„Perły z Lamusa” z wizytą u Pierwszej Damy

Obchodzony 1 października Międzynarodowy Dzień Osób Starszych to zdaniem Małżonki Prezydenta doskonała okazja do podkreślania społecznego bogactwa, jakim są seniorzy. Dlatego w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Pierwszej Damy z osobami starszymi z całej Polski.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda gościła we wtorek seniorów, którzy udowadniają, że zaawansowany wiek nie jest przeszkodą w realizowaniu pasji i w samorozwoju. Bohaterami spotkania w Pałacu Prezydenckim byli seniorzy. Wśród zaproszonych grup znalazł się skarżyski zespół „Perły z Lamusa”, której towarzyszyły Katarzyna Michnowska-Małek, dyrektor MCK oraz Beata Czajkowska-Rybarczyk, prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Rozmawiano o postrzeganiu starości, potrzebach emocjonalnych osób starszych, ich pracy na rzecz innych i zabawie. Specjalnie dla bohaterów wydarzenia zagrała warszawska Orkiestra Reprezentacyjna Policji

– Nie był to zwykły pobyt, ale magiczny i pełen wrażeń.  Otrzymałam telefon z kancelarii bardzo ważnej osoby z zaproszeniem dla naszych skarżyskich „Perełek”. W ciągu trzech dni dzięki uprzejmości Urzędu Miast i panów prezydentów udało się załatwić transport. Później było jeszcze kilka maili, kilkanaście telefonów, a efekt imponujący. Tą ważną osobą była pani prezydentowa Agata Kornhauser-Duda, która z okazji międzynarodowego dnia osób starszych zaprosiła kilkadziesiąt osób z całej Polski na spotkanie w Pałacu Prezydenckim – powiedziała Beata Rybarczyk-Czajkowska.

–  Była część oficjalna, podczas której nasza Ania Tchórzewska opowiadała o Uniwersytecie Trzeciego Wieku i oczywiście o zespole. Był występ i wspólne śpiewanie, nasze perełki zaśpiewały jako jedyni. Poznaliśmy inne klubu i uniwersytety z różnych części Polski. Później była cześć artystyczna, gdzie wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Policji z Warszawy – zaznaczała prezes Stowarzyszenia UTW w Skarżysku Beata Rybarczyk-Czajkowska.

– Dziękujemy panu prezydentowi, że tak szybko zareagował i pomógł nam  w tej wycieczce. Podziękowania należą się też grupie, że tak fantastycznie reprezentowała nasze miasto – dodaje.

Jak do tego doszło…

– Możemy się tylko domyślać, że będąc w Krakowie  na VI Międzynarodowych Senioraliach zostaliśmy zauważeni,  tam było kilkanaście osób z rządu. Do Krakowa pojechaliśmy dzięki naszemu prezydentowi Konradowi Kronigowi,  który zabrał nas ze sobą, ponieważ wtedy podpisywał ogólnopolską Kartę Seniora. My przy okazji zaśpiewaliśmy trzy piosenki. Widocznie tak daliśmy czadu, że poszła fama, że jest taki zespół w świętokrzyskim, który jest energetyczny. Myślę, ze stąd ta nasza wizyta w pałacu prezydenckim – powiedziała Anna Tchórzewska, liderka grupy.

– Zadzwoniła do mnie pani Beata z zapytaniem czy przyjmiemy zaproszenie od pierwszej damy, no to jak tu nie przyjąć – pomyślałam. Być może, że maczał w tym palce „Głos  Seniora” czyli Łukasz Salwarowski – zaznacza Anna Tchórzewska.

 „Żyjmy pełnym życiem”

– To był dla nas ogromny zaszczyt. Tam było około stu seniorów z całej Polski, którzy przyjechali na Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tego tytułu pierwsza dama postanowiła zaprosić grupy senioralne. Każdy się  przedstawiał, mówił coś o sobie, Ja przedstawiłam „Perły” i Uniwersytet, chyba się podobało bo dostałam brawa. Nie omieszkałam poprosić panią prezydent czy możemy zaśpiewać, ona mówi – jak najbardziej. Perełki wyszły na środek i daliśmy czadu. Zaśpiewaliśmy piosenkę „Żyjmy pełnym życiem”, dostaliśmy rzęsiste brawa – podkreśla Anna Tchórzewska.

– Ale jaka była niespodzianka, w postaci czterdziestoosobowego zespołu z Policji. Jak Ci panowie w tych mundurach weszli, z tymi instrumentami,  to po prostu serce się rwało, brak słów , żeby to opisać – dodaje.

– Pani prezydentowa to osoba bardzo urocza i sympatyczna, w ogóle nie czuliśmy dystansu między nami, a osobą tak wysoko postawioną – zaznacza.

– Podczas robienia sobie zdjęć pani prezydentowa zapytała mnie skąd u pani taka siła, ja tylko powiedziałam – stamtąd, z góry. Każda z osób, która była zaproszona dostała prezent. Panie piękne szale, panowie – śliczne krawaty. Później zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek – wspomina pani Ania. -Po południu pojechaliśmy do Sejmu, gdzie oprowadzał Nas nie kto inny jak Scyzoryk Liroy czyli Piotr Marzec – zaznacza Anna Tchórzewska.

– W najśmielszych marzeniach nikt z Nas nie przewidywał, że coś takiego Nas spotka,  zostaliśmy docenieni, za prawie siedem lat ciężkiej harówy. Niestety sił  mamy już coraz mniej, ale na scenie cały czas dokazujemy i myślę, dopóki nam jeszcze Bozia pozwoli to dokazywać będziemy – mówi z uśmiechem Anna Tchórzewska. 

Zbyszek Biber

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

W dniu 13 grudnia 2019 roku  w Sali Konferencyjnej PCRE w Skarżysku-Kam. został przeprowadzony  etap rejonowym XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na Krytej Pływalni w Skarżysku-Kamiennej odbył się Mikołajkowy Turniej Pływacki, którego organizatorem było Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji. Na basenie rywalizowali uczniowie szkół podstawowych...
W piątek,  13 grudnia,  przy pomniku Bojownikom o Niepodległość na Skwerze Solidarności w Skarżysku-Kamiennej odbyło się spotkanie upamiętniające  38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w...
W dniu 13 grudnia 2019 roku  w Sali Konferencyjnej PCRE w Skarżysku-Kam. został przeprowadzony  etap rejonowym XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze