Chcemy pokazać, że młodzież ma wpływ na rozwój swojego miasta

Tygodnik: Uchwałą Rady Miasta zostanie powołania Młodzieżowa Rada Miasta, jak to odebraliście?

– Bartosz Młynarczyk: Jesteśmy bardzo zadowoleni, naszym zdaniem powołanie MRM w Skarżysku jest bardzo ważne. Samorządowcy nie mają bezpośredniego kontaktu z młodzieżą, stąd nasz pomysł na powołanie młodzieżowej rady. Podczas szkolnej debaty na ten temat, większość uczestników stwierdziła, że nie ma gdzie spędzać czasu wolnego, to też nas skłoniło, aby starać się o to, aby w Skarżysku była rada.

– Jakie kierunki działania wybierze młodzieżowa rada?

– Karol Szapsza: Kierunków działania jest wiele. Utworzyliśmy w internecie ankietę, w której pytamy młodzież i mieszkańców jakie są oczekiwania, ponieważ nie chcemy tylko swoich działań ukierunkowywać w taki sposób, aby odpowiadały nam radnym, ale żeby godnie reprezentować ogół młodzieży w mieście. Dlatego pytamy, konsultujemy, w ten sposób chcemy ustalić kierunek działania.

– Kto może się się starać o mandat radnego MRM, jak będą wyglądać wybory?

– B.M: O mandat może starać się każdy uczeń szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Te wybory mają nas nauczyć demokracji. Każdy chętny uczeń zgodnie ze statutem musi zgłosić w sekretariacie szkoły swoją kandydaturę, później przeprowadzić kampanię wyborczą. Do 30 września muszą być wyłonieni radni z każdej szkoły.

– K.SZ: W każdej szkole powołana będzie komisja wyborcza, składająca się z członków samorządu uczniowskiego i nauczycieli, następnie protokół z podliczonymi głosami będzie przekazany do Urzędu Miasta.

– Przeprowadzenie wyborów będzie wiązać się z kosztami, kto je pokryje?

– K.SZ: Karty do głosowania oraz wszystkie elementy niezbędne do przeprowadzenia głosowania w danej szkole musi przygotować szkoła. Kampanię informacyjną w postaci plakatów przygotuje Urząd Miasta.

– Ilu kandydatów z jednej szkoły może dostać się do MRM?

– B.M: W każdej szkole jest inna liczba uczniów. Na każde 160 uczniów przypada jeden mandat radnego

– K.SZ: Trzeba podkreślić, że jeśli w szkole jest mniej niż 80 uczniów, szkoła nie będzie miała reprezentanta w radzie.

– Z ilu radnych będzie składać się MRM?

– B.M: W tym roku z 23 radnych. Ze względów organizacyjnych my jako członkowie komitetu założycielskiego obejmujemy mandat radnego z automatu. Oczywiście było to konsultowane, chcemy jak najlepiej poprowadzić pierwszą kadencję.

– Czy macie wsparcie od dorosłej Rady Miasta?

B.M: Oczywiście mamy, nie tylko od nich. Pomogła na bardzo pani Poseł Marzena Okła -Drewnowicz, prezydent Konard Kronig, Przewodniczący Rady Leszek Golik.

K.SZ – W Urzędzie Miasta został wyznaczony pracownik wydziału organizacyjnego, który będzie odpowiedzialny za młodzieżową radę.

– Gdzie będą odbywać się sesje MRM i z jaką częstotliwością?

– B.M: Zgodnie ze statutem sesje mogą się odbywać nie rzadziej niż co trzy miesiące. O miejscu decydował będzie przewodniczący Rady Miasta lub pracownik odpowiedzialny z ramienia Urzędu Miasta, może to być MCK lub w budynku Urzędu.

– Ile będzie trwać kadencja MRM?

– B.M: Kadencja będzie trwać przez rok szkolny. Młodzieżowa Rada Miasta będzie przykładem dobrej i owocnej współpracy pomiędzy samorządowcami i młodzieżą, dla dobrego rozwoju naszego miasta. Tej młodzieży, którą mamy powinniśmy zapewnić miejsca, gdzie mogliby rozwijać swoje zainteresowania.

-K.SZ: Chcemy pokazać, że młodzież ma wpływ na rozwój swojego miasta, utworzeniem organu w naszym mieście dać przykład innym gminom, aby podejmowały podobne działania.

Dziękuję z rozmowę

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Walczymy o szybką szprychę dla Skarżyska

Prezydent miasta, Konrad Krönig zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla uwzględnienia Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu tzw. "szybkich szprych", czyli szybkich linii kolejowych łączących...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze