Dom Pomocy Społecznej w Skarżysku ma 80 lat

Dom Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej ma 80. lat. W czwartek, 12 października, w Miejskim Centrum Kultury odbyły się uroczystości związane z Jubileuszem placówki.

Uroczyste obchody 80- lecia DPS rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej. Później uczestnicy obchodów przejechali do MCK na część oficjalną obchodów.

W spotkaniu udział wzięli podopieczni i pracownicy DPS w Skarżysku-Kamiennej oraz zaproszeni goście wśród nich  m.in Starosta Powiatu Skarżyski Jerzy Żmijewski, Wicestarosta  Artur Berus, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego Janusz Kołodziej, Zastępca Prezydenta Miasta Krzysztof Myszka, ks. Marian Mężyk, ks. Artur Fura, przedstawiciele jednostek i placówek działających w sferze opieki społecznej z terenu miasta i powiatu delegacje zaprzyjaźnionych DPS-ów ze Starachowic, Końskich, Kałkowa Godowa, Brodów, Miechowa, wolontariusze i przyjaciele skarżyskiego DPS.

Jubileusz poprowadzili Jacek Jamroz i Monika Kucińska, którzy przedstawili zebranym prezentację dotyczącą 80 lat pracy Domu Pomocy Społecznej w Skarżysku. Uroczystość uświetnił występ grupy Perły z Lamusa, który porwał zebranych do zabawy. 80 lat to kawał historii, jak podkreślali prowadzący, od początku istnienia placówki zapisanej w kronikach, które można było zobaczyć, przeczytać. Był również okolicznościowy tort i lampka szampana oraz bal.

Kilka słów o historii

Dom Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej ma już osiemdziesięcioletnią tradycję. W latach 1937-1945 Dom nazywano „Domem Starców” i był on zlokalizowany obok kościoła Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej. W Domu zamieszkiwali ludzie samotni, starzy i przewlekle chorzy. „Dom dla Starców” przy Kościele utrzymywany był w okresie okupacji ze społecznych dotacji gromadzonych na cele charytatywne. Środki te były jednak bardzo skromne i nie wystarczały na utrzymanie Domu. W okresie powojennym były „Dom Starców” został przemianowany na Dom Opieki Społecznej i przeniesiony do nowej siedziby przy ul. 22 Lipca 28 w Skarżysku-Kamiennej. Dom utrzymywany był już z dotacji państwowych, a prowadzony był w dalszym ciągu przez siostry zakonne. W 1996 roku Dom Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej przeniesiono do nowoczesnego budynku w pełni przystosowanego do potrzeb jego niepełnosprawnych mieszkańców. Przy ul. Spornej 6 Dom ma swoją siedzibę do dzisiaj. Pierwszym dyrektorem świeckim w roku 1955 został Mieczysław Heba, a następnie Wiesława Szypowska. W roku 1981 dyrektorem Domu została Grażyna Nowak, która funkcję tę pełniła do 2005 roku. Obecnie od 1 marca 2005 roku dyrektorem Domu jest Jacek Jamroz.

Najstarsza mieszkanka ma 92. lata

– W ciągu 80- letniej historii pomoc i opiekę znalazło aż 825 osób. Obecnie w domu przebywa 60 mieszkańców przewlekle i psychicznie chorych, w tym 38 kobiet i 22 mężczyzn. Najstarszy mieszkaniec ma 92 lata, najmłodszy 33 lata. Najstarsza stażem mieszkanka Pani Jola przebywa w Domu od 38 lat – podkreśla Jacek Jamroz, dyrektor DPS.

– W placówce na stałe zatrudnionych jest 39 pracowników, średni miesięczny koszt jednego mieszkańca to 3.413 złotych. W domu mieszkają osoby, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności wymagają całodobowej opieki i nie mogą samowolnie funkcjonować w codziennym życiu. Osobom tym zapewniamy usługi bytowe i opiekuńcze – zaznacza.

– Nasi podopieczni mieszkają w 2-3 osobowych pokojach, mają do dyspozycji sanitariaty i jadalnie. Dla osób odwiedzających jest dostępny pokój gościnny. Nasi mieszkańcy mają całodobową opiekę medyczną, rehabilitacyjną i pielęgnacyjną, mogą skorzystać z muzykoterapii, choreoterapii, terapii manualnej, rekreacyjnej, z biblioteki. Mam nadzieję, że nadal będziemy się cieszyć dobrą opinią – mówi dyrektor.

– To Wy mieszkańcy tworzycie ciepło w tym domu, to nie jest dom starców, jak się potocznie mówi, to jest dom radości, spokoju, dom wzajemnego szacunku, dom ludzi, którzy mogą się cieszyć jeszcze z życia. Stworzyliście wspaniałą atmosferę, typowo rodzinną, gdzie jest wzajemny szacunek, wzajemne zrozumienie i pomoc. Z okazji Jubileuszu, składamy gratulację wszystkim, którzy przez te lata wysiłkiem i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju placówki – podkreślał starosta skarżyski Jerzy Żmijewski.

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Nabór do szkół trwa

Mimo okresu wakacyjnego tegoroczni absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych nie mogą jeszcze zapomnieć o szkole. Trwa bowiem nabór do szkół wyższego szczebla. Ci, którzy nie zostali przyjęci mają jeszcze wybór, ale poza liceum ogólnokształcącym. Absolwenci szkół podstawowych i ostatniego rocznika...
   21 lipca (niedziela) od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i druhów strażaków z powiatu koneckiego, Kielc i Włoszczowy. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie. Między Fałkowem, a Pląskowicami na terenie Zakładu Polskich Odpadów Komunalnych płonie olbrzymia hałda...
Radio CB i wideo rejestrator z niezamkniętego hyundaia, który właścicielka zostawiła pod sklepem w Skarżysku. Teraz pewnie tego żałuje, poniosła straty w wysokości 450 zł. k.
Po raz kolejny możemy przekonać się że każdy towar znajdzie swojego złodzieja... Nieznany sprawca z kontenera jednej z firm budowlanych w Skarżysku-Kam. wykradł sprzęt budowlany, czyli poziomice, wiertarki, mieszadła do kleju, przewody elektryczne i wiele innych. Właściciel oszacował straty na...
3 września na Targach Kielce rozpocznie się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który od 27 lat jest miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. Dzięki współpracy, nawiązanej pomiędzy Centrum Obsługi Inwestora w Skarżysku-Kamiennej a Targami Kielce, w czasie...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze

%d bloggers like this: