Przy mogile na Borze znowu stoi krzyż. Będzie poświęcony w niedzielę

W przededniu uroczystości rocznicowych w lesie na Borze, stanął ponownie drewniany krzyż. Inicjatorem przywrócenia na mogile krzyża był Krzysztof Brzeziński, ze środowiska harcerskiego (Krąg Łysica Kamienna), realizacja tego pomysłu nie doszła by do skutku bez pomocy Urszuli Oettingen ze Stowarzyszenia Siekierno Nasz Ojczyzna i Piotra Fitasa z Nadleśnictwa Suchedniów. 

Około 7-metrowy krzyż ma nawiązywać do pierwotnego wyglądu mogiły. Jeszcze przed końcem lutego 1940 r. harcerz Władysław Wasilewski wraz kilkoma kolegami postawił na miejscu zbrodni brzozowy krzyż. Już po wojnie został on zastąpiony drewnianym. Tegoroczna inicjatywa spotkała się ze wsparciem Instytutu Pamięci Narodowej oraz samego Nadleśnictwa Suchedniów, na którego terenie znajduje się mogiła.

– Dostałem zdjęcie od znajomego, na którym jest mogiła przy której stoi krzyż. Postanowiłem, że przywrócę ten krzyż na swoje miejsce – mówi Krzysztof Brzeziński.

– Spotkałem życzliwych ludzi, profesor  prof. Urszulę Oettingen i Piotra Fitasa. Wspólnie jesteśmy inicjatorami przywrócenia krzyża. Fundatorem krzyża jest Nadleśnictwo Suchedniów, które również pomogło przy postawieniu go przy mogile. Pani profesor pomogła nam dopiąć wszystkie formalności – zaznacza.

– Jesienią ubiegłego roku pani prof. Urszula Oettingen wraz z panem Krzysztofem Brzezińskim, mieszkańcem osiedla Bór, związanym ze środowiskiem harcerskim, zgłosili się do nas, aby wspomóc inicjatywę, odnowienia krzyża, który był usadowiony po II wojnie światowej jako pamiątka mordu na naszej okolicznej ludności. Pomysł był taki, żeby w tym samym miejscu, gdzie pierwotnie stał ten krzyż, ponownie postawić go w 80. rocznicę rozstrzelania mieszkańców Skarżyska, Tak też się stało powiedział Piotr Fitas, Nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów.

-Uważam, że takie miejsca zasługują na odpowiednią pamięć. Pamięć o tych ludziach, którzy tu zginęli powinna trwać jak najdłużej, jesteśmy im to winni – zaznaczał.

– Głównym inicjatorem był  Krzysztof Brzeziński, który skontaktował się ze mną i poprosił o pomoc historyczną i pomoc w załatwieniu formalności. Nawiązaliśmy kontakt z nadleśniczym Piotrem Fitasem, który bardzo przychylnie odniósł się do przywrócenia tego upamiętnienia z 1940 roku. Nadleśnictwo Suchedniów ufundowało ten drewniany krzyż. Wcześniej Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna wystąpiło o zgodę do Instytutu Pamięci Narodowej, ponieważ jest to miejsce pamięci narodowej, w myśl przepisów prawa, trzeba było czynić odpowiednie uzgodnienia. IPN bardzo przychylnie się do tego odniósł – powiedziała  Urszula Oettingen

– To jest niezwykle ważna sprawa, ten krzyż przypomina ten moment, kiedy już w końcu lutego 1940 roku, harcerz Władysław Wasilewski ustawił brzozowy krzyż. Później był drewniany krzyż, który się zniszczył. My przywracamy tą wielką pamięć o tym tragicznym wydarzeniu – podkreśla pani profesor.

– Jest to kolejne nawiązanie do pamięci, tutaj cały czas społeczność lokalna i władze miasta Skarżyska – Kamiennej dbają o to miejsce – dodaje.

Krzyż zostanie poświęcony podczas 80. rocznicy  egzekucji dokonanej na 360 obywatelach polskich w lesie na skarżyskim Borze, które odbędą się 16 lutego.

Przy postawieniu krzyża pomagali pracownicy Nadleśnictwa Suchedniów. Inicjatorzy dziękuję firmie Usługi Dźwigowe i Transportowe Józef Szumielewicz, za udostępnienie dźwigu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego działający w Powiecie Skarżyskim, informuje, że potwierdzone zostały 3 nowe przypadki zakażenia kornawirusem u personelu medycznego Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Kolejnymi...
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego działający w Powiecie Skarżyskim, informuje, że potwierdzone zostały 2 kolejne dodatnie wyniki zakażenia kornawirusem u personelu Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Wcześniej...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze