Po co Cyrańskiemu ta polityka?

Materiał pochodzi i został sfinansowany ze środków KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni

Dobiega końca obecna kadencja Sejmu. Mandat posła pełni Pan po raz pierwszy. Jakie jest najważniejsze spostrzeżenie po tych 4 latach?

Po pierwsze, w przestrzeni publicznej krąży, delikatnie mówiąc, negatywny stereotyp polityka. Wydawało mi się, że nie może być aż tak źle, jak słyszymy wokół. Niestety byłem w błędzie. Nepotyzm czy drenowanie publicznych pieniędzy są na porządku dziennym. Bycie posłem jako sposób na życie już nikogo nie dziwi. Liczy się tylko to żeby utrzymać się „przy korycie”. Są oczywiście posłowie, którzy sumiennie wykonują swoją pracę dla społeczeństwa, ale są niestety w zdecydowanej mniejszości.

No właśnie, nie jest tajemnicą, że mandat posła sprawuje Pan społecznie. Bycie posłem zarabiającym na siebie gdzie indziej to zaleta czy wada?

Ja bym oczekiwał wprowadzenia takiego prawa, które określi, że posłem można być tylko wtedy, kiedy posiada się odpowiednie doświadczenie życiowe i zawodowe. Społeczeństwo w parlamencie powinno być reprezentowane na przykład przez nauczycieli, którzy zajmowaliby się edukacją, lekarzy odpowiedzialnych za ochronę zdrowia oraz przedstawicieli innych branż i grup społeczno-zawodowych. Natomiast dziś polski parlament w dużej mierze jest zdominowany przez politologów-ludzi, którzy mają wiedzę na temat funkcjonowania partii politycznych i oddziaływania na społeczeństwo poprzez media, ale nie legitymują się doświadczeniem w realnym życiu. Rolą posła jest tworzenie dobrego prawa, a podstawą do tego jest doświadczenie życiowe legislatorów. Gdy proces ten odbywa się w inny sposób, powstaje prawo teoretyczne. To jest ze szkodą dla obywatela.

Uważa Pan, że kompetencje nie są dziś istotne?

Gdy spojrzymy w CV większości posłów, to zobaczymy, że pracują dla partii politycznej albo z nadania partii. Dla mnie zawsze ważne było coś innego. To jest mniej więcej tak, jak ludzie uczą się inwestowania i zarządzania. Dostają określoną ilość pieniędzy i muszą się wykazać. Jeżeli ktoś chce robić coś dla społeczeństwa, to musi posiadać do tego kwalifikacje. My, wyborcy, musimy wiedzieć, że jeżeli powierzymy politykowi publiczne pieniądze, to on będzie umiał z nich skorzystać. Dziś mamy do czynienia głównie z rozdawaniem naszych pieniędzy i to bez żadnych konsekwencji.

Wyobraża sobie Pan, że w Polsce nastaną czasy, gdy polityka będzie misją, a nie zawodem?

To byłaby piękna sprawa. Niestety, większość Polaków uważa, że politycy kłamią i kradną. Ciężko sobie niektórym wyobrazić, że ktoś może pracować tylko z poczucia patriotyzmu i chęci poprawy tego, co dzieje się u nas w kraju. Patrząc na wojnę polsko-polską to nie ma się co dziwić. Wciąż słyszymy o kolejnych aferach Misiewicze, Srebrna i wiele innych. Ja mówię koniec z tym! Chcę dawać dobry przykład polityka wiarygodnego i dumnego z wykonywanej pracy! Obiecałem, że utworzę fundację pomagającą młodym, zdolnym ludziom z naszego województwa, słowa dotrzymałem, jesteśmy w trakcie konkursu stypendialnego. Mam nadzieję, że tego typu działania zmienią standardy polskiej polityki, a jeśli do tego mogę wspomóc dzieciaki w rozwoju, to robię to z podwójnym uśmiechem na twarzy.

www.cyranski.pl
www.facebook.com/Cyranski.Adam

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W poniedziałkowy poranek na terenie województwa świętokrzyskiego policjanci przeprowadzili działania pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Akcja miała na celu ujawnianie i eliminowanie z dróg nietrzeźwych...
Tragiczny mógł być finał zdarzenia, jakie stróże prawa z wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kam. odnotowali w niedzielne (20 października) popołudnie. Zgromadzony...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze