Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Skarżysku

1 marca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęcony upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Przedstawiciele władz miasta Skarżyska-Kamiennej złożyli kwiaty i zapalili znicz przed pomnikiem „Żołnierzy Wyklętych” przy ulicy Staffa. Uroczystości odbywały się w również w niedzielę, 4 marca w Miejskim Centrum Kultury oraz w Ośrodku Patriotyczno-Społecznym przy ul. Kościuszki.

 

Na początku odbyła się prelekcja o losach żołnierzy wyklętych, którą przedstawił historyk Tadeusz Sikora z Muzeum Orła Białego. Później odbyła się części artystyczna poświęcona bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury wystąpili: I Skarżyska Drużyna Harcerek „Biała Jedynka” im. Emilii Plater, Związek Strzelecki. „Strzelec” JS2104, Dominik Żak „Żaku” i Zespół Wiolinki ze Skarżyska Kościelnego oraz Zbigniew Biber. Artyści zaprezentowali piosenki o Żołnierzach Wyklętych.

Na zakończenie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Zapora” opowiadającego o najbardziej niezłomnym dowódcy polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym – majorze Hieronimie Dekutowskim. Film jest przede wszystkim zapisem wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, kolegów, przyjaciół i członków rodziny.

Z.B

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Prokuratura Rejonowa w Starachowicach, wspólnie ze świętokrzyskimi stróżami prawa wyjaśnia okoliczności śmierci mieszkańca gminy Bodzentyn. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledczych, jego zwłoki wyłowiono...
Dziś Święty Mikołaj odwiedza wszystkie dzieci i wręcza im prezenty. W natłoku jego obowiązków, co stało się już tradycją z pomocą przychodzą mu kieleccy...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze