“POEZJA i PASJE – Elżbiety Jach”

Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej już po raz 22. zaprosiło sympatyków Kawiarni Literackich na kolejne spotkanie z poezją. Tym razem poświęcone było twórczości Elżbiety Jach, uczestnicy spotkani mogli zapoznać się z jej poezją i pasjami.

Elżbieta Jach – poetka, satyryk, rzeźbiarka, interesuje się kulturą ludową, zbiera regionalne pamiątki, które eksponuje w utworzonym przez siebie spichlerzu regionalnym.. Lubi fotografować. Jest opiekunką Grupy Literackiej “Wiklina” od sześciu lat. Urodziła się w Lipowym Polu w województwie świętokrzyskim. Ukończyła WSP w Kielcach na wydziale „Pedagogika”. Po ukończeniu studiów metodycznych, pracowała jako nauczycielka nauczania początkowego. I choć obecnie przebywa na emeryturze, to wciąż aktywnie działa jako animatorka życia kulturalnego.

Sama o sobie pisze tak:

– Wiersze piszę od dzieciństwa. Mottem mojej twórczości jest myśl Pitagorasa „Nie wyrażaj małej rzeczy w wielu słowach, lecz rzecz wielką w niewielu”. 

– Piszę wiersze, fraszki, aforyzmy, limeryki, epitafia, bajki dla dzieci i dorosłych. Rzeźbię w drewnie, interesuję się także kulturą ludową, zbieram regionalne pamiątki, które eksponuję w utworzonym „Spichlerzu Regionalnym”.

– Debiutowałam jako poetka w almanachu „Świat i my” (1987), a jako fraszkopisarka w „Magazynie Słowa Ludu” (1989). Wydałam sześć wierszowanych bajek dla dzieci „Bajki z przysłowiami” (1995), tomik poezji „…a sosny niebo przesuwają” (2005), zbiór fraszek, aforyzmów i wierszy satyrycznych „Tere fere kuku” (2006), tomik poezji regionalnej „W cieniu wikliny” (2009), zbiór wierszy „Niecodzienność” (2012)ze wstępem Zdzisława Łączkowskiego i Bożeny Piasty, zbiór fraszek i utworów satyrycznych „Słowo daję”ze słowem krytycznym Stanisława Nyczaja (2015) oraz książeczkę dla dzieci „Góra Skarbów” (2015). Ostatnio wydany tomik poezji nosi tytuł „Między słowami”. Słowo wstępne do tomiku napisał Andrzej Zaniewski.

-Pod moją redakcją i ze wstępem Zdzisława Brudnickiego, ukazał się w roku 2014, obszerny almanach Grupy Literackiej „Wiklina”, wydany z okazji 25 lecia powstania grupy pt. „Wiklinowe strofy” oraz cztery tomiki poetyckie, z serii „Liście”, jej członków. Moje utwory znajdują się w ponad 30 antologiach, (ogólnopolskich i międzynarodowych) almanachach, pracach zbiorowych i wydawnictwach pokonkursowych. Drukowały je pisma lokalne, regionalne i ogólnopolskie (głównie „Świętokrzyski Kwartalnik Literacki, „Radostowa). Publikuję również swoje utwory w internetowych grupach poetyckich. W roku 2017 otrzymałam od Grupy Literacko – Poetyckiej „Kształty Słów” statuetkę „Talent Roku”.

-Jestem laureatką wielu ogólnopolskich konkursów literackich i satyrycznych np. otrzymałam I nagrodę w XIII Ogólnopolskim i Polonijnym Konkursie Literackim im. L. Staffa (2011), I nagrodę w XXVI Międzynarodowym Konkursie Poetyckim „Szukamy talentów wsi” Wąglany – Białaczów (2007), wyróżnienie w XIII Mazowieckim Konkursie Literackim na Fraszkę „O statuetkę Jana Kochanowskiego” Zwoleń (2014), wyróżnienie w II Konkursie im. J. Tuwima Inowłódz (2014), wyróżnienie w XV Mazowieckim Konkursie Małej Formy Literackiej Warszawa (2015).

– W latach 1987 – 1996 byłam związana z Nauczycielskim Klubem Literackim w Kielcach oraz Grupą Literacką „Wiklina” działającą przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Od kilku lat jestem jej opiekunką. Dużym powodzeniem wśród miłośników poezji cieszy się „Kawiarnia Literacka”, która odbywa się cyklicznie w MCK, a której jestem pomysłodawczynią i współprowadzącą.

-Od 2000 roku należę do Skarżyskiego Klubu Twórców „SKART”. Tworzę rzeźby i płaskorzeźby polichromowane, malowane akwarelą, akrylami, zawierające motywy ludowe, fantastyczne, baśniowe i religijne. Moim ulubionym tematem są anioły. Brałam udział w wystawach zbiorowych i poplenerowych. Moje prace były nagradzane w konkursach plastycznych organizowanych przez MCK w Skarżysku-Kamiennej.

-Jestem animatorką działań kulturotwórczych gminy i Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii Św. Trójcy w Skarżysku Kościelnym. Z mojej inicjatywy umieszczona została pamiątkowa tablica na kapliczce we wsi Świerczek oraz zbudowany nagrobek powstańca styczniowego Franciszka Starachowskiego na cmentarzu parafialnym w Skarżysku Kościelnym. Bywam jurorką w szkolnych konkursach literackich i recytatorskich, chętnie uczestniczę w organizowaniu spotkań i wieczorków poetyckich w szkołach oraz dla mieszkańców, nie tylko swojej miejscowości. W „Spichlerzu Regionalnym” prowadzę pokazy rzeźbienia, lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.

W roku 2016 za działalność kulturalną, otrzymałam nagrodę „Powiatowe Dęby” przyznaną przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku – Kamiennej oraz otrzymałam zaszczytny tytuł „Zasłużony dla Gminy Skarżysko Kościelne”. Od 2017 roku jestem członkinią Stowarzyszenia Autorów Polskich. W 2018 roku zostałam przyjęta do Związku Literatów Polskich.

Podczas Kawiarni Literackie Elżbieta Jach opowiadała w swoich początkach w pisaniu wierszy i o całej twórczości poetyckiej. Opowiadała też swoich pasjach. Można było też wysłuchać wiersze Elżbiety Jach, które czytali m.in. Marzanna Kruk, Anna Zakrzewska, Jagoda Juchniewicz. Wiersze dla dzieci czytali: Olek Kowalik, Nikola Bodo (Przedszkole Samorządowe Skarżysko Kościelne), Patrycja Paź, Magda Markiewicz, Róża Kocia (SP Skarżysko Kościelne), Lena Lisowska (SP 3), Marysia Gładyś ( I LO).

Były też fraszki, które czytali:  Mariana Frąka, Bożenny Kiełkiewicz, Marii Wrzeszczewicz, Małgorzaty Bieli i autorki Elżbiety Jach.

W części artystycznej zaśpiewała Natalia Nawrot, która wykonała piosenki  „Polska Madonna”, „Chłopiec z drewna”, „Nie jesteś sama”, „Panowie szanujcie artystki”.

Zbyszek Biber, info pras.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda z nieoficjalną wizytą w Skarżysku

W piątek, 17 stycznia, do Skarżyska - Kamiennej, przyjechał z nieoficjalną wizyta Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej oraz...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W Starostwie Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej przedstawiciele trzech powiatów: skarżyskiego, starachowickiego i koneckiego, podpisali umowę z firmą scope-IT Andrzej Kuźba, która świadczyć będzie usługi inżyniera projektu „e-Geodezja cyfrowy...
W piątek, 17 stycznia, do Skarżyska - Kamiennej, przyjechał z nieoficjalną wizyta Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej oraz...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze