Już dni dzielą nas od obowiązkowej e-recepty

Od 8 stycznia 2020 roku recepty w Polsce – za określonymi wyjątkami – będą mogły być wystawiane wyłącznie elektronicznie.
Od 8 stycznia 2020 roku lekarz ma obowiązek wystawić receptę elektroniczną. Pacjent otrzymuje informację o e-recepcie w postaci:

– SMS-a z 4-cyfrowym kodem dostępu, lub/i

– e-maila z załączoną w PDF-ie informacją o e-recepcie albo

– wydruku informacyjnego.

Bezpłatny SMS oraz e-mail są wysyłane z systemu e-zdrowie tylko wtedy, gdy pacjent zalogował się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i uzupełnił w zakładce „Moje konto” nr telefonu lub/i adres poczty elektronicznej. Jeśli pacjent nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lekarz przekazuje mu wydruk informacyjny. Wydruk informacyjny jest też przekazywany zawsze na żądanie pacjenta, nawet jeśli ma on aktywowane IKP. E-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce.

Co zyskasz dzięki e-recepcie?

Jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji – każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece

– nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek – e-recepta jest zawsze czytelna

– nie zgubisz jej – wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta

– zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce

…a jeżeli korzystasz z IKP

– w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek – na e-recepcie znajdziesz informacje o przepisanym dawkowaniu

– otrzymasz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem)

– możesz sprawdzać dawkowanie leków przepisanych Twoim dzieciom do 18. roku życia

***

E-RECEPTY W POLSCE

Obecnie e-recepty wystawia ponad 37 tys. lekarzy z ponad 6 tys. placówek medycznych z ponad 2 tys. miast. Liczby te każdego dnia rosną, gdyż do systemu e-zdrowie (P1) dołączają sukcesywnie kolejne podmioty. Już teraz każdego dnia wystawianych jest ponad 800 tys. e-recept. Najstarszy lekarz wystawiający elektroniczne recepty ma 91 lat, zaś najmłodszy – 24.

e

Czy wiesz, że…
Do 19 listopada br. wystawiono już ponad 33 mln elektronicznych recept dla ponad 6,3 mln pacjentów, z których najstarszy ma 111 lat, a najmłodszy 10 dni.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W sobotę 18 stycznia  w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbyły się przesłuchania rejonowe XXVII Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek - Włoszczowa 2020. W przeglądzie...
Najbliższe 3 miesiące w więziennej celi decyzją kieleckiego sądu spędzi 41- letni mieszkaniec miasta. Mężczyzna został zatrzymany w piątek przez kryminalnych z Komisariatu Policji...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze