Młodzież na Szlaku Orła Białego

Wszystkie skarżyskie szkoły podstawowe odpowiedziały na apel Muzeum im. Orła Białego, zgłaszając swój akces na wtorkowy (11 lutego) „Szlak Orła Białego”. W 80. rocznicę egzekucji 360 członków tej organizacji („Orzeł Biały”) uczniowie najstarszych klas odwiedzili najpierw Izbę Pamięci w Szkole Podstawowej nr 1, a potem wystawę „Długa na noc pełna koszmarów . Skarżysko-Kamienna w okresie II wojny światowej” w Miejskim Centrum Kultury.

Dzięki uprzejmości dyrekcji SP 1, w miejscowej Izbie Pamięci – miejscu gdzie przetrzymywano i torturowano późniejszych skazańców, meldowali się  młodzi ludzie z wszystkich skarżyskich szkół. Tu historię wydarzeń sprzed 80 lat opowiadał młodzieży Krzysztof Zemeła. Później uczniowie szli do Miejskiego Centrum Kultury gdzie zwiedzali wystawę „Długa na noc pełna koszmarów . Skarżysko-Kamienna w okresie II wojny światowej”. Tu czekał na nich Piotr Kołodziejski. Całość spotkań, w których uczestniczyli skarżyscy muzealnicy, trwała do godz. 13.

„Szlak Orła Białego” to swego rodzaju edukacyjny wstęp do uroczystości, które 16 lutego zaplanowano w kościele a potem na mogile w dzielnicy Bór. Przed 80. laty dokonano tam masowej egzekucji na polskich patriotach, którzy nie pogodzili się z hitlerowską okupacją.

– W tym roku obchodzimy 80. rocznicę egzekucji na Borze, w której życie straciło 360 polskich patriotów. Nasze wydarzenie „Szlakiem Orła Białego” to jest przyczynek do obchodów, które odbędą się w niedzielę. Chcemy, żeby jak największa grupa młodzieży ze skarżyskich szkół podstawowych przypomniała sobie tą historię, albo nawet pierwszy raz o niej usłyszała. Przypomniała sobie o organizacji „Orzeł Biały”, o tych ludziach, którzy w dzisiejszej szkole podstawowej nr 1, w jej podziemiach, czekali jak się okazało na wyrok, często torturowani w nieludzkich warunkach, a później wywiezieni do lasu na Bór, gdzie zostali w okrutny sposób straceni – mówił Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum im.Orła Białego w Skarżysku.

– Osiemdziesiąt lat to jest czas, w którym już mało osób żyje, które pamiętają tamte lata i dlatego  w tym momencie ta akcja edukacyjna, pokazanie dzieciom ze starszych klas szkół podstawowych co tu się działo w szkole na Konarskiego, co działo się w lesie na Borze – podkreśla Grzegorz Bień.

– Odwiedzenie przez nich naszej wystawy w Miejskim Centrum Kultury, wystawy zdjęć ze zbiorów Marcina Medyńskiego ma przypomnieć całą ta martyrologię – dodaje.

– -Zdajemy sobie sprawę, że o tym trzeba ciągle mówić, są nowe pokolenia.  Myślę, że warto będzie to przedsięwzięcie co roku kontynuować, przyprowadzać tutaj młodych ludzi ze wszystkich szkół skarżyskich – zaznacza dyrektor.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

PILNE: Powiększa się liczba zakażonych, już 17 pozytywnych testów

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego działający w Powiecie Skarżyskim, informuje, że po wykonaniu kolejnych 46 badań potwierdzony został 1 nowy przypadek zakażenia kornawirusem u personelu medycznego Szpitala...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego działający w Powiecie Skarżyskim, informuje, że dziś w godzinach nocnych i rannych wpłynęła kolejna tura wykonanych 99 badań na zakażenie koronawirusem. Tym razem...
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego działający w Powiecie Skarżyskim, informuje, że po wykonaniu kolejnych 46 badań potwierdzony został 1 nowy przypadek zakażenia kornawirusem u personelu medycznego Szpitala...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze