PESEL a e-recepta

Pacjenci dziwią się, kiedy farmaceuta dopytuje o nasz PESEL przy realizacji e-recepty. Po co mu te dane?

8 stycznia 2020 r. wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Pacjent otrzymuje informację o e-recepcie w postaci: SMS-a z 4-cyfrowym kodem dostępu, e-maila z załączoną w PDF-ie informacją o e-recepcie albo wydruku informacyjnego (papierowej recepty).

Co mieliśmy dzięki temu zyskać? Przed wszystkim czas i pieniądze. Ale nie tylko.

– Jeżeli przepisano nam więcej leków, nie musimy już prosić o odpis i nie utracimy refundacji. Każdy lek możemy kupić w dowolnej aptece. Poza tym nie ma już ryzyka, że otrzymamy niewłaściwy lek – e-recepta jest zawsze czytelna. Nie zgubimy jej – wszystkie e-recepty zapisane są Internetowym Koncie Pacjenta – wyjaśnia farmaceuta, dodając, że założenia tzw. e-recepty są bardzo dobre, ale jak ze wszystkimi zmianami na początku w praktyce nie wygląda to różowo.

Bezpłatny SMS oraz e-mail są wysyłane tylko wtedy, gdy pacjent zalogował się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i uzupełnił w zakładce „Moje konto” nr telefonu lub/i adres poczty elektronicznej.

– Jeśli pacjent nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta otrzymuje wydruk informacyjny, czyli papierową receptę. I ta forma jest najbardziej powszechna wśród pacjentów, także tych młodszych. Do tej pory zdarzyła nam się tylko jedna osoba, która podała 4-cyfrowy kod z SMSa – dodaje farmaceuta. – Z działaniem systemu bywa różnie. E-recepta byłaby dużym ułatwieniem, gdyby to działało jak należy, ale na razie tak nie jest. Każda recepta ma kod kreskowy taki, jaki znajduje się na każdym produkcie. Jeśli pacjent ma wypisany tylko jeden lek, nie ma problemu. Gorzej gdy pozycji na recepcie jest trzy, cztery lub więcej. System czyta tylko pierwszy kod dla pierwszej pozycji. Żeby zrealizować pozostałe leki potrzebujemy nr PESEL pacjenta, żeby wejść w system. Po to dopytujemy o nr PESEL, co najczęściej wywołuje sprzeciw i oburzenie. Ale nie mamy wyjścia. Inaczej nie jesteśmy w stanie wydać wszystkich leków.  

ewan

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Muzyczne Walentynki z „Kuźnicą

W piątek, 14 lutego w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" odbył się koncert "Muzyczne Walentynki". Dla przybyłych zagrał zespół "Niepokonani" w składzie:  Piotr Kabała, Andrzej...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W dniu 17 lutego 2020 r. polska Policja uruchomiła system Child alert w związku z poszukiwaniami 10-letniego Ibrahima, obywatela Polski. Chłopiec został brutalnie uprowadzony...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze