Plan dla Skarżyska i okolic

Rozmowa z dr hab. Piotrem Wawrzykiem, wiceministrem spraw zagranicznych, kandydatem na posła listy PiS (poz. nr. 6). Skarżysko zapleczem komunikacyjnym i logistycznym Centralnego Portu Komunikacyjnego!

Skarżysko-Kamienna należy do miast północnej Kielecczyzny, które do tej pory były zapomniane nie tylko przez władze państwowe, ale też przez decydentów wojewódzkich.

PIOTR WAWRZYK – Wiem, że tak było i boleję nad tym. Mam plan dla Skarżyska. Jest ogromna szansa, by Skarżysko stało się zapleczem – łącznikiem komunikacyjnym i logistycznym gigantycznej inwestycji- Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tu powinny się zbiegać drogi z południa i południowego-wschodu. Aż się prosi, by w Skarżysku był punkt przeładunkowy dla towarów płynących w obydwie strony. To da, dodatkowy impuls rozwoju. W efekcie, powinny pojawić się firmy, w których zatrudnienie znajdą mieszkańcy miasta i północnego regionu Kielecczyzny.

Na razie jednak CPK istnieje tylko w planach.

 – Takiej ogromnej inwestycji w Polsce od dawna, a właściwie chyba nigdy, jeszcze nie było. Owszem trwają prace koncepcyjne i przygotowywane są strategiczne programy. Tak być musi. Nie chcemy popełnić błędów wynikających z pośpiechu i wadliwych założeń. Także rola Skarżyska, do tej pory ważnego węzła komunikacyjnego, musi ulec radykalnemu wzmocnieniu. Powtarzam: Skarżysko to strategiczny punkt na mapie komunikacyjnej i logistycznej zaplecza Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 No dobrze, ale w jaki sposób jako poseł może Pan nam pomóc?

 – Kto mnie zna, ten wie jak… Starannie przygotowuję się do każdej rozmowy, a co dopiero do ważnych negocjacji. Decyzje, by w Skarżysku zbudować zaplecze największego portu lotniczego w Europie, będą zapadać w najważniejszych gabinetach w Warszawie, a ja umiem rozmawiać z ministrami.

Czyli poseł z aktywnością na max?

– Tak. Widzę siebie jako posła, który niezależnie od tego, jaka jest reakcja decydentów, będzie ich przekonywać np. do przyjęcia skarżyskiego wariantu, aż powiedzą: tak! Jako wiceminister Spraw Zagranicznych wielokrotnie, w imieniu Państwa Polskiego, prowadziłem newralgiczne, delikatne negocjacje. Bywało ciężko, ale udawało się.

Na jednym ze zdjęć widać Pana, jako wiceministra Spraw Zagranicznych, ze słynnym „Terminatorem”

  Faktycznie  rozmawiałem  z dwukrotnym gubernatorem Kalifornii , megagwiazdą- Arnoldem Schwarzeneggerem. Potwierdzam, ten republikański polityk ma żelazny uścisk!

Schwarzenegger to filmowy wojownik. Może on, mógłby pomóc „Mesko” w promocji?

– To doskonały pomysł! Już piszę do menedżera Arnolda (śmiech). Zwłaszcza, że macie co sprzedawać. Przecież Skarżysko- Kamienna, z założoną w 1924 r. Państwową Fabryką Amunicji, to nowoczesny zakład polskiego przemysłu zbrojeniowego. Za poprzedników „Mesko” było na skraju upadłości, dziś po kilkakrotnym wzroście zamówień ze strony rządu, rozwija się i zatrudnia nowych pracowników. Tak robią wszystkie państwa i inwestują w potencjał przemysłu zbrojeniowego. Mam nadzieję, że prawdziwy rozwój i wielkie zamówienia, także zagraniczne, są blisko.

Czy możemy poznać szczegóły…

– Nawet gdybym coś wiedział, to i tak nie mogę tego ujawnić. To o czym rozmawiamy, w efekcie powinno doprowadzić do utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego 2.0.

 Skarżysko w COP  to wspaniała, godna ambitnej kontynuacji, historia.  Wiem, że zna Pan Minister nasze okolice także od strony turystycznej.

 – Skarżysko i okolice są pięknie położone. Malownicza Kamienna, dookoła lasy. Sanktuarium MB Ostrobramskiej. Wspaniała historia, walki partyzanckie, słynna organizacja ” Orła Białego” i niezwykłe muzeum militarne. To duży potencjał turystyczny. Jednak, kto poza granicami Polski o tym wie? Myślę, że to wciąż lekcja do odrobienia dla naszych placówek dyplomatycznych. Wasze miasto i okolice zasługują na międzynarodową promocję!

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

W dniu 13 grudnia 2019 roku  w Sali Konferencyjnej PCRE w Skarżysku-Kam. został przeprowadzony  etap rejonowym XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na Krytej Pływalni w Skarżysku-Kamiennej odbył się Mikołajkowy Turniej Pływacki, którego organizatorem było Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji. Na basenie rywalizowali uczniowie szkół podstawowych...
W piątek,  13 grudnia,  przy pomniku Bojownikom o Niepodległość na Skwerze Solidarności w Skarżysku-Kamiennej odbyło się spotkanie upamiętniające  38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w...
W dniu 13 grudnia 2019 roku  w Sali Konferencyjnej PCRE w Skarżysku-Kam. został przeprowadzony  etap rejonowym XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze