Pieśnią i modlitwą uczcili pamięć powstańców warszawskich

 Na placu przy  Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Skarżysku-Kamiennej odbyło się wspólne upamiętnienie powstańców warszawskich oraz śpiewanie pieśni powstańczych. Wydarzenia związane z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka oraz OO. Franciszkanie. Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Spotkanie przy kościele parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Dolnej Kamiennej rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Później odbyło się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych i patriotycznych.  Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali rocznicowy śpiewnik powstańczy.

W wydarzeniu udział wzięli licznie mieszkańcy miasta, harcerze, obecny był również Andrzej Bętkowski, marszałek województwa,  Konrad Kronig, prezydent miasta, Marek Gąska, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Dyrektor Biblioteki Iwona Kowaleska witając zebranych i dziękując im za przybycie na uroczystość podziękowała również współorganizatorom oraz inicjatorowi i koordynatorowi wydarzenia, pracownikowi Biblioteki, Piotrowi Salwie.

Biblioteka chcąc ułatwić zebranym włączenie się do wspólnego śpiewu, przygotowała 200 sztuk śpiewników z najpopularniejszymi piosenkami walczącej Warszawy. Gośćmi honorowymi byli kombatanci AK: Maria Fudala ps. Zuzia, działająca w oddziałach Ponurego, Zofia Kania z Szaraków oraz podkomendni Antoniego Hedy-Szarego – Stefan Kowalski i Jan Pela, odznaczeni na uroczystości odznaką Kolumbowie Rocznik 20, przyznawaną przez Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej tym, którzy urodzili się w latach 20-tych ubiegłego wieku.

Przy akompaniamencie kapeli zebrani zaśpiewali takie piosenki jak: „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „Chłopaki z AK’, „Warszawskie dzieci”,” Marsz Mokotwa”, ” Pałacyk Michla”, „O Barbaro”,” Mała dziewczynka z AK” czy ‚Piosenka o mojej warszawie”.

O godzinie 18 rozpoczęła się uroczysta Msza święta w intencji ofiar Powstania Warszawskiego celebrowana przez o. Rafała Kołodziejskiego. Homilię na  mszy wygłosił o. Jacek Szczepanik, który dzień wcześniej, 31 lipca, uczestniczył w Warszawie, na Wojskowych Powązkach, w pogrzebie kpt. Ryszarda Białousa „Jerzego”, dowódcy słynnego Harcerskiego Batalionu „Zośka”. O. Jacek nakreślił też w swojej homilii zadanie, jakie stoi przed najmłodszym pokoleniem, które poniesie w przyszłość pamięć wydarzeń, zdobytą w tak ulotnych, a symbolicznych chwilach jak ta, gdy przy trumnie kpt. Białousa, oparta na ramieniu młodego żołnierza Wojska Polskiego stała sanitariuszka Batalionu „Zośka” Lidia Ziental „Lidka”, w Powstaniu 14-letnia dziewczyna, a dziś 90-letnia staruszka. Na zakończenie nabożeństwa, podobnie jak po zakończeniu pierwszej części muzycznej uroczystości o. Proboszcz podziękował wszystkim za uczestnictwo w upamiętnieniu bohaterów Powstania Warszawskiego i zwracając się do najmłodszych uczestników uroczystości – zuchów, nawiązał do homilii o. Jacka i słów sanitariuszki „Lidki” z Harcerskiego Batalionu „Zośka”: „Pamiętajcie o nas, gdy my już odejdziemy na wieczną wartę”.

Zbyszek Biber, Piotr Salwa (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Skarżysku)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Kolejny oddział skarżyskiego szpitala został zamknięty, po zamknięciu neurologii   dyrekcja placówki po konsultacjach z Sanepidem podjęła decyzję o zamknięciu oddziału chirurgii. Oddział został zamknięty w...
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego działający w Powiecie Skarżyskim, informuje, że wpłynęła kolejna tura wykonanych 15 badań na zakażenie koronawirusem. Dziś po raz kolejny mamy dobrą wiadomość. Wszystkie...
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego działający w Powiecie Skarżyskim, informuje, że dziś w godzinach nocnych i rannych wpłynęła kolejna tura wykonanych 99 badań na zakażenie koronawirusem. Tym razem...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze