Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Skarżysku Kamiennej

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Skarżysku Kamiennej rozpoczęły się od Mszy św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP.  Później wszyscy przemaszerowali ulicą Legionów pod pomnik „Bohaterom o Niepodległość” na Skwerze Solidarności, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Pod pomnikiem spotkali się: przedstawiciele samorządu – miejskiego i powiatowego, przedstawiciele organizacji politycznych i społecznych, delegacje  skarżyskich szkół, instytucji miejskich oraz kombatantów, harcerzy i mieszkańców miasta. Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Później przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia, które wygłosili: starosta skarżyski Artur Berus, posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

– Szanowni kombatanci, droga młodzieży, szanowni mieszkańcy powiatu skarżyskiego, wasza obecność pozwala wierzyć, że dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że 11 listopada to data niezwykle ważna dla Polaków. To data symbol, symbol walki o wolność, symbol miłości Ojczyzny, symbol wiary, ale także symbol zwycięstwa. Dokładnie 101 lat temu, po 123 latach niewoli, na mapach europy, świata, znów pojawiła się wolna Rzeczpospolita – mówił Artur Berus.

– Dzisiejsze święto to także symbol porozumienia i mądrości trzech uznanych przez historię, największych twórców niepodległości Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego. To oni ponad sto lat temu udowodnili, ze pomimo różnorodności i odmiennych poglądów, czasem nawet trudnych do zaakceptowania dla wolnej ojczyzny, można, a nawet należy przełamać lody i stanąć obok siebie. Dzięki takiej postawie, także i naród zrozumiał wówczas, że wolność musi wyrazić  się wielkim poświęceniem. My dziś mamy obowiązek chronić tę wolność i dbać o nią – podkreślał starosta skarżyski.

– Nie ma nic wartościowszego dla narodu jak niepodległość, która  nie jest darowana. Niepodległość, która została wywalczona przez polskich żołnierzy. Dzięki ich odwadze i męstwu, ale historia pokazała, że o tą niepodległość trzeba walczyć zawsze, trzeba czuwać. W tym miejscu niech mi będzie też dane wspomnieć weterana Armii Krajowej Henryka Czecha,  nie jest nam dane być tu razem, podczas tej uroczystości z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale my pamiętamy. Pamiętamy o tych wszystkich żołnierzach, którzy przez te wszystkie lata dbali o to, byśmy dziś wszyscy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce – mówiła Marzena Okła-Drewnowicz.

Po przemówieniach, przedstawiciele samorządu, organizacji politycznych i społecznych, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, harcerzy, kombatantów złożyli  pod pomnikiem wiązanki i wieńce.

Po uroczystościach organizatorzy zaprosili mieszkańców powiatu, do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych do Hotelu Promień przy ulicy Legionów.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Świąteczny koncert

Fundacja Filharmonii Świętokrzyskiej, Parafia Św. Alojzego Orione, Stowarzyszenie Przyjazny Ostojów, Rada Rycerzy Kolumba im. św. Alojzego Orione oraz Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ostojowie zapraszają na koncert ŚWIĘTA PO...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Fundacja Filharmonii Świętokrzyskiej, Parafia Św. Alojzego Orione, Stowarzyszenie Przyjazny Ostojów, Rada Rycerzy Kolumba im. św. Alojzego Orione oraz Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ostojowie zapraszają na koncert ŚWIĘTA PO...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze