„Piknik Moniuszkowski” – uczcili 200 urodziny polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki

Z okazji 200 lecia urodzin polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki Państwowa Stowarzyszenie Przyjaciół Skarżyskiej Szkoły Muzycznej „proQultura”oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Skarżysku-Kamiennej  zorganizowali  „Piknik Moniuszkowski”, który odbył się w sobotę, 25 maja, na placu szkoły. Podczas  pikniku były atrakcje związane z postacią kompozytora i jego muzyką, ale nie tylko.

Wszystkich zebranych gości przywitała dyrektor szkoły Ewa Krakowiak. Kolejnym punktem była prelekcja Justyny Woś, która przybliżyła zebranym sylwetkę Stanisława Moniuszki.

Na scenie zaprezentowali się soliści (Oliwa Oleś –  flet, Konrad Kowalski – fortepian, Julia Sokołowska – akordeon)  oraz  chór Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Moniki Walczak.

Po występach przedstawicieli PSM organizatorzy zaprosili wszystkich do wspólnego zatańczenia Poloneza do muzyki skomponowanej przez Stanisław Moniuszkę – Polonez z opery „Halka”.

Później odbyły się prezentacje muzyczne zaproszonych solistów, zespołów wokalnych i instrumentalnych, działających na terenie powiatu skarżyskiego, a byli to: Wacław Pejas, solista z Sobótki, Chór „Zawsze Młodzi” z Mroczkowa, Niedźwiadki z Kierza Niedźwiedziego, Chór Seniora z Suchedniowa, Parafialna Orkiestra Dęta „Perły Wincentego” z Odrowążka, Zespół Ludowy „Grzybowianki”, Koło Gospodyń Wiejskich Skarżysko Kościelne, Zespół Ludowy „Kuźniczanki” oraz Zespół Instrumentalny ze Szkoły Podstawowej nr 1.

Rok 2019 jest rokiem Moniuszkowskim. Pomysł zorganizowania pikniku wyszedł od pani dyrektor. Chodzi o to ,żeby zaprezentować jak najwięcej zespołów z powiatu skarżyskiego.  Wstępem na scenę było przygotowanie przynajmniej jednego utworu kompozytora jubilata. Pozostałe utwory miału już nieco luźniejsze powiązania, albo nie miały go wcale. Zespołu miały wolną rękę przy doborze repertuaru – mówił Włodzimierz Sojka, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Skarżyskiej Szkoły Muzycznej „proQultura”.

Zależało nam, żeby ten piknik było swojsko, naturalnie, beż żadnej spiny. To nam się udało. Impreza z pewnością była bardziej dopracowana organizacyjne gdybyśmy otrzymali dofinansowanie, niestety nie dostaliśmy i wszystko robimy ze środków Stowarzyszenia, Rady Rodziców i Szkoły Muzycznej – dodaje Włodzimierz Sojka.

W programie znalazły się też konkursy, plastyczny i wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki. W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajął Dominik Brzeziński, drugie miejsce: Anna Nowak, Marysia Syposz, Natalia Mednak, trzecie Miłosz Dobrucki.

Piknik Moniuszkowski to był doskonała okazja do wspólnego śpiewania i tańczenia.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Skarżysko-Kamienna nie przestaje walczyć o tzw. Szybką  Szprychę. Dzisiaj w Urzędzie Miasta Skarżysko-Kamienna odbyła się  konferencja prasowa z udziałem posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz i prezydenta...
W środę, 18 września,  w  Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej  podpisano umowy stypendialne. Stypendia ufundowane przez Zakłady Metalowe Mesko S.A.  trafiły do czternastu uczniów...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze