Mariusz Błaszczak, minister MON gościł w Skarżysku. Mesko S.A podpisało umowę na pociski rakietowe „Feniks”

Zakłady Metalowe   Mesko S.A. dostarczą pociski rakietowe „Feniks” dla polskich Sił Zbrojnych.  Umowa na ich dostawę została podpisana w czwartek, 19 września, w obecności Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej, w siedzibie Mesko S.A w Skarżysku-Kamiennej.  Umowa na zakup  820 szt. pocisków rakietowych  o zwiększonej donośności „Feniks”, które mogą być stosowane w wyrzutniach WR-40 „Langusta”, RM-70 i BM-21 opiewa na blisko 25 mln złotych.

W spotkaniu udział wzięli m.in.: Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, Witold Słowik, prezes Zarządu  Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Tomasz Stawiński, prezes Zarządu Mesko S.A, generał brygady Dariusz Pluta, szef inspektoratu uzbrojenia MON, Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, Stanisław Głowacki, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ Solidarność, parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej, przedstawiciele władz samorządowych, Zarząd oraz pracownicy Mesko S.A, dowódcy i żołnierze Wojska Polskiego.

Umowy zostały podpisane przez  generała brygady Dariusza Plutę, szefa inspektoratu uzbrojenia MON i  Tomasza Stawińskiego, prezesa Zarządu Mesko S.A.

– Ważne jest to, żeby polski przemysł zbrojeniowy się rozwijał. Jest to niezbędne przy procesie rozwoju Wojska Polskiego, zarówno liczebnego jak i przy procesie modernizacji wyposażenia. Przez ostatnie lata wartość kontraktów lokowanych w polskim przemyśle opiewała na kwotę 3,7 miliarda złotych, w roku ubiegłym to były 3, 6 miliarda złotych, w tym roku jest to 6,8 miliarda  złotych – mówił minister Mariusz Błaszczak.  

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości potrafi rządzić, w związku z tym ukróciliśmy patologię, stać państwo polskie, żeby wspierać rodziny, stać państwo polskie, żeby wspierać emerytów i stać państwo polskie, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie – podkreślał.

– Jednym z elementów zapewnienia bezpieczeństwa jest właśnie rozwój liczebny wojska polskiego i wyposażanie wojska w nowoczesny sprzęt, w związku tym i rozwój przemysłu zbrojeniowego. Jest to o tyle istotne, że chodzi tu o miejsca pracy, właśnie w Polsce, tu w Skarżysku, w Mesko, ale także w innych firmach – zaznaczał minister Błaszczak.

– Dziś można było usłyszeć prześmiewcze  komentarze, że przecież to jest umowa na tak małą liczbę pocisków. To jest potwierdzenie zdolności Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego,  Zakładów Mesko S.A do produkcji takich pocisków. To jest pierwszy etap, to jest dopiero wstęp, a ileż trzeba było przełamać barier, żeby doprowadzić to tego, żeby ta umowa była podpisana  doskonale wiedzą tylko pracownicy, załoga, zarząd PGZ, zarząd Mesko S.A – mówił minister Mariusz Błaszczak. 

– Te pociski mają zasięg dwa razy dłuższy od dotychczas wykorzystywanych, a więc zostaną wzmocnione zdolności wojska polskiego. Dzięki temu procesowi, który dziś inaugurujemy.  To jest wstępny etap zamówień kierowanych do Mesko S.A w sprawie wyposażenia wojska polskiego w te pociski – podkreślał Mariusz Błaszczak. – Dziękuje wszystkim, którzy się przyczynili do podpisania dziś tej umowy.  Naszym wspólnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom – zaznaczał szef MON-u.

– Dzisiejszy kontrakt, który został podpisany, relatywnie jest niewielki, bo na dostawę 820 rakiet „Feniks” o wartości  niecałych 25 milionów złotych. Jednakże on kończy definitywnie etap prac badawczo rozwojowych i potwierdza gotowość polskiej armii do zakupu tego nowego produktu. Pod koniec zeszłego roku udało się z sukcesem zakończyć proces odbiorowy pierwszej partii rakiet „Piorun”. W dniu dzisiejszym kończymy etap przy „Feniksie”, co świadczy, że zakłady Mesko się rozwijają i są w stanie z sukcesem dostarczyć polskiej armii  dwa nowoczesne produkty rakietowe – mówił Witold Słowik, prezes Zarządu  Polskiej Grupy Zbrojeniowej

– Broń rakietowa jest jednym z segmentów, które są bardzo ważne dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PGZ chce w tym segmencie rozwijać swoje kompetencje na równi z sektorem broni pancernej.Ten kontrakt powoduje, mam nadzieje na trwale, wyprostowanie sytuacji finansowej zakładów. Możemy liczyć, że w przyszłości już nie będzie zawirowań związanych z brakiem środków finansowych i zagrożenie płynności zakładu – podkreślał Witold Słowik.

– Polska Grupa Zbrojeniowa w swoich planach inwestycyjnych ma trzynaście projektów, jednym z ważniejszych jest projekt rozbudowy zakładu Mesko w zakresie możliwości produkcji amunicji mało i średnio kalibrowej, jak również odtworzenie kompetencji produkcji prochów wielobazowych w Pionkach – mówił  szef inspektoratu uzbrojenia MON Witold Słowik. 

Pociski Feniks wyposażone w głowicę odłamkowo-burzącą mają donośność przekraczającą 40 km. Spełniają one wszystkie wymagania Sił Zbrojnych RP w zakresie bezpieczeństwa, wytrzymałości, funkcjonowania i skupienia. Pozyskane pociski mogą być stosowane w wyrzutniach WR-40 „Langusta”, RM-70 i BM-21.

 

Zbyszek Biber

Poprzedni artykułKradzież w galerii
Następny artykułLepiej zapobiegać niż leczyć

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W poniedziałkowy poranek na terenie województwa świętokrzyskiego policjanci przeprowadzili działania pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Akcja miała na celu ujawnianie i eliminowanie z dróg nietrzeźwych...
Tragiczny mógł być finał zdarzenia, jakie stróże prawa z wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kam. odnotowali w niedzielne (20 października) popołudnie. Zgromadzony...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze