prezydent Skarżyska-Kamiennej i burmistrz miasta Franklin Park podpisali list intencyjny dotyczący współpracy partnerskiej między miastami. To efekt zapowiadanej wizyty delegacji amerykańskiej w Skarżysku. Dzień później list intencyjny podpisano także pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną, a Chicago w Kielcach.

Odpowiedzieli na zaproszenie

Barrett F. Pedersen, burmistrz amerykańskiego miasta Franklin Park, Chris Taliaferro i Ariel Reboyras, radni miasta Chicago w towarzystwie Bogdana Dola, dziennikarza TV Polska Chicago oraz Małgorzaty Wojtaszek, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji „Więź Kultur” gościli w Skarżysku-Kamiennej w ubiegły poniedziałek. Należy podkreślić, iż goście ze Stanów Zjednoczonych przyjechali do Skarżyska na zaproszenie prezydenta Konrada Kröniga, który podczas swojej wizyty w USA nawiązał odpowiednie kontakty zarówno z Polonią jak i z Amerykanami. Wtedy też zaproponował, by w planie wizyty delegacji amerykańskiej w Polsce, znalazło się także nasze miasto. Zaproszenie zostało przyjęte.

W planie wizyty znalazło się spotkanie z władzami miasta na czele z prezydentem Konradem Krönigiem, a także z przedstawicielami Zarządu Powiatu, radnymi miejskimi i lokalnymi przedsiębiorcami.

Okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń

Głównym celem spotkania było przede wszystkim zaprezentowanie gościom ze Stanów Zjednoczonych Skarżyska-Kamiennej, atutów miasta i kierunków rozwoju. Prezydent Skarżyska podkreślał, że jest to miasto z dużym węzłem kolejowym, a gmina posiada jednostkę zajmującą się profesjonalną obsługą inwestora. Była też okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat różnic w samorządach w Polsce i Ameryce, różnic w prowadzeniu biznesów w Franklin Park i Skarżysku. Marek Jędrzejczyk, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Powiatu Skarżyskiego, mówił m.in. o prężnie działających skarżyskich firmach. O tym jak przedsiębiorczość wygląda w Franklin Park i stanie Illinois mówił Barrett F. Pedersen, wyrażając jednocześnie nadzieję na współpracę obu miast.

Promocja i wymiana dobrych praktyk

Pierwsza część spotkania, która odbyła się w patio MCK, zakończyła się podpisaniem listu intencyjnego dotyczącego współpracy partnerskiej między miastami. Przypieczętowaniem nawiązanej współpracy była kryształowa statuetka z herbem miasta, którą prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig wręczył burmistrzowi Franklin Park. Samorządowcy z USA otrzymali także grafiki ufundowane przez pracownię Kier Art. Prezydent Skarżyska otrzymał flagę Franklin Park i upominki od burmistrza.

Jak czytamy w liścieintencyjnym „Miasto Skarżysko-Kamienna, Polska i Miejscowość Franklin Park, Illinois, Stany Zjednoczone Ameryki, w przekonaniu, że kontakty i współpraca międzynarodowa zapewniają możliwości promocji i wymiany dobrych praktyk oraz doświadczeń pomiędzy samorządami, deklarują ustanowienie formalnej umowy partnerskiej, która zostanie zatwierdzona przez odpowiednie organy władz lokalnych obydwu miejscowości„.

Odwiedzili lokalne firmy

Ważnym punktem wizyty gości z USA były odwiedziny lokalnych firm. Delegacja spotkała się z Zarządem firmy Wtórpol, z Zarządem firmy Viki-Plast, działającej w branży tworzyw sztucznych. Cykl spotkań zamknęła wizyta w pracowni Kier Art, zajmującej się architekturą wnętrz i projektami. Goście zwiedzili również Muzeum im. Orła Białego.

– Były to spotkania robocze. Cała wizyta przebiegała w bardzo przyjacielskiej i swobodnej atmosferze, a zarówno przedstawiciele samorządu Skarżyska-Kamiennej, jak i goście ze Stanów Zjednoczonych wyrazili nadzieję na ścisłą współpracę – informuje Izabela Szwagierek, rzecznik prasowy UM.

Partnerem Chicago

We wtorek dzięki wsparciu i pomocy Polsko-Amerykańskiej Fundacji „Więź Kultur” oraz Przedstawicielstwa Polish American Chamber of Commerce Chicago, które prowadzi kieleckie Biuro Informacji Gospodarczej PEGAZ, w trakcie pierwszego dnia targów XXIII MSPO w Kielcach, na stoisku firmy MESKO S.A., radni z Chicago: Ariel Reboyras i Christopher Taliaferro oraz prezydent Konrad Krönig, podpisali list intencyjny dotyczący nawiązania współpracy pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną, a Chicago. Należy podkreślić, iż po Warszawie, to Skarżysko będzie drugim miastem w tej części Europy, które będzie miało okazję do współpracy partnerskiej z potęgą ekonomiczną USA, jakim jest Chicago.

Poprzedni artykułCztery bramki Granatu !!!
Następny artykułJanusz Szkurłat uhonorowany

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Walczymy o szybką szprychę dla Skarżyska

Prezydent miasta, Konrad Krönig zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla uwzględnienia Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu tzw. "szybkich szprych", czyli szybkich linii kolejowych łączących...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze