Mieszkanie (nie) do wynajęcia

Szacuje się, że ceny mieszkań w Skarżysku-Kam. poszły w górę o 1/3 a niekiedy nawet o połowę. Dotyczy to zarówno sprzedaży, jak i najmu. Koniunktura na rynku nieruchomości jest bardzo sprzyjająca dla sprzedających i wynajmujących. Ci, którzy chcą kupić lub wynająć łapią się za głowy!

„Od dawna szukam czegoś a ceny z dnia na dzień są wyższe. To jest nie do pomyślenia, żeby w takim małym mieście, gdzie zarobki są jakie są, płacić tyle za wynajem” – napisała do nas pani Weronika, która z mężem i trójką dzieci, z nożem na gardle, szukają mieszkania do wynajęcia w przystępnej cenie. Jak się okazuje od kilku miesięcy jest to bardzo trudne.

 1.200 zł za 2 pokoje!

– Teraz wynajmujemy mieszkanie w centrum miasta – za dwa pokoje płacimy 700 zł (plus rachunki za prąd i gaz). To jest cena do przyjęcia, ale niestety musimy się stąd wyprowadzić. Szukamy czegoś w rozsądnej cenie, ale z dnia na dzień te ceny idą w górę. Musimy liczyć przynajmniej 1000 zł za mieszkanie podobnego, do tego które wynajmujemy. Na kupno nas nie stać. Ja pracuję na pół etatu, mąż jest na zasiłku, szuka pracy. Ale nawet jak miał zatrudnienie, żaden bank nie da nam kredytu a odłożyć nie sposób. Oczywiście ktoś powie mamy 500+. To prawda, ale to są pieniądze na dzieci i dla dzieci. To nasza w tym głowa by zapewnić dzieciom dach nad głową – mówi kobieta dodając, że starachowicki rynek nieruchomości cenami jest zbliżony do kieleckiego, gdzie zarobki są wyższe.

 2.000-3.000 za metr kw.!

Faktycznie, na przestrzeni ostatnich miesięcy ceny mieszkań zarówno na wynajem, jak i na sprzedaż poszły bardzo w górę. W zależności od standardu i lokalizacji (mieszkanie umeblowane czy nie), odstępne z tytułu najmu w przypadku kawalerki to ok. 300-600 zł miesięcznie. Mieszkanie dwupokojowe i większe to nawet 1200 zł! Jeśli chodzi o sprzedaż ceny są w granicach 2-3 tys. zł za m.kw.

Zdaniem naszej Czytelniczki powodów jest kilka. Podstawowy to napływ imigrantów do pracy, którzy wynajmują mieszkania po kilka osób, przez co ich koszty się rozkładają. Niestety niekorzystna dla chcących kupić lub wynająć mieszkanie koniunktura jest za sprawą świadczenia 500+. Powszechne są opinie, że teraz nawet rodziny wielodzietne stać na wynajem mieszkania, bo mają zagwarantowane pieniądze na dzieci. Swoje robią ci, którzy zarabiają na nieruchomościach.

***

Elżbieta Klimek, Klimek-Nieruchomości

– Można się było tego spodziewać obserwując od lat rynek nieruchomości. Kształtuje się on jak krzywa sinusoida. Po „dołach” zawsze przychodzi „górka” i odwrotnie, tyle że w Skarżysku ta tendencja pojawia się z opóźnieniem.

Jeszcze kilka miesięcy temu ceny były bardzo niskie, dlatego można było się spodziewać, że pójdą w górę i na pewno jeszcze na tym nie koniec. W naszym biurze prawie w ogóle nie ma ofert a jak tylko się pojawi zaraz mieszkanie ma nabywcę. W tej chwili jest więcej kupujących niż mieszkań do sprzedaży. Ludzie kupują po to, by sprzedać i zarobić.To bardzo intratny sposób na życie. Nie bez powodu mówi się, że najlepiej inwestować w dzieci nieruchomości. Skarżysko co prawda odbiega od pozostałej części kraju, nawet sąsiednich miast, bo panują tu złe warunki finansowe, niskie zarobki, ale bliskość dróg szybkiego ruchu sprawia, ze ludzie chętnie lokują tu swój kapitał, gdyż szybko można przemieścić się do Kielc czy Radomia.

Jeśli ktoś chce kupić mieszkanie to ostatni moment, bo za chwile będzie jeszcze drożej.

Maria Zarzycka, notariusz

– Ruch na rynku nieruchomości jest widoczny o czym świadczy większa liczba czynności, jakie wykonujemy. Był pewien czas przestoju, ale zmieniły się warunki i możliwości kredytowania, co się da odczuć. Dużo jest mieszkań wystawionych na sprzedaż. One lepiej sprzedają się niż np. domy, które mają wyższą cenę. Cena za metr kwadratowy kształtuje się od 2 tys. zł, świadczy ona od standardzie i uzależniona jest od lokalizacji, czy jest to stare budownictwo, czy rynek wtórny, mieszkanie w stanie deweloperskim.

liczba pokoi metraż cena cena za metr
1 pokój 32 m.kw. 85 tys. zł 2656 zł
1 pokój 34 m.kw. 115 tys. zł 3388 zł
2 pokoje 41 m.kw. 110 tys. zł 2682 zł
3 pokoje 58 m.kw. 125 tys. zł 2129 zł
3 pokoje 57 m.kw. 140 tys. zł 2456 zł
metraż cena
36 m.kw. 500 zł
38 m.kw. 600 zł
48 m.kw. 950 zł
43 m.kw. 1200 zł

ewan

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Walczymy o szybką szprychę dla Skarżyska

Prezydent miasta, Konrad Krönig zainicjował akcję zbierania podpisów poparcia dla uwzględnienia Skarżyska-Kamiennej w projektowaniu tzw. "szybkich szprych", czyli szybkich linii kolejowych łączących...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze