Ostatnie pożegnanie podpułkownika Henryka Czecha ps. „Śmigły”

W piątek, 15 listopada,  w w Bazylice Mniejszej Matki Bożej Ostrobramskiej  w Skarżysku-Kamiennej odprawiono Mszę świętą żałobną za zmarłego w niedzielę śp.Henryka Czecha „Śmigłego”, żołnierza Armii Krajowej, Honorowego  Obywatela Miasta Skarżyska – Kamiennej. Trumna z ciałem Henryka Czecha została złożona do grobu rodzinnego na cmentarzu w Skarżysku Zachodnim.

 

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, miejskich oraz wojskowa asysta honorowa.  Obecne były również poczty sztandarowe szkół, jednostek miejskich, instytucji kombatanckich, harcerzy

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 13.00 od wyprowadzenia trumny z kaplicy przykościelnej. Później w Sanktuarium Matki Bożej odprawiono Mszę świętą żałobną, którą sprawował  kustosz sanktuarium, ksiądz Prałat Jerzy Karbownik.

Na zakończenie mszy   okolicznościowe  przemówienia wygłosili :  ppłk. Janusz Sermanowicz, córka Antoniego Hedy „Szarego” Teresa Heda-Snopkiewicz, starosta skarżyski Artur Berus, prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Kronig,  harcmistrz Maria Wrzeszczewicz  oraz syn Jacek Czech.

Żegnamy dziś człowieka zasłużonego dla kraju o naszej ziemi skarżyskiej, a zarazem skromnego człowieka o niezłomnych wartościach. Jeśli śmierć nasz czegoś uczy, to przede wszystkim tego, że na świecie nie liczy się nic poza miłością. Świętej pamięci Henryk Czech kochał rodzinę, kochał Ojczyznę, kochał ziemię skarżyską, kochał ludzi. Szczególnie dbał o to, aby pamięć o bohaterach walących w obronie wolnej Ojczyzny nie została zagubiona. Był zarówno wielkim patriotom jaki i niezłomnym społecznikiem dbającym o lokalne miejsce pamięci narodowej. Z powiatem skarżyskim współpracował praktycznie od momentu jego powstania, wspierał Nas swoją wiedzą, charyzmą, patriotyczną postawą jako współorganizator lokalnych świąt i uroczystości o charakterze patriotycznym. Zawsze obecny na uroczystościach na Brzasku, na Borze, na cmentarzu partyzanckim i wszystkich miejscach, gdzie są symbole pamięci o tych , co walczyli o wolną Polskę – mówił starosta Artur Berus. 

Dożył sędziwego wieku, a jego życie to piękna karta historii. Zapamiętamy go jako osobę skromną, sympatyczną, szarmancką, o wysokiej kulturze osobistej, zawsze odnoszący się z szacunkiem do drugiego człowieka (…). Nie wszystek umiera ten o kim pozostaje pamięć. Panie Henryku na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci. Żegnaj i spoczywaj w pokoju. Cześć Twojej pamięci – powiedział Artur Berus.

Zebraliśmy  się dzisiaj, aby pożegnać śp. Czesława Czecha, podpułkownika w stanie spoczynku, członka Szarych Szeregów, weterana Armii Krajowej, podkomendnego generała Antoniego „Hedy” Szarego, działacza Solidarności, prezesa Inspektoratu Związku Żołnierzy Armii Krajowej, radnego Rady Miasta w latach 1990-1994, Honorowego Obywatela Miasta Skarżyska –Kamiennej, ale przede wszystkim wielkiego patriotę i człowieka niezłomnego. ŚP. Henryk Czech zawsze wykazywał się ogromnym poczuciem obowiązków, a każdym działaniem udowadniał miłość do naszego miasta i Ojczyzny – podkreślał Konrad Kronig.

-Doskonale rozumiał czym jest wolność i jakim cierpieniem okupione było jej wywalczenie. Dawał nam lekcję patriotyzmu, pokory, dobrze rozumianej dumy i wierności. Wniósł nieoceniony wkład w krzewienie i wzmacnianie wartości patriotycznych. Bezustannie dbał o miejsca pamięci narodowej, szczególnie mogiły żołnierzy i partyzantów. Zawsze, dopóki pozwoliło mu na to zdrowie, czynnie włączał się w organizację uroczystości patriotycznych, inicjował spotkania z młodzieżą i aktywnie uczestniczył w życiu społecznym miasta, służąc doświadczeniem i pomocą. Dziś go żegnamy, mówiąc dziękujemy  i obiecując wypełniać pozostawiony przez  niego testament. Cześć i Chwała Bohaterom, cześć Jego Pamięci – mówił prezydent Konrad Kronig. 

-Nieodżałowanej pamięci szacowny druhu Henryku, swoim odejściem napełnił druh wielkim smutkiem i żałobą nasze stare serca harcerzy wojennych Szarych Szeregów Związku Harcerstwa Polskieg. Do ostatka był druh w naszym Kręgu i już nie będzie nam druh udzielał cennych rad i wskazówek w patriotycznych działaniach. Żegnamy Ciebie, wielce zasłużony żołnierzu Armii Krajowej, ceniony obywatelu miasta, a przede wszystkim zacna, kochana osobo. Czuwaj na wiecznej warcie – mówiła Maria Wrzeszczewicz

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W dniu 13 grudnia 2019 roku  w Sali Konferencyjnej PCRE w Skarżysku-Kam. został przeprowadzony  etap rejonowym XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze